Wielka Nagroda Teatru PR i Teatru TVP dla Jerzego Treli

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 19.06.2011

Podczas uroczystej inauguracji XI Festiwalu "Dwa Teatry" w Sopocie Jerzy Trela otrzymał nagrodę za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Polskiego Radia i Teatrze Telewizji Polskiej.

Aktor uroczyście otworzył w Sopocie XI Festiwal Teatru Telewizji i Teatru Polskiego Radia "Dwa Teatry". Inauguracja odbyła się na scenie plenerowej nieopodal sopockiego mola.

Jerzy Trela dziękując za wyróżnienie podziękował wszystkim organizatorom i wszystkim tym, którzy dbają jeszcze o to, żeby Teatr Polskiego Radia i Telewizji Polskiej istniał i żeby aktorzy mogli dalej robić to, co robią dla publiczności.

Aktor dziękował też reżyserom i realizatorom, dzięki którym mógł poznać pracę i w radio i telewizji. - Ponad 40 lat spędzałem w studiu radiowym dzięki Jerzemu Grotowskiemu i Wojciechowi Markiewiczowi i Romanie Bobrowskiej - wspominał Jerzy Trela. Aktor podziękował też Krzysztofowi Czeczotowi - reprezentantowi młodego pokolenia, „za to, że kontynuuje to co w tradycji najlepsze i w tym nadzieja, że teatr radia będzie istniał, będzie trwał”.

Mówiąc o pracy w Teatrze Telewizji Jerzy Trela podkreślił, że to wielki rozdział w jego życiu zawodowym. Wśród reżyserów wymienił, między innymi, Kazimierza Kutza, Jana Błaszyńskiego, dzięki którymi miał możliwość obcować z największymi arcydziełami literatury światowej, polskiej i dzielić się tym pięknem z szeroką publicznością. Jerzy

Trela spotka się w niedzielę z publicznością. Wystąpi też na żywo w monodramie "Rozmowy z diabłem. Wielkie kazanie księdza Bernarda" z Teatru STU w Krakowie. Aktora można też było posłuchać, między innymi, w słuchowisku „Pętla” w reżyserii ubiegłorocznego laureata Grand Prix Krzysztofa Czeczota.

Jerzy Trela otrzymał, między innymi, narodę na V Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" w Sopocie za rolę Ericha Honeckera w słuchowisku „Chrystus z Lobetal” Leszka Wołosiuka . W 1982 roku został laureatem nagrody Przewodniczącego Komitetu do Spraw Radia i Telewizji I stopnia za osiągnięcia aktorskie w Teatrze Telewizji.

W latach ubiegłych Wielką nagrodę otrzymali: Gustaw Holoubek, Danuta Szaflarska, Wiesław Michnikowski, Piotr Fronczewski oraz Janusz Gajos.