Zachęcajmy młodzież do czytania "Pana Tadeusza"

Trójka
Petar Petrovic 04.09.2012
Kostrzewski Franciszek Polowanie, 1886, ilustracja do IV księgi Pana Tadeusza
Kostrzewski Franciszek "Polowanie", 1886, ilustracja do IV księgi "Pana Tadeusza", foto: wikipedia

W sobotę 8 września w ponad 50 miastach Polski przez cały dzień aktorzy i aktorki czytać będą narodowe dzieło stworzone przez Adama Mickiewicza.

W Warszawie w Parku Saskim od godziny 11.00 "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski. Następnie dwanaście ksiąg poematu odczytają mieszkańcom i gościom stolicy znani polscy aktorzy przy akompaniamencie czołowych polskich pianistów grających utwory Fryderyka Chopina.

Polskie Radio i Telewizja Polska - patroni medialni akcji relacjonować będą wydarzenia z nią związane.

Minister z Kancelarii Prezydenta Maciej Klimczak powiedział o akcji "Narodowe czytanie Pana Tadeusza” powiedział, że nie ma jakichkolwiek sztywnych reguł dotyczących jej przebiegu. W jednych miastach czytanie będzie miało miejsce w komunikacji miejskiej, gdzie indziej w zakładach karnych.

Gość audycji "Zapraszamy do Trojki” przyznał, że zakochał się w "Panu Tadeuszu” w samochodzie… słuchając audiobooka. W jego opinii Adam Mickiewicz był nie tylko wieszczem i wybitnym Polakiem, ale także znakomitym obserwatorem "życia, społeczeństwa, relacji międzyludzkich i przyrody”.

Jego zdaniem przymus szkolny czytania tej lektury "zabija ją”.

- Dlatego szukajmy zachęty i tego, jak zainteresować młodzież tą książką. Ta akcja właśnie temu ma służyć – apelował Klimczak.

Dodał, że bardzo zależy mu na tym, żeby w kolejnych latach czytano inne narodowe dzieła, w trakcie inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego.

- Przyszły rok może należeć do Aleksandra Fredry – posumował Maciej Klimczak.

"Narodowe czytanie Pana Tadeusza” na antenie radiowej Trójki

Archiwalne nagrania