X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Wychowanie w szacunku nie oznacza wychowania bez granic

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 15:34
Mówiąc o szacunku w większości przypadków mamy na myśli respektowanie innych osób, obyczajów, wierzeń lub rzeczy. Termin ten jest ważny, ponieważ życie według tej wartości ma pozytywne efekty w kontekście m.in. relacji interpersonalnych czy otwartości umysłu. Jakie jest znaczenie szacunku w odniesieniu do rodziny i więzi między rodzicami a dzieckiem? Odpowiedź można usłyszeć w Strefie Rodzica Polskiego Radia Dzieciom.
Wychowanie w szacunku nie oznacza wychowania bez granic
Foto: Pixabay/ambermcauley/dom. publiczna

- Dla nas szacunek to jest taka relacja, gdzie oboje, czyli zarówno rodzic jak i dziecko widzimy siebie, słyszymy siebie i jesteśmy na siebie uważni – mówi Patrycja Frania, terapeuta młodzieży, doradca rodzinny i gość audycji. Aby jednak był on obecny w życiu rodzinnym, rodzice muszą najpierw nauczyć się szacunku dla samego siebie i wziąć pod uwagę własne odczucia.

Posłuchaj
51:49 24.03. Strefa - szacunek.mp3 Szacunek i jego znaczenie w wychowaniu (Strefa rodzica/PRD)_24.03.2021.

Rodzicielstwo nie zawsze jest łatwe, dlatego zdrowy egoizm rodzica jest czasem potrzebny. Znalezienie czasu dla siebie, np. na czytanie książki lub medytację sprawi, że poczujemy się lepiej i odnajdziemy równowagę we własnym życiu. Dzięki temu będziemy w stanie dostrzec to, co dzieje się dookoła nas oraz usłyszeć sygnały wysyłane przez dzieci. Zatem osoba będąca w stanie zadbać o własne potrzeby, stanie się jeszcze lepszym rodzicem.

Niemniej jednak, wychowanie w szacunku nie oznacza wychowania bez granic. Stawianie pewnych barier jest tak naprawdę jedną z głównych rzeczy, którą rodzic powinien nauczyć swoje dziecko. Sprawi to, że będą one w stanie odmówić zrobienia rzeczy na które nie mają ochoty oraz staną się bardziej asertywne.

Szacunek jest wartością, której można nauczyć się w każdym wieku. Będąc rodzicem trzeba pamiętać, że zwracanie uwagi na własne potrzeby tak naprawdę pozwoli stać się jeszcze lepszym opiekunem i nauczycielem, a nawet ułatwi zmniejszenie dystansu między dorosłym, a dzieckiem.

Audycja: Strefa rodzica
Prowadziła: Joanna Ficińska
Goście: Patrycja Frania
Data emisji: 25.03.2021
Godzina emisji: 21.00.

Strefa rodzica w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 21.00 do 23.00.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.

 

Zobacz także