Prix Europa na finiszu

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 25.10.2012
Prix Europa 2012
Prix Europa 2012

Trwa Festiwal Prix Europa, festiwal europejskich nadawców publicznych. Jury w kategorii "radio drama" wysłuchało już wszystkich propozycji zakwalifikowanych do głównego konkursu, odbywającego się w Berlinie od niedzieli, 21 października.

W kategorii radio drama zostaną przyznane dwie nagrody: za słuchowisko i za serial słuchowiskowy.

W czwartek, ostatniego dnia przesłuchań odbyla się prezentacja polskiego słuchowiska pt. Ciała obce autorstwa Julii Holewińskiej, w reżyserii Pawła Wodzińskiego (premiera radiowa w Programie Trzecim w 2011 r. ). Wielowątkowa opowieść o byłym opozycjoniście, który przechodzi operację zmiany płci, do głębi poruszyła międzynarodowe jury, które w dyskusji po prezentacji podkreślalo ważność tematu, świetnie skonstruowany scenariusz, znakomitą realizację oraz poruszającą i zachwycającą kreację Miłogosta Reczka jako Adama/Ewy.

Poziom prezentowanych w konkursie słuchowisk był satysfakcjonujący (bardzo dobre szwedzkie słuchowisko debiutującego w radiu, a znanego ze sceny dramatopisarza Larsa Noréna pt. Cienie, świetna austriacka produkcja znanego w Polsce autora i reżysera Davida Zane’a Mairowitza pt. Kategoria 5., czyli Jak ocaliłem Fata Domino z huraganu Katrina, przejmujące, na poły autobiograficzne niemiecke słuchowisko pochodzącej z Polski Agnieszki Lessmann pt. Mordercy).

Fanów kryminałów mógł zainteresować znakomicie zrealizowany norweski serial, pełen elementów, które znamy ze współczesnej literatury skandynawskiej. Death by Water, blisko godzinny odcinek serii, trzymał słuchaczy w napięciu od początku do samego końca.

Zaskakującą, ale i bardzo interesującą częścią prezentacji konkursowych były propozycje dla dzieci i młodziezy – szwedzki projekt korzystający w warstwie fabularnej z komiksów dla dzieci zachwycił jury swoją świeżościa i bezpretensjonalnością, beligijskie “Minutówki” (krótkie scenki, trwające około minuty właśnie) prezentowały dziecięcy punkt widzenia na różne dziedziny życia.

Trzymamy kciuki za polską propozycję konkursową. Wyniki poznamy późnym wieczorem w piątek, 26 października.