Jubileusz Wiesława Myśliwskiego

polskieradio.pl
Małgorzata Szymankiewicz 15.03.2012
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski , foto: archiwum Teatru Polskiego Radia

25 marca przypada 80. rocznica urodzin Wiesława Myśliwskiego. Z tej okazji na antenach Polskiego Radia aż trzy słuchowiska Jubilata.

Z okazji jubileuszu 80-lecia Wiesława Myśliwskiego Polskie Radio przygotowało wiele atrakcyjnych propozycji antenowych, które uświetnią tę okoliczność.

W Programie 1 w środę, 21 marca o godz. 21:05, przypomnimy słuchowisko według debiutanckiej powieści Jubilata - NAGI SAD w radiowej adaptacji Bogumiły Prządki i reżyserii Waldemara Modestowicza. Słuchowisko zostało nagrodzone Grand Prix na III Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry - Sopot 2003". W roli syna-narratora Mariusz Benoit, usłyszymy również Darię Trafankowską (Matka), Grażynę Barszczewską (Dziedziczka), Władysława Kowalskiego (Ojciec) oraz Łukasza Lewandowskiego (Syn). NAGI SAD to opowieść o miłości ojca i syna. Bohater wykształcony w mieście, a pochodzący ze wsi usiłuje na powrót się odnaleźć w świecie swojego dzieciństwa i młodości. W świecie najbliższym natury, a zarazem najprostszych i najgłębszych związków między ludźmi.

23 marca, w piątkowym Wieczorze ze słuchowiskiem w Programie 2 o godz. 22:00 powtórzenie PAŁACU, słuchowiska w adaptacji Wacława Tkaczuka i reżyserii Jana Warenyci. W rolę Jakuba, dworskiego pasterza obserwującego ucieczkę dziedzica oraz jego służby podczas II wojny światowej wcielił się Mariusz Bonaszewski. W obsadzie również: Gustaw Lutkiewicz (Pan), Franciszek Pieczka (Ojciec Jakuba) oraz Aleksandra Kruze, Magda Kizinkiewicz, Marta Waleszak.

W niedzielę, 25 marca o godz. 22:00 również w radiowej Dwójce nadamy KAPELUSZ, słuchowisko wegług ostatniej powieści Wiesława Myśliwskiego Traktat o łuskaniu fasoli w reżyserii Waldemara Modestowicza i adaptacji Bogumiły Prządki, która o swojej pracy nad scenariuszem radiowym mówiła przy okazji VIII Festiwalu "Dwa Teatry - Sopot 2008", na którym została nagrodzona za radiową adaptację powieści : "Ta książka to swoisty bilans życia pisarza, ale także medytacja nad rolą przeznaczenia i przypadku. W jakim stopniu sam wpłynął na swój los, a jak bardzo ukształtowały go traumatyczne doznania z dzieciństwa i zakręty polskiej historii? Przez książkę przewija się wiele motywów. Jednym z nich jest kapelusz. Starałam się napisać scenariusz w ten sposób, aby jeden wątek wprowadził słuchacza w klimat całej książki." Występują: Damian Damięcki, Wiesław Michnikowski, Grzegorz Damięcki oraz Tomasz Dedek i Jacek Bursztynowicz.

Przez cały tydzień poprzedzajacy urodziny Jubilata Program 2 zaprasza na Zapiski ze współczesności od poniedziałku do piatku o godz. 11:45, w których o Wiesławie Myśliwskim będą mówić jego przyjaciele i współpracownicy.

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 w Dwikozach) – prozaik i dramaturg, absolwent polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jeden z najwybitniejszych przedstawicieli tzw. nurtu chłopskiego w prozie powojennej, autor powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi (m.in. "Nagi sad", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli"). Jest dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike.