Teatr
Emisja
  • 1 sierpnia godz. 17:00 Program 2

"Odyseja Xięcia" w godzinę "W" i w niedzielę!

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 29.07.2014
Plakat do słuchowiska. Projekt: Piotr Młodożeniec
Plakat do słuchowiska. Projekt: Piotr Młodożeniec

W 70. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zapraszamy do radiowej Dwójki na premierę słuchowiska w reżyserii Darka Błaszczyka. Radiowa odyseja porucznika Xięcia to opowieść na miarę "Kanału" Andrzeja Wajdy. Powtórzenie słuchowiska w niedzielę 3 sierpnia o godz. 22.30.

Autorzy:

Darek Błaszczyk i Iwona Rusek na podstawie książki Zośka i Parasol Aleksandra Kamińskiego oraz Pamiętników Żołnierzy Batalionu AK „Zośka”

Reżyser:
Darek Błaszczyk

Realizator:
Andrzej Brzoska

Konsultacja muzyczna:
Agnieszka Putkiewicz

Muzyka:
Andrzej Izdebski

Nagrania plenerowe:
Konrad Serowiecki

Obsada:
Irena/ Anna Cieślak, Xiążę/ Łukasz Garlicki, Słoń/ Michał Mikołajczak, Kieros/ Piotr Piksa, Leszczyc/ Józef Pawłowski, Sęp/ Krzysztof Szczepaniak, Grażyna/ Magdalena Czerwińska, Stefa/ Natalia Jakubowska, Łączniczka Anna/ Natalia Rybicka, Maryśka/ Rafał Zawierucha, Garbaty/ Paweł Ciołkosz, Andrzej Morro/ Paweł Czajor, Kołczan/ Paweł Hajnos, Major Okoń/ Andrzej Mastalerz, Giewont/ Redbad Klijnstra, Piotr Pomian/ Wojtek Solarz, Ubek/ Artur Janusiak, Kuba/ Mateusz Weber, Pani Sowa/ Grażnieff Moes, Dr Brom/ Paweł Szczesny, Kapitan Fróg-Szczerbiec/ Jarosław Gruda, Sanitariuszka/ Angelika Kurowska, Sosna/ Kamil Kula, Wanda/ Katarzyna Maria Zielińska, Kapitan Jan/ Paweł Iwanicki, Maryna/ Anna Grycewicz, Gospodarz/ Jan Kulczycki, Lektor Radiowy/ Krzysztof Banaszyk, Kobieta z Woli/ Judyta Turan, Stara Chłopka /Barbara Zielińska, Dziewczynka/ Maja Konkel, Młody Harcerz/ Miłosz Konkel, Chojrak/ Jan Cyraniak, Cielak/ Franek Matera, Maciej Wyczański/ Wilniuk z Kampinosu, Blondyn/ Przemysław Wyszyński, Czarny Jaś/ Otar Saralidze, Niemcy/ Paweł Matyja, Krzysztof Grzybacz, Donald Borkowski, Węgrzy/ Dariusz Gradowski, Tamas Pellerdi, Alfabet Morse’a/ Bogdan Zdaniak oraz Grupa Historyczna „Zgrupowanie Radosław”

Nagranie
Nagranie słuchowiska "Odyseja Xięcia": Michał Mikołajczak (Słoń), Łukasz Garlicki (Xiążę), Anna Cieślak (Irena)

Odyseja Xięcia to prawdziwa historia ośmiorga członków plutonu FELEK ze słynnego batalionu ZOŚKA, odciętych i okrążonych na Powązkach w trakcie odwrotu Powstańców na Starówkę. Uznani przez swoich za  zabitych i okrążeni przez Niemców, nie mając żadnej szansy ani na walkę, ani na ucieczkę, zdecydowali się ukryć w śmieciarce na dziedzińcu szkoły przy ul. Okopowej. W ukryciu przeczekali dwa dni i dwie noce, podczas gdy wokół szalały pożary i wojska niemieckie mordujące ludność cywilną. Kolejnej nocy, grupa pod dowództwem porucznika Xięcia, przedostaje się cmentarzami na wyludnioną Wolę i tak zaczyna się dwunastodniowa odyseja z Woli przez Laski do Kampinosu, gdzie stacjonowała Wileńska Brygada Kawalerii AK, a później na Żoliborz i stamtąd kanałami na Starówkę, do macierzystego batalionu ZOŚKA. Ich szaleńczy wyczyn szybko stał się słynny w powstańczej Warszawie, niestety cała odyseja zakończyła się dla jej uczestników tragicznie, bowiem w ciągu następnych tygodni sześcioro z nich poległo na Starówce, Czerniakowie i Śródmieściu... Odyseja Xięcia została opisana przez Aleksandra Kamińskiego w Zośce i Parasolu oraz przez jednego z ludzi Xięcia – plutonowego Leszczyca. W oparciu o te właśnie materiały powstał scenariusz Odyseja Xięcia.

 

W słuchowisku wykorzystano nagranie terenowe Jacka Jackowskiego z ISPAN oraz fragment kompozycji Wojciecha Kilara Upstairs-Downstairs.