Mapa Nowej Fundlandii - przełom w kartografii czy falsyfikat?
Cieszył się popularnością wśród studentów, na jego wykłady wynajmowano największe sale koncertowe w mieście. Profesora wspomina między innymi prof. Kazimierz Michałowski, archeolog: "Wykłady Kazimierza Twardowskiego były chyba najlepszymi, jakich kiedykolwiek w życiu słuchałem. Miał on przedziwny dar przedstawiania najtrudniejszych zagadnień w sposób tak prosty i oczywisty, że każdemu uważnie słuchającemu wydawało się, że słucha rzeczy łatwych". Na początku XX wieku prof. Twardowski był inicjatorem powstania Polskiego Towarzystwa Filozoficznego. A o tej wyjątkowej postaci porozmawiamy z prof. Anną Brożek z Wydziału Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz też:
W audycji również:
Michał Korybut Wiśniowiecki, pierwszy spadkobierca Wazów na tronie, został zapamiętany przez potomnych jako jeden z najgorszych władców w dziejach i jako osoba, która, zdaniem wybitnego historyka Władysława Konopczyńskiego, władała biegle ośmioma językami, ale w żadnym z nich nie miała nic ciekawego do powiedzenia.
Kontrastuje z tym opinia kronikarza i świadka jego panowania, Wespazjana Kochowskiego, który wiele lat po śmierci króla wspominał go następująco: "Przymiotami tronu godnymi obdarzyła go natura: wrodzoną dobrocią, obyczajami, zdobiły go: silna wiara w Boga, stałość w nabożeństwie, wysokie przywiązanie do religii". Dostrzeżono w nim nieomal wszystkie cnoty moralne. Jaki był zatem naprawdę król Michał? Czy rzeczywiście nie nadawał się na władcę? O tym powiedzą goście, uczestnicy ogólnopolskiej konferencji naukowej "Żył królem, umarł człowiekiem" Michał Korybut Wiśniowiecki i jego panowanie (1669–1673). Konferencja odbyła się w dniach 15-16 października, pod patronatem Polskiego Radia. Gośćmi audycji będą prof. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie i prof. Ilona Czamańska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
***
Do wysłuchania audycji "Eureka", w środę (20.10) o godz. 19.30, zaprasza Katarzyna Jankowska.
mg