Emisja
  • 5 grudnia godz. 19:00 Program 2

Świat Zygmunta Haupta w premierowym słuchowisku Dwójki

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 02.12.2015

W najbliższą sobotę o godz. 19.oo zapraszamy do sceny teatralnej radiowej Dwójki. Zapraszamy na premierę słuchowiska "Niezapamiętanie", które przywołuje - w sensie dosłownym i przenośnym - postać znakomitego pisarza Zygmunta Haupta. Opracowanie i reżyseria: Antoni Ferency.

Haupt to pisarz, o którym Andrzej Stasiuk napisał niedawno, że "nie ma sobie równych. Odkrył, czy też wynalazł język wskrzeszenia. Gdy opowiada swoje pozornie statyczne, pozbawione wyrazistej fabuły historie, przeszłość zmartwychwstaje. Nie będziemy mieli nic innego nad to, co przeżyliśmy. Nic innego nie jest warte uwagi".

>>>Zygmunt Haupt w Radiach Wolności<<<

Stasiuk napisał to w związku z pierwszym Festiwalem im. Zygmunta Haupta, który we wrześniu odbył się w Gorlicach i Szymbarku. Tam też prapremierę miał monodram "Niezapamiętanie" - wyreżyserowany, a wcześniej ułożony przez Antoniego Ferencego z fragmentów tekstów Haupta i wspomnień o nim. Teraz w oparciu o ten monodram powstało słuchowisko, którego twórcy starają się przybliżyć nie tyle twórczość, co samą osobę pisarza: jego charakter, cechy osobowości i doświadczenia, które go ukształtowały. Dlatego, jako duch, Haupt, grany przez Sławomira Grzymkowskiego, postanawia wystąpić w audycji radiowej na swój temat…

"Niezapamiętanie"

Adaptacja i reżyseria: Antoni Ferency

Realizacja akustyczna i opracowanie muzyczne: Tomasza Perkowskiego.

Występują: Sławomir Grzymkowski, Anna Gajewska i Alicja Sawicka.

***

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (5.12) w godz. 19.00-20.00.