Polskie Radio Dzieciom

Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2015 21:00
Nie wszyscy wiedzą, że  Order Uśmiechu stworzyła… dziewięcioletnia dziewczynka. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie.
Światowy Dzień Orderu Uśmiechu

Order Uśmiechu - jedyne na świecie odznaczenie przyznawane przez dzieci - został ustanowiony w Polsce. Komu i za jakie zasługi zostaje przyznany?

Jak wygląda Order Uśmiechu? Nie wszyscy wiedzą, że  stworzyła go dziewięcioletnia dziewczynka. Od talerzyka i szklanki odrysowała słońce, do którego ręcznie dorysowała nierówne promienie. Projekt, z ponad 44 tysięcy innych, wybrało jury konkursowe. Odznaczenie – w formie medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko, przyznawane jest w Polsce przez Międzynarodową Kapitułę Orderu Uśmiechu. Na czele Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu stoi Kanclerz, którego funkcję pełni Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak. Order przyznawany jest dwa razy do roku – wiosną i jesienią.

Z poniedziałkowej, porannej audycji nasi słuchacze dowiedzą się, czym jest  to międzynarodowe odznaczenie nadawane za działania przynoszące dzieciom radość, oraz kto wpadł na pomysł nadawania Orderu. Ponadto przekonają się, jak ważny jest uśmiech każdego dnia.

A czy wiecie, że przedszkolaki śmieją się aż czterysta razy dziennie, a dorośli tylko piętnaście razy? To stanowczo za mało! Dlatego w programie podpowiemy co zrobić, by uśmiech towarzyszył nam już od rana i jak się zachować, gdy wcale nie jest nam do śmiechu. Czy wiedzieliście, że śmiech można trochę wymusić? I to też działa!

Zabawa: Odrysujcie od tekturowego talerzyka kółko. Narysujcie w nim własną, uśmiechniętą twarz. Stwórzcie własny Order Uśmiechu!    

Poranek w Polskim Radiu Dzieciom to cykl audycji popularno-naukowych, połączonych z zabawą. Poruszana na antenie tematyka jest różnorodna, jednak zawsze dotyka spraw kluczowych dla otaczającego nas świata i dla samego człowieka. Oprócz przekazywania dzieciom wiedzy o świecie, uczymy ich też dobrych manier, poznajemy znaczenie przysłów, odkrywamy niezwykłe miejsca na naszej planecie i rozwiązujemy zagadki z udziałem samych słuchaczy. Chcielibyśmy, by wysoki poziom merytoryczny audycji, atrakcyjność formy dźwiękowej oraz ich kompatybilność z wytycznymi programowymi MEN stały się nieocenionym wsparciem codziennej pracy wychowawców szkolnych i przedszkolnych, uatrakcyjnieniem zajęć edukacyjnych i narzędziem stymulującym dla działań pedagogów oraz rodziców. Od godz 7:00 do 10:00 zaprasza Dominika Sygiet.

Zobacz także