Polskie Radio
Section05
Maria Skłodowska-Curie

"Transakcja na wstępnym etapie". Wiceszef MSZ zabrał głos ws. domu Skłodowskiej-Curie

To bardzo wstępny etap weryfikacji - tak o działaniach MSZ w sprawie zakupu domu małżeństwa Curie pod Paryżem mówi wiceszef dyplomacji Szymon Szynkowski vel Sęk. 10 maja premier Mateusz Morawiecki poinformował, że zlecił działania zmierzające do zakupu wystawionego na sprzedaż domu polskiej noblistki i jej męża w miejscowości Saint-Rémy-les-Chevreuse. "To miejsce to część polskiej historii" - napisał wówczas na Twitterze szef rządu.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie historia Polski zabytki nagroda Nobla Ministerstwo Spraw Zagranicznych ŚWIAT Europa Francja

Dzieje podparyskiego domu Marii Skłodowskiej-Curie

Ma 120 m kw., zabytkową terakotę, piec z epoki i stare gobeliny. Właśnie został wystawiony na sprzedaż. Posiadłość zamierza kupić polski rząd. O dziejach domu, jego mieszkańcach i o tym, dlaczego to tak ważny dla naszej historii budynek, opowiedziała w "Czterech porach roku" Małgorzata Sobieszczak-Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie w Hołdzie, autorka biografii słynnej polskiej uczonej.
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Maria Skłodowska-Curie Francja nieruchomości Mateusz Morawiecki

"Decyzja świadcząca o wrażliwości premiera". Gawin o zapowiedzi zakupu domu Skłodowskiej-Curie

- To bardzo ważna decyzja, bo Maria Skłodowska-Curie to najbardziej rozpoznawalna Polka w historii naszego państwa - tak o zapowiedzi zakupu domu, który należał do polskiej naukowiec, mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Gawin, wiceminister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 rząd Mateusza Morawieckiego Maria Skłodowska-Curie dom Paryż KULTURA pamiątki

"To miejsce to część polskiej historii". Premier o zakupie domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem

Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że Polska będzie starała się zakupić dom Marii Skłodowskiej-Curie w podparyskiej miejscowości Saint-Rémy-lès-Chevreuse. "Zleciłem działania zmierzające do zakupu domu Marii Skłodowskiej-Curie pod Paryżem. Minsterstwo Spraw Zagranicznych jest w kontakcie z polską ambasadą we Francji" - napisał premier na Twitterze.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Maria Skłodowska-Curie Mateusz Morawiecki Francja HISTORIA

Trwa kampania MSZ #IamPolka - Outstanding Polish Women

Przedsiębiorcze, samodzielne, pełne inicjatyw, empatii, woli pomocy innym, biorące sprawy w swoje ręce - takie właśnie są Polki. Odnoszą sukcesy w wielu dziedzinach: w nauce, sporcie, biznesie, działalności społecznej i politycznej. Od marca są też ambasadorkami polskości na wszystkich kontynentach w ramach akcji #IamPolka - OUTSTANDING POLISH WOMEN.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA emigracja MSZ kobieta Maria Skłodowska-Curie Irena Sendlerowa Wisława Szymborska Olga Tokarczuk Olga Boznańska Wanda Rutkiewicz Anna Walentynowicz Krystyna Chojnowska-Liskiewicz Małgorzata Frydrych

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium.
Zobacz więcej na temat:  Maria Skłodowska-Curie chemia fizyka nagroda Nobla Paryż Francja sztuki walki promieniowanie rodzina faszyzm socjalizm polityka historia Europy historia Polski HISTORIA

8 marca. Historia kobiet jest historią ludzkości

Według danych ONZ na świecie żyje dziś ponad 3 miliardy 864 miliony kobiet. Jeszcze sto lat temu ich populacja była kilkukrotnie niższa - podobnie jak liczba wszystkich ludzi. Kobiety od zawsze stanowią przecież połowę ludzkości. Bez nich ludzki gatunek nie mógłby przetrwać. Za to być może mógłby przetrwać bez mężczyzn.
Zobacz więcej na temat:  kobieta dzień kobiet święta socjalizm równouprawnienie historia Polski historia Europy historia PRL HISTORIA eksperyment NAUKA biologia genetyka Maria Skłodowska-Curie Joanna d'Arc kwiaty Biblia seks ewolucja ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ)

"Wybitna polska lekarka". Sylwetka lekarki Bronisławy Dłuskiej, siostry Marii Skłodowskiej-Curie

- Była jedną z pierwszych kobiet, które zajmowały się ginekologią w Polsce. Pamięć o niej skrywa się w cieniu znacznie sławniejszej od niej rodzonej siostry, czyli Marii Skłodowskiej-Curie - mówiła w Polskim Radiu 24 Magdalena Merta, dziennikarka i prowadząca audycję "Polki". 
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA ludzie Polskie Radio 24 kobieta Maria Skłodowska-Curie lekarz Paryż