!-- OneTrust Cookies Consent Notice start for polskieradio.pl -->
Polskie Radio Dzieciom

Adopcje cz.1

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 19:00
Jak przygotować się do adopcji? Dokąd skierować swoje pierwsze kroki? Jakie wymagania – ustawowe i proceduralne - należy spełnić, by zostać zakwalifikowanym jako rodzina adopcyjna? Jakie formalności trzeba załatwić? Na te i inne pytania odpowiemy wspólnie z naszymi ekspertami w cyklu czterech audycji, dotyczących adopcji.
Audio
  • 14.09.2015 Adopcje cz.1 (Strefa Rodzica/Polskie Radio Dzieciom)
Adopcje cz.1

Kryteria kwalifikujące do przysposobienia są dość ostre, a procedury długotrwałe. Ponadto nie każda para może stać się rodziną adopcyjną, nawet jeśli spełnia warunki ustawowe.

Decyzja o przysposobieniu dziecka jest jedną z najważniejszych i najtrudniejszych w życiu par, borykających się z problemem bezdzietności. A gdy zostaje już podjęta, rozpoczyna się długa i niełatwa droga ku rodzicielstwu. Jednak, by proces adopcyjny zakończył się sukcesem, należy dopełnić szeregu formalności. Oprócz nich, przyszli rodzice muszą zmierzyć się również z aspektem psychologicznym, a nawet etycznym adopcji, jak np. w przypadku adopcji ze wskazaniem.

Jak przygotować się do roli rodzica? Jak rozpocząć starania o dziecko? Dokąd skierować swoje pierwsze kroki? Jakie wymagania – ustawowe i proceduralne - należy spełnić, by zostać zakwalifikowanym jako rodzina adopcyjna? Jakie formalności trzeba załatwić? Jakie odbyć rozmowy, szkolenia i kursy? O wszystkich problemach, z którymi mogą zetknąć się przyszli rodzice adopcyjni, będziemy rozmawiać w Strefie Rodzica w Polskim Radiu Dzieciom. Pierwsza audycja z cyklu czterech spotkań z ekspertami od adopcji już 14 września.

Goście:

Magdalena Modlibowska - aktywistka w środowisku adopcyjnym, autorka książki „Odczarować adopcję” oraz najnowszej „Księga adoptowanego dziecka”, redaktorka działu Adopcja „Chcemy być rodzicami”, prezeska Fundacji Wsparcia Rodzin „Po adopcji”

Jolanta Drzewakowska - red. naczelna magazynu "Chcemy Być Rodzicami", ekspert w dziedzinie niepłodości jako zjawiska społecznego w Polsce i na świecie

Izabella Ratyńska - dyrektor Fundacji Rodzin Adopcyjnych

W naszej wieczornej Strefie Rodzica doradzamy, jak dobrze, mądrze i zdrowo wychować dziecko oraz optymalnie wspierać jego rozwój, a zapraszani do udziału w audycjach eksperci wspomagają słuchaczy w tym trudnym zadaniu. Poruszamy też problemy istotne dla rodziców lub osób pragnących nimi zostać. Bardzo cenne są dla nas również opinie samych słuchaczy, którzy e-mailowo lub telefonicznie dzielą się na antenie swoimi doświadczeniami i uwagami. Chcielibyśmy, by Strefa Rodzica w Polskim Radiu dzieciom była dla Państwa miejscem do debaty – na każdy proponowany przez nas lub słuchaczy temat. Prowadząca Ludwika Grunwald zaprasza.

 

Zobacz także