Prezydent tłumaczył w Polskim Radiu, że akcja związana jest z rocznicą pamiętnych wydarzeń roku 1812, czyli m.in. powstania na Litwie. - To już 200 lat od wydarzeń, które opisał Adam Mickiewicz w "Panu Tadeuszu”. Był to okres wielkich nadziei i potem bólu dalszej niewoli – mówił Bronisław Komorowski.
Prezydent podziękował za udział w organizacji akcji Polskiemu Radiu i wszytki miastom, które w sobotę biorą udział w czytaniu dzieła Mickiewicza. – Dziękuje też wszystkim, którzy w zaciszu własnego domu albo wysłuchają czytania "Pana Tadeusza” albo po prostu sami wezmą książkę i przeczytają, najlepiej na głos, własnym dzieciom czy wnukom. Bo "Pan Tadeusz” nas kształtował – dodał prezydent.
Do Narodowego czytania dołączyli także dziennikarze Programu 1. >>>Więcej w dźwięku

Specjalnie dla naszych Słuchaczy fragmenty "Pana Tadeusza” czytają m.in. znane postaci ze świata kultury, polityki i sportu. Są wśród nich: Maryla Rodowicz, Muniek Staszczyk, Krystyna Janda, Jarosław Kret, Maciej Stuhr, Tomasz Majewski i Tomasz Karolak. Z narodową epopeją zmierzyli się też dziennikarze radiowej Jedynki.
Jednak to nie koniec atrakcji, jakie przygotowaliśmy dla Państwa.
W sobotnie popołudnie (po godz.14.00) spotkamy się z Małgorzatą Orzeł z wrocławskiego Ossolineum, która opowie o obyczajowości szlacheckiej przedstawionej w "Panu Tadeuszu” i wystawie "Historia rękopisu Pana Tadeusza".
O godz. 16.05 prof. Jerzy Bralczyk opowie o swojej kolekcji wydań dzieła Adama Mickiewicza i języku poematu.
Po godz. 18.00 zaprezentujemy Państwu najdziwniejsze przeróbki "Pana Tadeusza". Pod lupę weźmiemy między innymi "Pana Tadeusza” po kaszubsku, kabaretową wersję Andrzeja Waligórskiego, XIII księgę wg Fredry i "Pana Tadeusza ” dla informatyków.
O godzinie 19.05 pisarz Krzysztof Rutkowski opowie o tym, jak wyglądało paryskie życie Mickiewicza, kiedy pisał "Pana Tadeusza”.