Polskie Radio

Jacek Kawalec nowym wokalistą Budki Suflera

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2022 10:56
Śpiewający aktor Jacek Kawalec dołączył jako wokalista do zespołu Budka Suflera. Były gospodarz "Randki w ciemno" wystąpi po raz pierwszy na scenie w nowej roli już w najbliższą niedzielę.
Jacek Kawalec od dawna randkuje ze śpiewaniem
Jacek Kawalec od dawna randkuje ze śpiewaniemFoto: Forum / TVP

O nowym wokaliście Budki Suflera świat dowiedział się dzięki informacji zamieszczonej w mediach społecznościowych. "Pozdrawiamy z próby" – napisali muzycy pod kolażem ze zdjęć, na których widać m.in. Jacka Kawalca. Sam aktor potwierdził już, że dołączył do składu legendarnej grupy. – Będę starał się zaśpiewać to godnie, bo te perły, które Romuald Lipko zostawił, wymagają oprawy, ale mamy tutaj w Budce Suflera wspaniałych aranżerów i myślę, że będzie to coś fajnego – powiedział w wywiadzie.

Budka wiecznie żywa

Ostatnie lata to bardzo burzliwy czas w trwającej niemal pół wieku historii Budki Suflera. W 2014 roku grupa ogłosiła oficjalne zakończenie działalności, której zwieńczeniem była wielka trasa koncertowa po Polsce. Kilka lat później pojawiły się jednak pogłoski o tym, że zespół ma zamiar powrócić na scenę, już bez wokalisty Krzysztofa Cugowskiego, za to z Romualdem Lipko, klawiszowcem i twórcą większości wielkich przebojów grupy.

Po śmierci Lipki w 2020 roku wydawało się, że sprawa jest definitywnie zakończona, jednak za wygraną nie dawali dwaj długoletni członkowie Budki: basista Mieczysław Jurecki i perkusista Tomasz Zeliszewski. Po uzupełnieniu składu o nowych muzyków i wokalistę Jacka Żarczyńskiego zespół kontynuował działalność pod znanym szyldem. Dwa lata temu wydał nawet studyjną płytę "10 lat samotności" z gościnnym udziałem Felicjana Andrzejczaka, którego głos znamy z takich hitów, jak "Jolka, Jolka pamiętasz" czy "Noc komety".

Od "Randki" do Budki

60-letni Jacek Kawalec dał się poznać milionom Polaków w latach 90., jako prowadzący bardzo popularny telewizyjny program "Randka w ciemno". Grywał w wielu filmach, serialach i sztukach teatralnych. Równocześnie z prowadzeniem kariery aktorskiej, udzielał się aktywnie na scenie muzycznej. Brał udział w telewizyjnych show "Twoja twarz brzmi znajomo" i "Jak oni śpiewają", nagrywał też płyty pod swoim nazwiskiem (m.in. "Be My Love, Shakespeare" z sonetami słynnego poety) oraz koncertował z recitalem "Niezapomniany Joe Cocker".

O tym, jak Kawalec wpasuje się w repertuar Budki Suflera, będzie można się przekonać już w najbliższą niedzielę, gdy zespół zagra pierwszy koncert w nowym składzie. Co ciekawe, dołączenie nowego wokalisty nie oznacza, że z grupą żegna się Żarczyński, obaj panowie mają bowiem występować na przemian. Pewne jest natomiast, że na scenie nie zobaczymy Krzysztofa Cugowskiego. – Budka Suflera zakończyła działalność w 2014 roku – powtarza konsekwentnie wokalista, który śpiewał w tym zespole przez 35 lat.

kc

Czytaj także

Romuald Lipko. Jak Budka Suflera rozbiła mur głową

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2021 05:40
– W porównaniu do innych grup rockowych w latach 70. Budka Suflera miała po prostu bogatszą ofertę na ówczesnym rynku – mówił Romuald Lipko w 2012 roku o sukcesie swojego zespołu. Dzisiaj mija pierwsza rocznica śmierci kompozytora.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Im się udało po wymianie charyzmatycznych liderów. Ściągawka dla Budki Suflera

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 13:57
Budka Suflera wraca do koncertowania – bez zmarłego lidera Romualda Lipki i długoletniego wokalisty Krzysztofa Cugowskiego. Są zespoły, którym udało się przetrwać rewolucje w składzie, ale są i takie, które poległy na całej linii.
rozwiń zwiń