Emisja
  • 4 stycznia godz. 20:09 Program 1

Amaterasu

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 01.01.2012
Maria Skłodowska-Curie (1867  1934) - najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla.
Maria Skłodowska-Curie (1867 – 1934) - najsłynniejsza polska przedstawicielka nauki, fizyk, chemik, odkrywczyni radu i polonu, podwójna laureatka Nagrody Nobla. , foto: źr. wikipedia

Zapraszamy na słuchowisko podsumowujące w Polskim Radiu obchody Roku Marii Skołodowskiej-Curie, który decyzją Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodziliśmy w 2011 r., w setną rocznicę otrzymania przez M. Skłodowską-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

Autor:

Piotr Skotnicki

Reżyser:
Waldemar Modestowicz

Realizator:
Maciej Kubera

Opracowanie muzyczne:

Reanata Baszun

Obsada:

Artur - Piotr Bajtlik

Yoshiko - Anna Cieślak

Norski - Grzegorz Kwiecień

Maurice Curie - Andrzej Mastalerz

Maria - Dorota Landowska

Paul Langevin – Mariusz Bonaszewski

Piotr – Andrzej Ferenc

Pasażer – Andrzej Blumenfeld

„Amaterasu” to rozgrywająca się w kilku planach czasowych opowieść o Marii Skłodowskiej-Curie. Poznajemy Marię w dwóch planach czasowych: w latach 1910-1911, kiedy francuska opinię publiczną obiegły informację, iż nawiązała romans z młodszym od siebie o 4 lata żonatym naukowcem Paulem Langevinem i kiedy Królewska Szwedzka Akademia Nauk po raz drugi przyznała jej nagrodę Nobla, tym razem w dziedzinie chemii (1911) oraz w 1916 roku, kiedy jako ochotniczka w okopach Verdun organizowała polowe stacje rentgenograficzne, które przyczyniały się do udzielania realnej pomocy wśród francuskich żołnierzy podczas I wojny światowej. Marię poznajemy również w planie nam współczesnym, w 2011 roku, obserwując japońską turystkę, która wędruje po miejscach pamięci poświęconych Marii. Tytuł słuchowiska nawiązuje do imienia mitologicznej patronki Japonii, bogini słońca, która reprezentuje światłość, wiedzę i mądrość. Kiedy jednak się rozgniewa zsyła na ziemię ciemność, mrok i zło.

Słuchowisko podsumowuje w Polskim Radiu obchody Roku Marii Skołodowskiej-Curie, który decyzja Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej obchodziliśmy w 2011 r., w setną rocznicę otrzymania przez M. Skłodowską-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.