Polskie Radio
Section05
przedsiębiorstwo

Prof. Domański: szybkie uruchomienie przedsiębiorstw kłóci się ze skutecznością walki z pandemią

- Rząd bierze pod uwagę scenariusz pojawienia się kolejnej fali. To takie oscylowanie między Scyllą pandemii a Charybdą powrotu do normalności. Krótkofalowe i całkiem racjonalne oraz zrozumiałe jest jak najszybsze uruchomienie przedsiębiorstw. Kłóci się to jednak w zasadniczy sposób ze skutecznością walki z pandemią - powiedział prof. Henryk Domański, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Henryk Domański Ryszard Gromadzki pandemia koronawirus gospodarka polska przedsiębiorstwo biznes

Mariusz Adamiak: jeszcze w tym roku polska gospodarka ma duże szanse na powrót do poziomu PKB sprzed pandemii

- W okolicach III kwartału polska gospodarka powinna wrócić do poziomu PKB sprzed pandemii. W tym roku wzrost gospodarczy powinien być co najmniej powyżej 3 proc, a jest szansa na więcej niż 4 proc. - powiedział Mariusz Adamiak, dyrektor Biura Strategii Rynkowych PKO BP. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA gospodarka polska Mariusz Adamiak pandemia pkb tarcza antykryzysowa przedsiębiorstwo GOSPODARKA

Ekonomiści o wpływie koronawirusa na gospodarkę: trzeba zmieniać wcześniejsze prognozy

Być może trzeba będzie zweryfikować tegoroczne prognozy gospodarcze, jeżeli lockdown się przedłuży na kolejne tygodnie kwietnia, a jest takie ryzyko - powiedział PAP ekonomista ING Banku Śląskiego Dawid Pachucki. Podobnie ocenia prezes Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych (IPAG) dr Bohdan Wyżnikiewicz.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firmy gus biznes przedsiębiorstwo produkcja przemysłowa handel prognoza

Eksperci: państwo musi teraz tak tworzyć wsparcie, żeby ograniczyć falę bankructw

- Trzeba rozmawiać o tym, jak ograniczyć falę bankructw wśród przedsiębiorstw, które najbardziej ucierpiały na lockdownie. Ograniczenie pomocy publicznej do wsparcia terytorialnego byłoby raczej trudne, chyba że dotyczyłoby instrumentów płynnościowych z Tarczy PFR. Ważne są teraz starania o przyśpieszenie dostaw szczepionek do Europy, ale i poza nią, bo tylko to zapewni wymianę gospodarczą niezbędną do jej odbudowy - mówili w audycji "Rządy Pieniądza" w Polskim Radiu 24 Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i Piotr Palutkiewicz ze Związku Przedsiębiorców Pracodawców.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma koronawirus POLSKA COVID-19 Koronawirus w Polsce przedsiębiorstwo społeczeństwo

Długowieczne firmy w pandemii. Zobacz mapę, która pomaga wspierać najstarsze warszawskie przedsiębiorstwa

W okresie pandemicznym przedsiębiorcy przeżywają trudny czas. Na szczególną uwagę zasługują jednak małe i średnie firmy rodzinne oraz zakłady rzemieślnicze, których korzenie sięgają czasów przedwojennych. W samej Warszawie jest kilkadziesiąt takich unikatowych miejsc, z czego najstarsze powstało w 1819 r. Teraz dzięki specjalnie stworzonemu zestawieniu można je łatwo odnaleźć.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa HISTORIA przedsiębiorca przedsiębiorstwo biznes POLSKA

Firmy pod lupą PIP-u. Inspektorzy zbadają wypłatę świadczeń pracownikom w okresie pandemii

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdzi, jak wygląda relacja pomiędzy strumieniem pieniędzy przekazywanych pracodawcom z tarcz antykryzysowych a wypłatą świadczeń pracowniczych. Główny Inspektor Pracy Katarzyna Łażewska-Hrycko zadeklarowała takie działania podczas posiedzenia Rady Ochrony Pracy.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 tarcza antykryzysowa przedsiębiorstwo pracodawcy pracownik

Masz firmę? Warto, abyś w czasie pandemii sięgnął po wsparcie

To już ostatni dzwonek na złożenie wniosku o przyznanie środków z Tarczy Finansowej 2.0, z której mogą skorzystać przedsiębiorcy dotknięci skutkami koronawirusa. Odpowiedzialni za program przekonują, że składając wniosek w poniedziałek, już we wtorek uzyskamy odpowiedź, a jeśli będzie pozytywna, to pieniądze na koncie zobaczymy już w piątek. 
Zobacz więcej na temat:  Czwórka komputery Mateusz Kulik STYL ŻYCIA tarcza antykryzysowa przedsiębiorstwo

"Musimy wszyscy razem pomóc przedsiębiorcom". Mariusz Gosek apeluje o współpracę ponad podziałami

- Trzeba usiąść i zastanowić się nad rozwiązaniami, którzy będą ich wspierały. Do tej pory rząd przeznaczył ogromną kwotę w ramach kolejnych tarcz. Głęboko ufam, że znajdą się dla nich także kolejne środki - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Gosek, poseł Solidarnej Polski.
Zobacz więcej na temat:  polityka Polskie Radio 24 Platforma Obywatelska pandemia koronawirus Koronawirus w Polsce COVID-19 rząd opozycja lewica Solidarna Polska Prawo i Sprawiedliwość przedsiębiorca przedsiębiorstwo

Będą nowe ułatwienia dla przedsiębiorców. Wszystkie sprawy urzędowe online w jednym miejscu

Połączenie dwóch serwisów internetowych - Biznes.gov.pl i CEIDG.gov.pl - w jeden i stworzenie tzw. Konta Przedsiębiorcy - zapowiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dzięki temu na portalu Biznes.gov.pl przedsiębiorca otrzyma jedno miejsce, w którym będzie mógł załatwić wiele spraw urzędowych od początku do końca. Nowy serwis zastąpi dotychczas istniejący rejestr CEIDG.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes firmy przedsiębiorstwo urząd skarbowy

Na te zawody będzie szczególne zapotrzebowanie. MEiN przedstawiło najnowszą listę

28 zawodów znalazło się na nowej liście zawodów, dla których jest prognozowane szczególne zapotrzebowanie na krajowym rynku pracy. Wśród nich są cztery nowe: dekarz, technik dekarstwa, technik robotyk i monter nawierzchni kolejowej – podało w czwartek MEiN.
Zobacz więcej na temat:  bezrobocie praca GOSPODARKA rynek pracy firma przedsiębiorstwo pracownik POLSKA społeczeństwo Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Edukacji i Nauki

Gowin: do przedsiębiorców, którzy najbardziej cierpią z powodu obostrzeń skierowano ok. 35 mld zł

Rozumiemy motywy protestujących przedsiębiorców, choć skala polskich obostrzeń jeśli chodzi o działalność gospodarczą należy do najmniejszych w UE - powiedział wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin. Dodał, że w związku z drugą falą pandemii do polskich przedsiębiorców, którzy cierpią z powodu obostrzeń skierowano około 35 mld zł.
Zobacz więcej na temat:  firma GOSPODARKA Jarosław Gowin tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce biznes przedsiębiorca przedsiębiorstwo

Semeniuk: jeszcze chwila cierpliwości ze strony przedsiębiorców będzie na wagę złota

– Uwalniamy dziś centra handlowe, sprzedaż detaliczną. Za pośrednictwem Rady Medycznej przez najbliższe 10-14 dni będziemy też obserwować stan epidemiczny w kraju (...). Jeżeli będą to liczby regularne – mówię tu o zachorowaniach - to mam nadzieję, że te kolejne protokoły bezpieczeństwa, które przygotowaliśmy u nas w ministerstwie dla ponad 40 branż, będziemy niebawem wprowadzać – powiedziała w Programie 3 Polskiego Radia Olga Semeniuk, wiceminister rozwoju, pracy i technologii.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo przedsiębiorca przedsiębiorstwo koronawirus Koronawirus w Polsce odmrożenie Bartłomiej Graczak GOSPODARKA

Eksperci: niepewność i różnicowanie sytuacji to główne przyczyny oddolnego buntu zamykanych branż

Część przedsiębiorców z branż, które mają być zamknięte także po 1 lutego, buntuje się nie tyle przeciwko samemu zamknięciu ze względów epidemicznych, ile przede wszystkim ze względu na to, że postrzegają zdejmowanie obostrzeń jako nierówne. Nie mogą tego zrozumieć i chyba brak jasnej komunikacji to dziś największy problem.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antykryzysowa Koronawirus w Polsce firmy przedsiębiorstwo COVID-19 pandemia