Teatr
Emisja
  • 23 października godz. 21:00 Program 1

Srebrna zapalniczka. Rzecz o Witoldzie Hulewiczu

polskieradio.pl
Jolanta.Wyszynska@polskieradio.pl Wyszyńska 21.10.2022

W najbliższą niedzielę 23 października zapraszamy do radiowej Jedynki na premierowe słuchowisko autorstwa Tomasza Lerskiego pt."Srebrna zapalniczka. Rzecz o Witoldzie Hulewiczu" w reżyserii Romualda Wiczy - Pokojskiego.

W najbliższą niedzielę Teatr Polskiego Radia przedstawi słuchowisko o samym sobie. Tomasz Lerski sportretował postać twórcy teatru wyobraźni w Polsce, Witolda Hulewicza. Usłyszymy absolutne początki teatru radiowego - pierwsze próby realizacji słuchowiska w Polskim Radiu. Przekonamy się, jak wielkie emocje i kontrowersje wzbudzały pierwsze dokonania radiowej sceny. Poznamy losy człowieka, który nie tylko stworzył Teatr Polskiego Radia jako instytucję, ale słowem, głoszonym w eterze we wrześniu 1939 roku, patriotyczną postawą i głębokim zaangażowaniem w ruch oporu na początku okupacji hitlerowskiej, przekuł w czyn wzniosłe idee, na których oparł swą radiową i teatralną pracę. Jego służba wartościom nadrzędnym i myśli, przelane na papier, nie okazały się czekiem bez pokrycia. 12 czerwca 1941 roku w palmirskim lesie zapłacił najwyższą cenę za wszystko, czemu służył swym życiem Polaka, dramaturga i radiowca, ponosząc męczeńską śmierć z rąk niemieckich oprawców. W roli Witolda Hulewicza wystąpił w słuchowisku Andrzej Mastalerz, w roli jego matki - Grażyna Barszczewska. W postać Stefana Jaracza, który wspierał Hulewicza w trudnej pracy dla uznania obywatelstwa sceny radiowej w świecie teatru wcielił się Zdzisław Wardejn. To on kończy słuchowisko cytatem z I aktu "Wyzwolenia" Stanisława Wyspiańskiego, które Witold Hulewicz zaadaptował dla sceny radiowej jako jedno z pierwszych wielkich dzieł dramatu polskiego, zrealizowanych w formie słuchowiska przez Teatr Polskiego Radia blisko sto lat temu:  

"Niechaj nie zatrzyma cię na drodze twej żadna ręka zbrodnicza,
Ani ręka skalana brudem i podłością,
Lecz przejdziesz wskroś podłych i nikczemnych
Ty jeden uświęcony, szlachetny
Wierzący w prawdę myśli swojej i w prawdę słowa swojego."


Tomasz Lerski "Srebrna zapalniczka. Rzecz o Witoldzie Hulewiczu"

Reżyseria: Romuald Wicza - Pokojski

Realizacja akustyczna: Andrzej Brzoska

Muzyka: Piotr Moss 

Kierownictwo produkcji: Beata Jankowska  

Obsada:

Grażyna Barszczewska, Andrzej Mastalerz, Zdzisław Wardejn, Katarzyna Dąbrowska, Mateusz Weber, Maria Niklińska, Weronika Nockowska, Maciej Brzoska, Radosław Smużny, Łukasz Talik,


Na słuchowisko "Srebrna zapalniczka. Rzecz o Witoldzie Hulewiczu" zapraszamy w niedzielę (23.10) tuż po godz. 21.00