Polskie Radio

"Muzyka integruje ludzi". Prezydent zainaugurował rok akademicki w Akademii Muzycznej w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2023 13:13
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował rok akademicki 2023/2024 w Akademii Muzycznej imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie. W swym przemówieniu zauważył, że patron uczelni jest wciąż inspiracją dla młodych muzyków.
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował rok akademicki na Akademii Muzycznej w Krakowie
Prezydent Andrzej Duda zainaugurował rok akademicki na Akademii Muzycznej w Krakowie Foto: PAP/Łukasz Gągulski

Prezydent odniósł się też do budowy nowego kampusu uczelni, który powstaje przy ulicy Skrzatów. W jego przekonaniu będzie to kolejny muzyczny obiekt na mapie Małopolski, dający szansę studentom odpowiedniego rozwoju.

- Znajdujemy się w pięknych i zabytkowych wnętrzach, ale są one za małe wobec potrzeb Akademii i nie spełniają wymagań dla wyższej uczelni wyższej XXI wieku - mówił prezydent.

Posłuchaj
00:30 12585997_1.mp3 Prezydent odniósł się też do budowy nowego kampusu uczelni, który powstaje przy ulicy Skrzatów. W jego przekonaniu będzie to kolejny muzyczny obiekt na mapie Małopolski, dający szansę studentom odpowiedniego rozwoju (IAR)

  - Budowa nowej siedziby wynika z potrzeby rozwoju i jest realizacją woli jej patrona, który słynął z dbałości o odpowiednie warunki pracy muzyków = zaznaczył Andrzej Duda. Inauguracja roku akademickiego w krakowskiej Akademii Muzycznej odbyła się po raz 135. Prezydent przypomniał, że Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego jest drugą najstarszą uczelnią muzyczną w Polsce.

Prezydent Andrzej Duda powiedział, że edukacja artystyczna, w szczególności muzyczna, to coś więcej niż wyzwanie intelektualne, bowiem muzyka jest sztuką, która integruje ludzi. W swoim wystąpieniu na inauguracji roku akademickiego na Akademii Muzycznej w Krakowie życzył studentom i wykładowcom niewyczerpanej inspiracji do uprawiania twórczości muzycznej i sił do realizacji wyzwań artystycznych.

Posłuchaj
00:34 12586072_1.mp3 Prezydent Andrzej Duda podkreślał, że krakowska Akademia Muzyczna imienia Krzysztofa Pendereckiego oferuje wszechstronne wykształcenie artystyczne (IAR)

 Akademia Muzyczna imienia Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie to jedna z najważniejszych polskich uczelni muzycznych. Kadra naukowa uczelni to wybitni artyści i wykładowcy cenieni w Polsce i za granicą. Dzięki bardzo dobrym warunkom lokalowym w nowo wybudowanym kampusie oraz kształceniu w relacji "mistrz-uczeń", Akademia Muzyczna przyciąga artystyczną młodzież z Polski i zagranicy.

Jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski

- W krakowskiej Akademii uczyło się wielu wybitnych twórców i teoretyków muzyki, takich jak odznaczeni Orderami Orła Białego profesorowie: Joanna Wnuk-Nazarowa (..), Krzysztof Penderecki, Mieczysław Tomaszewski, ale także Bogusław Schaeffer, pani prof. Kaja Danczowska, Halina Czerny-Stefańska, Witold Rowicki i wielu, wielu innych. Poczet wykładowców, absolwentów sytuuje uczelnię w europejskiej czołówce muzycznych szkół wyższych i czyni z niej jedno z najważniejszych miejsc na kulturalnej mapie Polski - podkreślił prezydent Andrzej Duda. Pogratulował wszystkim, którzy podczas uroczystości otrzymali wyróżnienia państwowe oraz inne wyróżnienia i nagrody.

 - To wyraz uznania dla państwa szczególnych zasług na niwie muzyki, lecz także szeroko rozumianej kultury i nauki. Serdecznie dziękuję za to, że dzielą się państwo swoimi talentami z nami i słuchaczami, odbiorcami sztuki, melomanami i życzę państwu powodzenia zarówno w realizacji planów związanych z ta piękną pasją, jak i również prywatnych osobistych - powiedział. - Życzę też całej państwa społeczności niewyczerpanej inspiracji do uprawiana twórczości muzycznej - dodał.

Zwracając się do studentów życzył im wielu sił do zgłębiana wiedzy i doskonalenia umiejętności warsztatowych.

 - Życzę też cierpliwości w pielęgnowaniu tej tajemniczej wrażliwości, która czyni państwa artystami - wskazał.

 - Muzyka jest szczególną dyscypliną nauki, która ma moc integrowania ludzi, bo jest tworzona dla jej najczęściej wspólnego wykonywania. Muzycy grają razem w orkiestrach, w kwartetach i innych zespołach. Dlatego życzę państwu i nawiązania przyjaźni na całe życie, przyjaźni na scenie i przyjaźni poza kulisami" - dodał. 

Zobacz także na TVP Info: Andrzej Duda wyróżniony przez prezydenta Bidena

Czytaj także:

Szef gabinetu prezydenta Paweł Szrot

IAR/PAP/kg