Polskie Radio
Section05
Katarzyna Jankowska

Prof. Roman Ingarden pytał o kondycję człowieka w zmieniającym się świecie

Przybliżamy sylwetkę wybitnego polskiego filozofa profesora Romana Ingardena, który jest jednym z patronów roku 2020. W 1918 roku pisał doktorat pod opieką Edmunda Husserla, pozostawił spuściznę naukową i dydaktyczną, a także zapisał się na trwałe w dziejach polskiej myśli filozoficznej. Roman Ingarden jest autorem między innymi "Książeczki o człowieku".
Zobacz więcej na temat:  Roman Ingarden Katarzyna Jankowska filozofia

Zamek Królewski na Wawelu ośrodkiem badań naukowych

Zamek Królewski na Wawelu to nie tylko skarbnica dziejów Polski i atrakcja turystyczna Krakowa. Muzeum jest również ważnym ośrodkiem naukowo-badawczym. Na Zamku prowadzone są prace archeologiczne. Niedawno odsłonięto fragment muru z przełomu XIII i XIV wieku, którego istnienia nie podejrzewano. W ramach projektu "Wawel - dziedzictwo dla przyszłości" zabytki poddawane są badaniom technologicznym i konserwatorskim. Wawelscy konserwatorzy  zabezpieczają obrazy z kolekcji Lanckorońskich i meble. Analizowane są także warunki przechowywania zbiorów w magazynach i na ekspozycjach. 
Zobacz więcej na temat:  Zamek Królewski Katarzyna Jankowska

Opowieść o wielkiej miłości i losach Franciszki z Krasińskich Wettyn

Opowieść o Franciszce z Krasińskich Wettyn, która poślubiła królewicza Karola Krystiana, syna króla Polski Augusta III Sasa. Historia ich tajemniczej miłości i ślubu w 1760 roku, wbrew woli władcy, do dziś budzi emocje. Król odesłał syna z Warszawy do Drezna, a Franciszkę umieszczono w klasztorze klarysek w Krakowie. Małżeństwo Franciszki i Karola zostało oficjalnie uznane przez Sejm dopiero w 1776 roku. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Jankowska ciekawostki Sejm miłość