Teatr
Emisja
  • 16 czerwca godz. 22:00 Program 2

Zegar bije

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 13.06.2012

W piątkowy wieczór zapraszamy na oryginalne słuchowisko Darka Błaszczyka i Jacka Hałasa. Reżyseria radiowa: Darek Błaszczyk. Słuchowisko reprezentowało Teatr Polskiego Radia na tegorocznym festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie.

Zegar bije to wyjątkowa w swojej formie opowieść o chorobie i śmierci małej dziewczynki, którą snuje Opowiadacz. Jak pogański wajdelota przy wtórze liry korbowej wyśpiewuje historię chorej Marysi. Rodzice próbują wszelkich sposobów, by pomóc córce – wzywają lekarza, księdza, wiejską szeptuchę.

W słuchowisku mieszają się porządki pogańskie i chrześcijańskie: śpiewy modlitw przeplatane są z zaklinaniem wiejskiej znachorki. Przedwieczny lęk przed śmiercią, próba oswajania spraw ostatecznych – oto tematy, które w oryginalnej formie podejmują twórcy słuchowiska.

Ogromną rolę w słuchowisku odgrywają dziadowskie pieśni w wykonaniu Jacka Hałasa, który dotarł do niezliczonych śladów zapomnianego bogactwa utworów o marności tego świata, o śmierci i wędrowaniu dusz, o grzechu i wybawieniu, o wiecznej szczęśliwości i potępieniu.

Autor:
Darek Błaszczyk i Jacek Hałas

Reżyser:
Darek Błaszczyk

Realizator:
Andrzej Brzoska

Muzyka i opracowanie muzyczne:
Jacek Hałas

Obsada:
Jacek Hałas (Opowiadacz), Gosia Steczkowska (Marysia), Dorota Landowska (Matka/Boginka Leśna), Grzegorz Damięcki (Ojciec), Anna Milewska (Babcia), Emilia Krakowska (Szeptucha), Tadeusz Borowski (Doktór), Jan Pęczek (Ksiądz), Płaczki: Magdalena Komorek, Urszula Komorek, Natalia Jakubowska, Ewa Hornich