Polskie Radio Dzieciom

Historia uśmiechniętego orderu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2018 16:00
Orderem Uśmiechu odznaczonych jest ponad tysiąc zasłużonych dla dzieci osób z całego świata. Kto i za co może go otrzymać? Posłuchajcie!
Audio
  • 22.09.2018 (Polskie Radio Dzieciom / Dawno, dawno temu)
Order Uśmiechu
Order UśmiechuFoto: Michal Gmitruk / Forum

Historia Orderu Uśmiechu wiąże się z popularną w latach 60. wieczorynką "Jacek i Agatka". Na pomysł wręczania odznaczenia od dzieci dla dorosłych wpadła redakcja "Kuriera Polskiego". Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską przeprowadzony z okazji pięciolecia dobranocki "Jacek i Agatka", w którym pisarka, poetka i autorka serii wspominała chłopca - pacjenta szpitala. Młody człowiek mówił, że chciałby dać medal Jackowi.

Dziennikarze uznali, że to może być inicjatywa samych dzieci, żeby nagradzać dobrą pracę dorosłych, więc ogłoszono ogólnopolski konkurs na projekt odznaczenia. I tak to się zaczęło...

Zorganizowano konkurs na wzór odznaczenia. Komisja pod kierownictwem Szymona Kobylińskiego wybrała projekt spośród 44 tys. prac nadesłanych przez dzieci.

Gość Polskiego Radia Dzieciom: Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka i Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu.

Audycję prowadziła Marta Powałowska.

Data emisji: 22.09.2018

”Dawno, dawno temu” w Polskim Radiu Dzieciom, w każdą sobotę o 15.00.


Zobacz także