X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Kolorowych snów

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2016 23:00
Dryńńń… kuku-ryku…! Czas wstawać, a kiedy już się obudzimy to porozmawiamy o… śnie.
Audio
  • 25.04.2016 Kolorowych snów (Poranek w Polskim Radiu Dzieciom)
Kolorowych snów
Foto: pixabay.com

Podobno jest dwóch najlepszych lekarzy: dr Śmiech i dr Sen. Jeden leczy w dzień, drugi w nocy. Tym razem dowiemy się czegoś więcej o tym, co się dzieje kiedy śpimy. Czym jest sen? Do czego jest nam potrzebny, po co śpimy i dlaczego żeby się wyspać potrzebujemy całej nocy?

Według naukowców wszyscy mamy sny, nawet jeśli ich nie pamiętamy. W trakcie 5 minut budzenia się, zapominamy jednak 50 % z nich, a już po 10 minutach, nie pamiętamy prawie niczego. Badania wskazują, że około 12% ludzi śni w czarno-białych barwach. Pozostałe 88 % w kolorach, stąd czasem życzymy sobie nawzajem kolorowych snów, aby poczuć się jak w bajce, a nie przedwojennym filmie.

Dla wielu dzieci, sen mógłby nie istnieć, bo tylko przeszkadza w zabawie, ale czy to prawda, że człowiek nie może żyć bez snu? Według Księgi Rekordów Guinessa, pewna mieszkanka RPA nie spała 283 godziny, czyli ponad 11 dni! To musiały być bardzo długie dni...

Tym razem Zbyszek, choć trochę nie wyspany, opowie wszystkim Rannym Ptaszkom i Nocnym Markom o tym ciekawym zjawisku, jakim jest sen, a może też zdradzi nam, co go dziś obudziło i czy lubi rano wstawać?

Wielu z nas uwielbia długo wylegiwać się w łóżku. Czasem, nawet budzikowi nie jest łatwo nas obudzić. No właśnie? Jaki jest najlepszy sposób na obudzenia się? Budzik, pianie koguta, szklanka pysznego kakao, prysznic? Pewnie dla wielu śpiochów, najbardziej skuteczne okazałoby się wiadro wody, ale my obiecujemy, że obudzimy Was bardzo delikatnie! Dziś w Poranku porozmawiamy o śnie i o sposobach na skuteczne obudzenie się!

O audycji: "Poranek w Polskim Radiu Dzieciom" to cykl audycji popularno-naukowych, połączonych z zabawą. Poruszana na antenie tematyka jest różnorodna, jednak zawsze dotyka spraw kluczowych dla otaczającego nas świata i dla samego człowieka. Oprócz przekazywania dzieciom wiedzy o świecie, uczymy ich też dobrych manier, poznajemy znaczenie przysłów, odkrywamy niezwykłe miejsca na naszej planecie i rozwiązujemy zagadki z udziałem samych słuchaczy. Chcielibyśmy, by wysoki poziom merytoryczny audycji, atrakcyjność formy dźwiękowej oraz ich kompatybilność z wytycznymi programowymi MEN stały się nieocenionym wsparciem codziennej pracy wychowawców szkolnych i przedszkolnych, uatrakcyjnieniem zajęć edukacyjnych i narzędziem stymulującym dla działań pedagogów oraz rodziców. Zachęcamy naszych małych i dużych słuchaczy do czynnego udziału w porankowych audycjach. Prowadzi Zbyszek Kozłowski.

Zobacz także