X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Księgi Roztoczańskich Krasnali

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 15:00
Z baśniami pani Lusi Ogińskiej koniecznie trzeba się zapoznać, bo historie te odpowiadają m.in. na jedno z ważnych pytań, mianowicie: skąd się biorą krasnoludki i jak odnaleźć w sobie wiarę?
KSIĘGI ROZTOCZAŃSKICH KRASNALI
KSIĘGI ROZTOCZAŃSKICH KRASNALIFoto: PRD

Baba Jaga, Słomka, Bulwa, Cichokichek i Łezka to bohaterowie książek Lusi Ogińskiej, którzy związani są z poszukiwaniem wiary u dzieci. Czy bohaterom Krasnalowego Drzewa uda się znaleźć wiarę u dzieci? O tym właśnie mówi wspaniała bajka pierwszej księgi. Zachęcamy do lektury wszystkich czterech tomów.

Napisane wspaniałym czystym językiem, etyczne i wspaniale ilustrowane książki są świetnym przykładem literatury, nad którą lubimy się pochylać w długie zimowe wieczory. Poezja Lusi Ogińskiej porównywalna jest zaś z twórczością naszych największych poetów, który talentem swym szczęśliwie i skutecznie omija panoszący się we współczesnej poezji banalizm.

Lusia Ogińska urodziła się 17 czerwca 1974 w Koszalinie. W pierwszym roku po urodzeniu wyjechała z rodzicami do Zamościa, w rodzinne strony obojga rodziców.
W dzieciństwie jej ojciec często zabierał ją na długie spacery w głąb Parku Narodowego, uczył ją kochać przyrodę, podziwiać dziewiczą, niepowtarzalną Roztoczańską Puszczę, co później tak znaczącą odbiło się w twórczości poetki - w jej Księgach Roztoczańskich Krasnali, w sonetach polskich i wielu lirykach.


Księga I

W tej Księdze poznajemy piątkę głównych bohaterów krasnoludkowej sagi Lusi Ogińskiej.
Baba Jaga - wiedźma znana na całym Roztoczu; Słomka - chudy, bardzo dzielny, waleczny krasnal; Bulwa - krasnal gruby i rubaszny; Cichokichek - bardzo mądry, wiekowy i często kichający krasnal; Łezka - najmłodszy z krasnali, trochę bojaźliwy i płaczliwy.

Przygody piątki wyżej wymienionych bohaterów związane są z poszukiwaniem wiary u dzieci. Dodatkowo w tym tomie występuje tradycjonalista - Bocian Kanclerz, Rycerz Michał Archanioł - nieco roztrzepany; wstrętny - diabeł Capcarapca, oraz szereg zwierząt leśnych i domowych. Czy bohaterom Krasnalowego Drzewa uda się znaleźć wiarę u dzieci o tym właśnie mówi wspaniała bajka Ogińskiej. Trzeba się z baśnią pani Lusi Ogińskiej koniecznie zapoznać, bo baśń ta odpowiada na jedno z ważnych pytań, mianowicie: skąd się krasnoludki biorą?


Krasnalowe drzewo Krasnalowe drzewo

Księga II

W tej Księdze Lusia Ogińska przedstawia dalsze przygody bohaterów, których poznaliśmy w Księdze Pierwszej. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym tomie jest przemiana Baby Jagi na Apolonię. Zmiana charakteru wiedźmy, a także zmiana imienia dokonuje się za sprawą Chrztu Świętego.


Milosierdzie Baby Jagi Milosierdzie Baby Jagi

Księga III

W tomie trzecim Ksiąg Roztoczańskich Krasnali nasi bohaterowie wspólnym wysiłkiem, a także z pomocą leśnych zwierząt walczą z diabłami: Lulkiem i Capcarapcą, którzy wysłani z piekła ukradli dzieciom marzenia.


Skradzione Marzenia - okładka książki Skradzione Marzenia - okładka książki


Księga IV

Księga czwarta jest dramatyczną opowieścią o dawnych czasach, czasach niewoli i wojny o dramatach: krasnali, ludzi i zwierząt w czasie II Wojny Światowej. Głównym bohaterem jest najmłodszy, wydawałoby się płaczliwy i bojaźliwy krasnal Łezka, który wraz ze swoim przyjacielem krasnalem Pacałychą ratują z transportów małe dzieci, dzieci, które niemiecki okupant zabrał ich rodzicom, zabrał by wywieść je daleko do obozów lub w głąb Niemiec.

Wojenna sprawa krasnala łezki Wojenna sprawa krasnala łezki
Książkę poleca: Polskie Radio Dzieciom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także