Polskie Radio

Znamy laureatów Nagród Gospodarczych Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2022 09:40
Firmy i przedsiębiorstwa PESA Bydgoszcz SA, Arche SA, PZU SA oraz PGNiG SA zostały laureatami szóstej edycji Nagród Gospodarczych Polskiego Radia 2022. Wyróżnienia w czterech prestiżowych kategoriach zostały ogłoszone w piątek, 24 czerwca, podczas ekonomicznej audycji "Winien i ma" w radiowej Trójce.
Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia SA
Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia SA Foto: IT/PR24

Nagrody Gospodarcze Polskiego Radia 2022 to ranking wyróżniający najdynamiczniej rozwijające się polskie firmy i przedsiębiorstwa, które szczególnie w ostatnim, trudnym czasie miały największy wpływ na wsparcie i rozwój krajowej gospodarki. Polskie Radio – wypełniając misję medium narodowego – wspiera inicjatywy budujące potencjał gospodarczy naszej Ojczyzny, tworzy przyjazną atmosferę dla innowacyjności polskich przedsiębiorstw oraz promuje nowoczesne formy wytwarzania dóbr konsumpcyjnych w oparciu o proekologiczne technologie.

W tym roku odbyła się szósta edycja rankingu, a nagrody wręczono w czterech kategoriach


* PRZEŁOMOWE ROZWIĄZANIE – nagroda dla najbardziej innowacyjnych firm w Polsce, od start up-ów po doświadczone firmy, które mogą pochwalić się więcej niż jednym innowacyjnym rozwiązaniem i są obecne na rynku dłużej niż rok. Laureaci:

I miejsce: PESA Bydgoszcz SA za wodorową lokomotywę manewrową SM42-6Dn.

II miejsce: FRESH INSET SA za technologię Vidre+ umożliwiającą przedłużenie świeżości zerwanych owoców i warzyw.

III miejsce: Sieć Badawcza Łukasiewicz za stworzenie Centrum Foresightu i Intnernacjonalizacji (CFI), które będzie pomagało polskim naukowcom w budowaniu międzynarodowych partnerstw i konsorcjów. 


* FILANTROP POLSKI – nagroda dla firm lub przedsiębiorców najbardziej zaangażowanych
w działalność charytatywną, prospołeczną, ekologiczną (najlepiej we wszystkich trzech obszarach). Laureaci:

I miejsce: Arche SA – firma będąca modelowym przykładem systemowego i kompleksowego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy: Arche wspólnie z Fundacją Leny Grochowskiej zorganizowały specjalne sztaby kryzysowe, przez które przeszło kilkanaście tysięcy uchodźców.

II miejsce: PKN Orlen SA – poza całym spektrum działalności charytatywnej, związanej z rosyjską agresją na Ukrainie, w marcu tego roku Płocki koncern energetyczny wykazał się dość szczególnym wyczuciem potrzeb mieszkańców Ukrainy walczącej z rosyjskim agresorem, przekazując im kilkaset zestawów Starlink do satelitarnej łączności z internetem.

III miejsce: PGE Polska Grupa Energetyczna SA – za udzielenie wsparcia ukraińskiemu sektorowi energetycznemu, który nagle stanął przed problemem utrzymania ciągłości dostaw energii na terenach najbardziej dotkniętych działaniami wojennymi. 


* DOBRY ZARZĄD – nagroda dla zarządu (lub osób zarządzających), dla którego wynik finansowy nie jest jedynym priorytetem w prowadzonej firmie. Laureaci:

I miejsce: PZU SA – w roku 2021 Grupa PZU wypracowała blisko 3,34 mld zł zysku netto. To najwyższy wynik tej grupy od 12 lat. Największy polski ubezpieczyciel zebrał też w ubiegłym roku rekordową w swojej historii składkę w wysokości 25,1 mld zł.

II miejsce: Grupa Selena – największy, polski, prywatny, globalny producent i dystrybutor chemii budowlanej. Grupa zakończyła rok 2021 z zyskiem netto na poziomie 102,7 mln zł, co stanowi najlepszy wynik w historii jego działalności.

III miejsce: Fabryka Broni "Łucznik" – Radom Sp. z o.o. – główny producent broni strzeleckiej dla Sił Zbrojnych RP. Kluczowa dla "Łucznika" konstrukcja, czyli karabinek MSBS GROT jest używany w siłach zbrojnych czterech państw. W ramach wsparcia polskiego rządu karabinki GROT trafiły do Sił Zbrojnych Ukrainy. 


* FIRMA EKOLOGICZNA – nagroda dla firm, które podejmują inicjatywy zmierzające do zredukowania negatywnych efektów produkcji na ekosystem, a także w znaczącym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska w naszym kraju i na naszej planecie.

I miejsce: PGNiG SA – polski koncern stworzył specjalny badawczy program wodorowy: "Wodór – Czyste Paliwo dla Przyszłości (Hydrogen – Clean Fuel for the Future)". Składa się na niego kilka projektów – od produkcji zielonego wodoru poprzez jego magazynowanie i dystrybucję aż do wykorzystania w energetyce przemysłowej.

II miejsce: ARP E-Vehicles – spółka zależna Agencji Rozwoju Przemysłu SA – producent zeroemisyjnego, lekkiego, zwrotnego, łatwego w prowadzeniu i niskopodłogowego autobusu elektrycznego, który jest odpowiedzią na potrzeby organizatorów i operatorów publicznego transportu zbiorowego.

III miejsce: Przedsiębiorstwo wielobranżowe ANMET Andrzej Adamcio – producent pierwszej na świecie upcyklingowej kładki zbudowanej z łopaty turbiny wiatrowej, która powstała w centrum miasta Szprotawa na rzece o tej samej nazwie. 


Skład Kapituły tworzyli: Agnieszka Kamińska – prezes zarządu Polskiego Radia; dr Artur Bartoszewicz – członek Rady Narodowego Centrum Badań i Rozwoju; dr Paweł Poszytek – dyrektor Narodowej Agencji Programu Erasmus+ i Europejskiego Korpusu Solidarności; Marcin Roszkowski – prezes Instytutu Jagiellońskiego; Andrzej Sadowski – prezydent Centrum im. Adama Smitha; Piotr Arak – dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego; Wojciech Surmacz, prezes Polskiej Agencji Prasowej – przewodniczący kapituły.

Honorowy Patronat nad Rankingiem objęło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Patronem wydarzenia jest Agencja Rozwoju Przemysłu SA. Sponsorami nagród są: Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju SA, KGHM Polska Miedź SA, Alior Bank

Więcej o konkursie przeczytasz TUTAJ

mat. pras. Belka sponsorska