Polskie Radio
Section05
Karolina Rożej

Nowa rzeczywistość. Jak dzieci z Ukrainy odnajdują się w Polsce?

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę do Polski wjechało ponad 9 mln ukraińskich uchodźców. Część z nich, głównie kobiety z dziećmi, pozostała w naszym kraju i odnalazła tu nie tylko dach nad głową, ale także pracę i przyjaciół. W wielu regionach Polski działalność rozpoczęły ośrodki i organizacje, które pomagają ukraińskim uchodźcom, szczególnie najmłodszym, przystosować się do życia w nowej rzeczywistości.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Maciej Jastrzębski dzieci Ukraina wojna na Ukrainie

Źródło wielu dźwięków. W siedzibie NOSPR stanęły nowe organy

W sali koncertowej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach stanęły nowe organy. Mierzący 13 metrów wysokości i 5,8 metrów głębokości instrument jest niezwykły z wielu względów, a jego konstrukcja umożliwia organiście wytwarzanie ponad stu głosów. Jest to największy instrument w Polsce oraz jeden z największych w skali Europy.
Zobacz więcej na temat:  NOSPR Daniel Wydrych Karolina Rożej organy Katowice muzyka klasyczna

Ferie w mieście nie muszą być nudne. Jak można spędzić ten czas?

Czas ferii zimowych dla wielu osób wiąże się z wyjazdami poza rodzinną miejscowość. Są jednak tacy, którzy "zimowe wakacje" spędzą w mieście. Nie musi się to jednak wiązać z dwoma tygodniami nudy. Na czas ferii wiele instytucji przygotowuje rozmaite atrakcje dla dzieci, które odbywają się również przy towarzyszącym nam niedoborze śniegu.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Ferie zimowe zima

Święta we Lwowie. Mieszkańcy: liczymy, że będą one tradycyjnie piękne

Mimo czasowych wyłączeń prądu, niekompletnych rodzin czy syren alarmowych mieszkańcy Lwowa - również ci o polskich korzeniach - przygotowują się do świąt Bożego Narodzenia. - Alarmy stały się naszą codziennością. Zdążyliśmy się z nimi oswoić, ale nie przyzwyczaić - mówi w Programie 1 Polskiego Radia lwowianka Joanna Pacan-Świetlicka.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Krzysztof Świątek Boże Narodzenie Wigilia święta Lwów Ukraina Agnieszka Piela

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" ma już 30 lat

Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie" ma już 30 lat. - Poprzez stworzenie Fundacji nasi rodacy zostali połączeni z ojczyzną. Dziś ognisk polskości na świecie jest bardzo wiele - mówił prezydent Andrzej Duda. Podczas gali dziennikarka Polskiego Radia dla Zagranicy, Halina Ostas otrzymała odznaczenie za wspieranie Polaków i polskich mediów na Wschodzie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Andrzej Duda Jan Dziedziczak Sylwia Białek Halina Ostas

"Chciałbym iść taką drogą". Rafał Zawierucha laureatem Splendora za debiut reżyserski

Poznaliśmy laureatów tegorocznych Splendorów. Wyróżnienia Teatru Polskiego Radia otrzymują twórcy radiowi i aktorzy za wybitne kreacje w słuchowiskach. W gronie laureatów znalazł się Rafał Zawierucha, który wyreżyserował słuchowisko Andrzeja Strzeleckiego pt. "Parawan". - Chciałbym dalej uprawiać reżyserię, o ile pozwoli na to czas zawodowy - mówi zdobywca nagrody.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Zawierucha Janusz Kukuła Karolina Rożej Teatr Polskiego Radia Splendory

"Dotarliśmy bez problemu". Dziennikarz Programu 1 relacjonuje z Kataru

Już w niedzielę wystartują Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w Katarze. Na miejscu obecni są dziennikarze Programu 1 Polskiego Radia, którzy będą komentowali mecze reprezentacji Polski. - Bez żadnych problemów dotarliśmy do stolicy Kataru - mówi Filip Jastrzębski. Jakie były jego pierwsze wrażenia w Dausze?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Filip Jastrzębski Katar jedynka mundial 2022 Katar 2022

Czuwanie modlitewne w Niepokalanowie. "Intensywna modlitwa do Pana Boga"

W wigilię uroczystości Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Niepokalanowie odbędzie się czuwanie modlitewne. - Chcemy uczynić Boga Królem naszego życia i Jemu powierzyć działanie. Czuwanie potrwa całą noc, aż do rana - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Bodasiński z Fundacji Solo Dios Basta.
Zobacz więcej na temat:  Niepokalanów Maciej Bodasiński Karolina Rożej Daniel Wydrych wiara Fundacja Solo Dios Basta

Historia i charytatywny Chopin. Święto Niepodległości w Polskim Radiu

Tegoroczne obchody rocznicy odzyskania Polskę niepodległości będą przebiegały na antenach Polskiego Radia pod znakiem dużej ilości muzyki i historii. W związku ze zbliżającym się świętem przygotowaliśmy dla naszych słuchaczy charytatywny maraton muzyki Fryderyka Chopina oraz nowe wydawnictwo tożsamościowe.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Katarzyna Gójska Aleksander Ziemiańczyk Polskie Radio 11 listopada chopin Fryderyk Chopin Święto Niepodległości

Szczepienia przeciwko COVID-19. Dla kogo nowe szczepionki?

Od piątku (16.09) wszystkie osoby powyżej dwunastego roku życia, które przeszły podstawowy schemat szczepienia i otrzymały pierwszą dawkę przypominającą, mogą przyjąć drugą dawkę przypominającą szczepionki przeciwko COVID-19. Jakim preparatem będą wykonywane szczepienia?
Zobacz więcej na temat:  Joanna Stankiewicz Karolina Rożej Waldemar Kraska Adam Niedzielski Ministerstwo Zdrowia koronawirus Koronawirus w Polsce zdrowie szczepionka omikron Grzegorz Cessak Joanna Zajkowska