Polskie Radio

Michał Kołodziejczak i Sławomir Izdebski gośćmi poniedziałkowych "Sygnałów dnia"

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2024 18:50
Gośćmi "Sygnałów dnia" w poniedziałek (11.03) będą: o godz. 7.15 wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak, a o godz. 8.15 przewodniczący OPZZ Rolników i Organizacji Rolniczych Sławomir Izdebski.
Multimedialne studio radiowej Jedynki
Multimedialne studio radiowej JedynkiFoto: Piotr Piorun/Polskie Radio

Po spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem przedstawiciele rolników zapowiedzieli, że w poniedziałek będą kontynuować rozmowy w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi w mniejszej delegacji.

Kancelaria Prezesa Rady Ministrów poinformowała, że premier Donald Tusk podczas spotkania z protestującymi rolnikami zaproponował m.in. złagodzenie przepisów Zielonego Ładu dotyczących przede wszystkim ugorowania, a także państwową pomoc w celu zmniejszenia nadwyżki zboża.

Zmiany w Zielonym Ładzie? 

Kancelaria premiera przekazała, że podczas rozmów szef rządu poinformował rolników, że zobowiązał Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi do opracowania programu pomocy, który ma zmniejszyć nadwyżkę zboża. Rozwiązania w tej sprawie mają być gotowe do 15 marca.

Czytaj też: Protest rolników. Kołodziejczak komentuje spotkanie u premiera. "Przedstawiono konkrety"

Donald Tusk mówił też o ewentualnych zmianach w Zielonym Ładzie. "Szef rządu przyznał, że z jego rozmów z europejskimi politykami wynika, że bardzo prawdopodobne jest złagodzenie zapisów dotyczących ugorowania. Donald Tusk zapowiedział, że niewykluczone jest również zniesienie kontroli warunkowości dla mniejszych gospodarstw rolnych do 10 ha" - napisała KPRM w komunikacie.

Delegacje producentów żywności miały przekazać propozycje przedstawione w sobotę przez szefa rządu swoim kolegom w regionach, aby ustalić wspólne stanowisko delegacji, która w poniedziałek będzie kontynuować rozmowy w resorcie rolnictwa.

Czego domagają się rolnicy? 

Związkowcy protestujący od końca ubiegłego roku, poza zmianami w Zielonym Ładzie domagają się także ścisłych kontroli i weryfikacji towarów, przekraczających polsko-ukraińskie przejścia graniczne - również jako tranzyt. Liczą też na wpisanie kolejnych surowców i artykułów na listę towarów, których import do Polski będzie limitowany poprzez kontyngenty lub dwustronnie uznawane licencje. 

Przewodniczący "Solidarności" Rolników Indywidualnych Tomasz Obszański zapowiedział, że kolejny duży protest zaplanowano na 20 marca. Jak mówił, mają wówczas blokowane być miasta wojewódzkie i powiatowe oraz drogi.

Czytaj więcej: Rolnicy zapowiadają kolejny protest. "Nie mamy innego wyjścia"

***

Na "Sygnały dnia" w poniedziałek (11.03) w godz. 6.00-9.00 zapraszają Karolina Rożej i Karol Surówka. 

IAR/kh