Polskie Radio
Section05
Karolina Rożej

James Bond. Czy nowym agentem 007 będzie Aaron Taylor-Johnson?

- W ekranową postać Jamesa Bonda 007 oficjalnie wcieliło się sześciu aktorów: Sean Connery, George Lazenby, Roger Moore, Timothy Dalton, Pierce Brosnan oraz Daniel Craig - mówi Martyna Podolska, dziennikarka Programu 1 Polskiego Radia. Czy nowym Bondem zostanie Aaron Taylor-Johnson?
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych James Bond Daniel Craig Tomasz Raczek Marcin Radomski Aaron Taylor-Johnson Martyna Podolska

Tomasz Sajewicz o Wyspach Korzennych. "Rzadko trafiają tutaj turyści"

Moluki, nazywane Wyspami Korzennymi, to grupa wysp we wschodniej części Archipelagu Malajskiego, wchodząca w skład Indonezji. To właśnie stąd pochodzą przyprawy, które w XVI-wiecznej Europie były cenniejsze niż złoto. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Daniel Wydrych Azja Tomasz Sajewicz Polskie Radio Wyspy Korzenne Moluki Północne Archipelag Malajski podróże społeczeństwo odkrycia i ciekawostki przyprawy Indonezja

Oscary 2024: "20 dni w Mariupolu". Nagroda dla filmu o walczącej Ukrainie

Ukraiński dokument "20 dni w Mariupolu" otrzymał Oscara dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego. Film autorstwa Mstysława Czernowa dokumentuje zagładę miasta bombardowanego przez Rosjan. - To bardzo ważna nagroda dla Ukraińców. Przemowa reżysera tego filmu była na pewno najmocniejszym wystąpieniem Gali Oscarowej - mówi Michał Strzałkowski z Programu 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Michał Strzałkowski Jan Pachlowski FILM Ukraina Oscary 2024 Film 20 dni w Mariupolu Mstysław Czernow

Stare przedmioty wiecznie żywe. Jaką wartość mogą mieć starocie?

To, co wydaje się zalegającym w szafie antykiem, w rzeczywistości może być unikatem o ogromnej wartości. Znane są historie starych przedmiotów osiągających astronomiczne kwoty na aukcjach. Nie chodzi jednak wyłącznie o aspekty materialne. Rzeczy, które przetrwały próbę czasu, mogą mieć ogromną wartość sentymentalną.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej kaseta magnetofonowa antyki retro starocie

Wiedza o zdrowiu - nowy przedmiot w szkołach? MEN pracuje nad zmianami w systemie edukacji

W Ministerstwie Edukacji Narodowej trwają prace nad zmianami w systemie edukacji. Do tej pory pojawiły się propozycje odchudzenia podstawy programowej, uszczuplenia listy lektur czy zniesienia prac domowych. Od jakiegoś czasu mówi się też o odnowionej edukacji zdrowotnej. Wprowadzenie nowego przedmiotu postulował niedawno Rzecznik Praw Pacjenta; MEN z kolei zapowiada, że ma już pewne plany w tym zakresie.
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej Ministerstwo Edukacji Narodowej Ministerstwo Zdrowia edukacja szkoła uczniowie reforma szkolnictwa

DSA, czyli konstytucja internetu. Jakie zmiany wprowadza nowe prawo?

Akt o usługach cyfrowych (Digital Services Act, DSA) ma sprawić, by użytkownicy internetu w Unii Europejskiej byli lepiej chronieni przed nielegalnymi treściami, a ich prawa były ściślej przestrzegane w sieci. Parlamentarzyści z Brukseli twierdzą, że nowe przepisy nałożone na dostawców treści oznaczają koniec "dzikiego zachodu" w sieci. Co więcej, użytkownicy internetu będą mogli w łatwiejszy sposób zgłaszać nielegalne treści.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej internet Izabela Kostyszyn bezpieczeństwo w sieci sieć Unia Europejska prawo ue

Światowy Dzień Kota. Jakie mity krążą na temat tych zwierząt?

Światowy Dzień Kota jest obchodzony 17 lutego, m.in. we Włoszech i w Polsce. Ma podkreślać znaczenie kotów w życiu człowieka, zachęcać do niesienia pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwiać ludzi na, często trudny, koci los. A jakie mity narosły wokół kotów? I czy jest w nich ziarnko prawdy?
Zobacz więcej na temat:  koty zwierzęta domowe Karolina Rożej Daniel Wydrych Światowy Dzień Kota

Lista lektur zostanie zredukowana? MEN zaprezentowało propozycje zmian

Lista lektur na rok szkolny 2024/2025 jest jednym z elementów tzw. prekonsultacji zmian w podstawach programowych. Propozycje budzą duże emocje społeczne, a Ministerstwo Edukacji Narodowej zachęca, by do dyskusji włączyli się nie tylko nauczyciele, ale również rodzice i sami uczniowie. Konsultacje potrwają do 19 lutego. 
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej edukacja Ministerstwo Edukacji Narodowej lektury szkolne lista lektur

Ruszyła tegoroczna kwalifikacja wojskowa. Obejmie blisko 230 tys. osób

Kwalifikacja wojskowa organizowana jest co roku, od 13 lat. Jej celem jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi pod kątem ich służby w wojsku. - Zachęcam do tego, by nie lekceważyć tego obowiązku - powiedziała w radiowej Jedynce ppłk Justyna Balik, rzeczniczka Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji (CWCR).
Zobacz więcej na temat:  Karolina Rożej wojsko kwalifikacja wojskowa Wojsko Polskie żołnierze

WOŚP 2024. Zebrano ponad 175 mln złotych. Kiedy poznamy ostateczną kwotę?

Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz 32. Z informacji podanych na specjalnej konferencji wynika, że deklarowana suma zebranych środków wynosi 175 426 813 złotych. To jednak nie koniec dobrych informacji - pieniądze wciąż wpływają. Wiele licytacji internetowych zakończy się dopiero 9 lutego. Ostateczny termin na spokojne rozliczenie zbiórki ustalono natomiast na 7 marca. 
Zobacz więcej na temat:  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy WOŚP 2024 pandemia COVID-19 Karolina Rożej zdrowie