Narodowe czytanie wytworzy wspólnotową energię

IAR
Katarzyna Karaś 07.09.2012
Ilustracja do Pana Tadeusza
Ilustracja do "Pana Tadeusza", foto: Michał Elwiro Andriolli/Domena Publiczna

W sobotę, w ponad 50 miastach Polski, przez cały dzień aktorzy i aktorki czytać będą publicznie narodowe dzieło stworzone przez Adama Mickiewicza.

W warszawskim Ogrodzie Saskim o godz. 11 "Narodowe czytanie Pana Tadeusza" zainicjuje prezydent Bronisław Komorowski. Następnie 12 ksiąg poematu odczytają mieszkańcom stolicy i gościom znani polscy aktorzy. Przedsięwzięciu będzie towarzyszyć muzyka Fryderyka Chopina w wykonaniu czołowych polskich pianistów.

W wielkie sobotnie wydarzenia zaangażowały się również wszystkie anteny Polskiego Radia. Poznaj plany Jedynki , Dwójki , Trójki oraz Czwórki .

Minister z kancelarii prezydenta Maciej Klimczak zachęca do wzięcia udziału w akcji. Przekonuje, że czytanie na głos "Pana Tadeusza" może sprawić wszystkim wiele radości. - Kiedy patrzy się na reakcję nie tylko na słowo, które jest zapisane w książce, ale również na intonację, na tembr głosu, na rodzaj aktorstwa, który wówczas powstaje, myślę, że wywołujemy wtedy energię, która jest bardzo pożyteczna. Taką energię wspólnotową, która da nam wiele satysfakcji - ocenia.
Zobacz serwis specjalny: PAN TADEUSZ>>>
Minister jest zdania, że obowiązek czytania "Pana Tadeusza" zniechęca młodych do lektury. - Jak byłem uczniem i czytałem "Pana Tadeusza" jako lekturę, wszelkie opisy wydawały mi się zbyt długie, rozwlekłe, nie za bardzo mnie interesowały. Dopiero wówczas, kiedy miałem okazję podczas długich podróży słuchać audiobooka "Pana Tadeusza" zrozumiałem jak wielkim poetą był Adam Mickiewicz, jak bardzo przenikliwym był obserwatorem - wyjaśnia.
Minister w Kancelarii Prezydenta podsumowuje, że nie ma sztywnych reguł dotyczących przebiegu akcji. W jednych miastach czytanie będzie miało miejsce w komunikacji miejskiej, gdzie indziej w zakładach karnych czy w szpitalach. Zaznacza jednak, że zależy mu, aby w kolejnych latach czytano inne narodowe dzieła razem w trakcie inauguracji rozpoczęcia roku szkolnego.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk

Archiwalne nagrania