Teatr
Emisja
  • 19 marca godz. 19:00 Program 2

"Burza" Williama Szekspira na scenie teatralnej radiowej Dwójki

polskieradio.pl
Janusz Dziewiątkowski 16.03.2016

Kolejna radiowa adaptacja słynnego dramatu Williama Szekspira w Teatrze Polskiego Radia. Na premierę słuchowiska zaprasza jego reżyser oraz autor adaptacji - Waldemar Modestowicz. Już w najbliższą sobotę o godz, 10.oo na antenie radiowej Dwójki. Przekład Stanisława Barańczaka.

Jest to powrót reżysera po 22 latach od poprzedniego nagrania do tej zagadkowej komedii.  zamykającej twórczość Szekspira. Adam Ferency, który grał wówczas Kalibana, obecnie gra Prospera - to jedyne nawiązanie obsadowe do poprzedniej realizacji. Jak interpretować tę "Burzę" dziś - jako historię walki o władzę, przemocy i spisku czy marzeniu o wolności?

Wskutek intrygi swojego brata książę Mediolanu Prospero zostaje zdetronizowany i wygnany ze swojego księstwa. Wraz z córką Mirandą - a także pokaźną biblioteką - trafia na wyspę, gdzie przez kolejne dwanaście lat zgłębia wiedzę tajemną. Dzięki niej podporządkowuje sobie powietrznego duszka Ariela oraz dzikiego i nieokrzesanego Kalibana.

Pewnego dnia za sprawą burzy wywołanej przez Prospera u brzegów wyspy rozbija się statek. To początek ciągu niezwykłych zdarzeń, z których zbudowana jest ta nie całkiem oczywista komedia Szekspira...

"Burza" Williama Szekspira w tłum. Stanisława Barańczaka

Reżyseria: Waldemar Modestowicz

Muzyka: Andrzej Smolik

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Obsada: 

Prospero - Adam Ferency

Kaliban - Eryk Lubos

Ariel - Anna Dereszowska

Miranda - Wiktoria Gorodeckaja

Ferdynand - Stefan Pawłowski

Antonio - Mariusz Bonaszewski

Sebastian - Artur Żmijewski

Stefano - Krzysztof Stelmaszyk

Trynkulo - Adam Woronowicz

Alonso - Olgierd Łukaszewicz

Gonzalo - Mariusz Benoit

Bosman - Mirosław Zbrojewicz

Na "Wieczór ze słuchowiskiem" zapraszamy w sobotę (19.03) w godz. 19.00-20.30.

mc/bch