Polskie Radio

Leonardo da Vinci - wszechstronny uczony

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 12:40
Badacze nie ustają w odkrywaniu nowych treści w dziełach artysty, filozofa i muzyka, który nie ukończył studiów uniwersyteckich, ale poprzez rozwijanie ciekawości świata stał się geniuszem nauki. Leonardo był wizjonerem, w dosłownym sensie "człowiekiem renesansu".
Leonardo Da Vinci
Leonardo Da VinciFoto: Everett Collection/Shutterstock

Czytaj też:
Bogdan Ney Forum 1200.jpg
"Był wybitnym autorytetem". Ekspert Jedynki o prof. Bogdanie Neyu

Wyprzedzał swoją epokę, tworzył sztukę, budował maszyny i instrumenty muzyczne. Przedstawimy ciekawostki i nieznane fakty z bogatego życia wynalazcy.

Polscy kolekcjonerzy zafascynowani postacią da Vinci, gromadzili jego dzieła. Stąd właśnie pochodzą liczne leonardiana w naszych zbiorach narodowych, o których opowie prof. Dorota Folga Januszewska z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wicedyrektor Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.

Zobacz też:

W audycji również:

Bieszczady, podróż do serca dzikości

Bieszczady, które są częścią łańcucha Karpat, to przykład obszaru, gdzie natura krzyżuje się z cywilizacją. Mikroklimat terenu przyciąga turystów, którzy już nie z gitarą, ale ze smartfonem wędrują po górach.

Ochrona bogatych zasobów fauny i flory wymaga wysiłku. W celu zachowania ekosystemów Bieszczad należy brać pod uwagę zmiany klimatu i skutecznie chronić przyrodę, używając nowych technologii. Gościem audycji będzie Maciej Kozłowski, popularyzator nauki, współautor książki "Zanim wyjedziesz w Bieszczady".


***

Do wysłuchania audycji "Eureka", w piątek (5.11) o godz. 19.30, zaprasza Katarzyna Jankowska.

mg

Czytaj także

Naukowcy odkryli, jak można opóźnić przerzuty nowotworu do kości

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2021 19:45
Kości stanowią trzecią pod względem częstości po płucach i wątrobie lokalizację przerzutów nowotworowych. Według Europejskiej Organizacji Onkologicznej (ECCO), u nawet 90 proc. cierpiących na raka prostaty mężczyzn, jako pierwsze występują przerzuty nowotworu do kości. U kobiet rak kości to konsekwencja raka piersi i jajnika. Francuscy naukowcy odkryli, w jaki sposób można te przerzuty opóźnić.
rozwiń zwiń