Polskie Radio

Sławek Jaskułke "Europa 67/21". Winyl LP Agencji Muzycznej Polskiego Radia

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 13:30
Dziś premiera winyla LP albumu Sławek Jaskułke "Europa 67/21" Agencji Muzycznej Polskiego Radia. Płyta, wydana w kooperacji Narodowego Centrum Kultury i PR2, pojawiła się w listopadzie 2021 w Internecie, a w grudniu tego samego roku – w formie CD. Teraz jako winylowy LP trafia do najbardziej wymagających słuchaczy.
Sławek Jaskułke Europa 6721
Sławek Jaskułke "Europa 67/21"Foto: Polskie Radio

Koncert i płyta na urodziny Krzysztofa Komedy

Wydawnictwo Sławek Jaskułke "Europa 67/21" jest pokłosiem koncertu zainicjowanego przez dyrektor Programu 2 Polskiego Radia, Małgorzatę Małaszko, zorganizowanego wspólnie przez Narodowe Centrum Kultury i radiową Dwójkę w przededniu rocznicy urodzin Krzysztofa Komedy, 26 kwietnia 2021 r.

Pianista jazzowy, kompozytor, aranżer

Sławek Jaskułke to pianista jazzowy, kompozytor, aranżer i producent muzyczny poruszający się swobodnie w wielu obszarach muzyki. Jest absolwentem Katedry Jazzu i Muzyki Estradowej Akademii Muzycznej w Gdańsku, gdzie  w 2016 roku obronił tytuł doktora sztuk muzycznych.

Występował na najważniejszych scenach świata z nowojorskim Carnegie Hall na czele. Brał udział w największych światowych festiwalach jazzowych, między innymi North Sea Jazz Festival, Berlin Jazz Fest, Red Sea Jazz Festival i oczywiście Jazz Jamboree. Koncertował w kilkudziesięciu krajach, na niemal wszystkich kontynentach. Jest twórcą projektu „Chopin na pięć fortepianów” wykonanego premierowo w Szanghaju, podczas Światowej Wystawy EXPO 2010. Skomponował muzykę do kilku filmów i spektakli teatralnych.

Wydał blisko dwadzieścia płyt sygnowanych własnym nazwiskiem i wziął udział w nagraniu ponad dwudziestu płyt innych artystów.

Wiosną 2021 roku Sławek Jaskułke stworzył rozbudowaną kompozycję łączącą jazz, swobodną improwizację, muzykę polifoniczną oraz poezję. Inspiracją do powstania utworu było jedno z najważniejszych dzieł Krzysztofa Komedy, „Moja słodka europejska ojczyzna” i ostatnie skomponowane przed wyjazdem Komedy z Polski w 1967 roku, bezpośrednim zaś impulsem – przypadająca 27 kwietnia 2021 dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Komedy.

"Nowa muzyka, dla której punktem wyjścia jest polska poezja"

Sławek Jaskułke mówi: Nie odnosiłem się w sposób dosłowny do projektu Komedy z 1967 roku, ponieważ byłoby to zbyt jednoznaczne. Stworzyłem zatem zupełnie nową, autorską muzykę, dla której punktem wyjścia była polska poezja. I to właśnie ten element jest spoiwem łączącym „Europę 67/21” z „Meine Süße Europäische Heimat”. Jaskułke wykorzystał wiersze Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Zbigniewa Herberta i Kazimierza Przerwy-Tetmajera, w znakomitej interpretacji Tomasza Borkowskiego.

Grającemu na fortepianie kompozytorowi towarzyszą trębacz Emil Miszk, saksofonista Piotr Chęcki, grający na kontrabasie Adam Żuchowski, perkusista Sławek Koryzno oraz NeoQuartet – wykonujący muzykę współczesną kwartet smyczkowy.

Źródło: YouTube Polskiego Radia 

Płyta „Europa 67/21”, wydana również w kooperacji Narodowego Centrum Kultury i PR2, pojawiła się w listopadzie 2021 w Internecie, a w grudniu tego samego roku – w formie CD. Teraz jako winylowy LP trafia do najbardziej wymagających słuchaczy.


Strona A

  1. One & Another 9:06               

  2. Europa 5:49                             

  3. Przerwa na Tetmajera 4:22    

Strona B

  1. Home & Land 9:13                

  2. Neo 7:03                               

  3. Nowy Świat 5:55                    

Mat.prasowe