Emisja
  • 16 grudnia godz. 21:05 Program 3

Paweł Sala w Scenie teatralnej Trójki

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 13.12.2012
Paweł Sala i Andrzej Brzoska podczas nagrania słuchowiska Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa
Paweł Sala i Andrzej Brzoska podczas nagrania słuchowiska "Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa", foto: Wojciech Kusiński / Polskie Radio S.A.

Zapraszamy na premierę słuchowiska "Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa".

Autor:
Paweł Sala

Realizator:
Andrzej Brzoska

Autor muzyki:
Marcin Krzyżanowski

Wykonanie muzyki:
Krzysztof Ścierański, Marcin Krzyżanowski

Obsada:
Grzegorz Kwiecień (Olaf), Angelika Kurowska (Spalona Ulka), Ewa Szykulska (Sabina –babka Olafa, motocyklistka), Antonina Turnau (Katechetka-entuzjastka), Dorota Landowska (Szepczyca – płaczka szepcząca), Ewa Telega (Matka Spalonej Ulki), Marek Kalita (Ojciec Spalonej Ulki), Katarzyna Herman (Matka Spalonego), Janusz Chabior (Ojciec Spalonego), Beata Fido (Matka Uratowanego), Paweł Szczesny (Kierowca)

Słuchowisko Pawła Sali „Rytuały pogrzebowe w czasach rozwiniętego barbarzyństwa” w warstwie fabularnej luźno nawiązuje do wydarzenia z września 2005 roku, kiedy autobus wiozący na pielgrzymkę do Częstochowy grupę maturzystów z Białegostoku doszczętnie się spalił po zderzeniu z innym pojazdem. W wypadku zginęło 13 osób, w tym 9 maturzystów. Paweł Sala nie zajmuje się jednak szczegółami dotyczącymi okoliczności wypadku. Pochyla się nad rodzicami dzieci oraz tymi, którzy przeżyli. Rzeczywistość śmierci i utraty nie „pasuje” do współczesnych trybów życia. Nie potrafimy godzić się ze śmiercią, co przynależy do natury ludzkiej, ale pozbyliśmy się jeszcze umiejętności żałoby, która ma za zadanie przyzwyczaić do utraty. Wstrząśnięci śmiercią dziecka rodzice nie wiedzą, jak tę żałobę odbyć. Za wszystkie ofiary rozpaczliwą modlitwę odmawia Szepczyca. Świat tych, którzy pozostali, rozpada się.