Polskie Radio

"Polskie Serce Pękło. Katyń 1940". Prezes Polskiego Radia: wspaniały i potrzebny konkurs

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2023 17:39
Martyna Miszczyk, Daria Wiech, Iga Popławska i Dominika Liszkiewicz to zwyciężczynie IV ogólnopolskiego konkursu dla młodzieży "Polskie serce pękło. Katyń 1940". Nagrody wręczono podczas uroczystej gali w Warszawie. Jego pomysłodawczynią jest marszałek Sejmu Elżbieta Witek, a celem - upowszechnienie wiedzy o zbrodni katyńskiej. W inicjatywę marszałek Sejmu od początku zaangażowało się Polskie Radio - przypomniała prezes publicznego nadawcy Agnieszka Kamińska. 
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska
Prezes Polskiego Radia Agnieszka KamińskaFoto: PR

Zbrodnia katyńska. Nowy serwis internetowy Polskiego Radia>>>

- Polskie Radio kolejny raz jest patronem medialnym i współorganizatorem tej wspaniałej gali, uroczystości, wspaniałego konkursu, który ma bardzo głęboki sens, ale też pokazuje, że jest konieczny. Młodzi ludzie w takiej masie biorą udział, pisząc, rysując, tworząc piosenki o zbrodni w Katyniu, że sama inicjatywa pokazuje jak to jest godne podziwu. Ci młodzi ludzie, którzy robią to w fantastyczny sposób, przejmujący - powiedziała prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska i dodała, że prace młodzieży na temat Katynia są niezwykle dojrzałe i poruszające.

Posłuchaj
00:29 12308144_2.mp3 Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska o konkursie "Polskie serce pękło. Katyń 1940" (IAR)

"Osobiste przemyślenia i emocje"

Marszałek Elżbieta Witek podczas gali przypomniała, że sowieci chcieli zabić polskich oficerów i polską inteligencję dwa razy - unicestwiając ich fizycznie oraz robiąc wszystko, aby pamięć o naszych bohaterach - oficerach, funkcjonariuszach, nauczycielach, księżach - została na zawsze zapomniana.

- To się udawało przez wiele dekad, ale nie udało się zniszczyć pamięci między innymi dzięki podejmowaniu tego tematu przez ludzi młodych - podkreślała i dodała, że w pracach uczestników było widać osobiste przemyślenia i emocje. Podziękowała im za patriotyczną postawę.

Testament Lecha Kaczyńskiego

Odczytano też list prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego do uczestników konkursu. Pogratulował laureatom i organizatorom. Wskazał na zbrodnie wojenne dokonywane obecnie przez rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, zaznaczając, że ukazują one "barbarzyńską i zbrodniczą naturę moskiewskiego imperializmu".

Podczas prezentacji laureatów minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek podkreślał, jak ważne jest, by przypominać prawdę o zbrodni katyńskiej. Podkreślał, że w obozach NKWD polscy oficerowie cały czas walczyli, aż do śmierci - śmierci katyńskiej w 1941 roku. Wskazał, że prawda o Katyniu musi być fundamentem Polski przyszłości.

Wicepremier, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że wyciągając wnioski z historii, należy uzbrajać polską armię. - Realizujemy testament świętej pamięci profesora Lecha Kaczyńskiego, wzmacniając Wojsko Polskie - zaznaczył.

Laureatów w kategorii plastycznej ogłosił minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński. Pogratulował uczestnikom za ich zaangażowanie i zainteresowanie historią Polski.
- Daliście radę, wasze piękne prace są ogromnie wzruszające, daliście żywe świadectwo autentycznej pamięci, jesteśmy wam za to bardzo wdzięczni, ta pamięć jest niezbędna, bo zginęli nasi bohaterowie - dodał.

Zwycięska piosenka nagrana w Polskim Radiu

Martyna Miszczyk zwyciężyła w kategorii "tekst piosenki" za tekst zatytułowany "Prawda". Podczas uroczystej gali zaprezentowano jej piosenkę skomponowaną przez Tomasza Labunia - dyrygenta Orkiestry Symfonicznej Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego i nagraną w Studiu Koncertowym Polskiego Radia imienia Witolda Lutosławskiego w Warszawie. 

Daria Wiech otrzymała pierwszą nagrodę w kategorii praca literacka, Iga Popławska zwyciężyła w kategorii praca plastyczna, a Dominika Liszkiewicz została doceniona ze scenariusz lekcji.
Wydarzenie honorowym patronatem objął prezydent Andrzej Duda.

W skład komitetu honorowego wchodzą, między innymi, szefowie resortów edukacji i nauki, obrony narodowej oraz spraw wewnętrznych i administracji. W Komitecie Organizacyjnym znalazły się: Polskie Radio, Telewizja Polska oraz Fundacja im. Janusza Kurtyki.

Uczniowie szkół ponadpodstawowych mogli zgłaszać prace w trzech kategoriach: praca plastyczna, literacka oraz tekst piosenki, a studenci w kategorii scenariusz lekcji. W tym roku na konkurs wpłynęło ponad 2100 prac, w tym najwięcej około 1600 w kategorii plastycznej.

Autorzy zwycięskich prac w każdej kategorii otrzymali nagrody. Za zajęcie pierwszego miejsca - laptop, drugiego - tablet, a trzeciego - czytnik e-booków. Przewidziano też wyróżnienia dla osób, które uplasują się na lokatach od czwartej do dziesiątej w każdej kategorii.

Sejm RP/Youtube

Galę laureatów konkursu "Polskie Serce Pękło. Katyń 1940" retransmitować będzie Program 1 Polskiego Radia we wtorek (18.04) po godzinie 20.00.

Czytaj także:

***

Nowo utworzony serwis internetowy Polskiego Radia – katyn.polskieradio.pl – przypomina o genezie tej zbrodni – o jej okolicznościach, o tych, którzy wydali wyrok śmierci.

Serwis specjalny o zbrodni katyńskiej

IAR,kh