Polskie Radio Dzieciom

Księgi Roztoczańskich Krasnali

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2017 15:00
Z baśniami pani Lusi Ogińskiej koniecznie trzeba się zapoznać, bo historie te odpowiadają m.in. na jedno z ważnych pytań, mianowicie: skąd się biorą krasnoludki i jak odnaleźć w sobie wiarę?
KSIĘGI ROZTOCZAŃSKICH KRASNALI
KSIĘGI ROZTOCZAŃSKICH KRASNALIFoto: PRD

Baba Jaga, Słomka, Bulwa, Cichokichek i Łezka to bohaterowie książek Lusi Ogińskiej, którzy związani są z poszukiwaniem wiary u dzieci. Czy bohaterom Krasnalowego Drzewa uda się znaleźć wiarę u dzieci? O tym właśnie mówi wspaniała bajka pierwszej księgi. Zachęcamy do lektury wszystkich czterech tomów.

Napisane wspaniałym czystym językiem, etyczne i wspaniale ilustrowane książki są świetnym przykładem literatury, nad którą lubimy się pochylać w długie zimowe wieczory. Poezja Lusi Ogińskiej porównywalna jest zaś z twórczością naszych największych poetów, który talentem swym szczęśliwie i skutecznie omija panoszący się we współczesnej poezji banalizm.

Lusia Ogińska urodziła się 17 czerwca 1974 w Koszalinie. W pierwszym roku po urodzeniu wyjechała z rodzicami do Zamościa, w rodzinne strony obojga rodziców.
W dzieciństwie jej ojciec często zabierał ją na długie spacery w głąb Parku Narodowego, uczył ją kochać przyrodę, podziwiać dziewiczą, niepowtarzalną Roztoczańską Puszczę, co później tak znaczącą odbiło się w twórczości poetki - w jej Księgach Roztoczańskich Krasnali, w sonetach polskich i wielu lirykach.


Księga I

W tej Księdze poznajemy piątkę głównych bohaterów krasnoludkowej sagi Lusi Ogińskiej.
Baba Jaga - wiedźma znana na całym Roztoczu; Słomka - chudy, bardzo dzielny, waleczny krasnal; Bulwa - krasnal gruby i rubaszny; Cichokichek - bardzo mądry, wiekowy i często kichający krasnal; Łezka - najmłodszy z krasnali, trochę bojaźliwy i płaczliwy.

Przygody piątki wyżej wymienionych bohaterów związane są z poszukiwaniem wiary u dzieci. Dodatkowo w tym tomie występuje tradycjonalista - Bocian Kanclerz, Rycerz Michał Archanioł - nieco roztrzepany; wstrętny - diabeł Capcarapca, oraz szereg zwierząt leśnych i domowych. Czy bohaterom Krasnalowego Drzewa uda się znaleźć wiarę u dzieci o tym właśnie mówi wspaniała bajka Ogińskiej. Trzeba się z baśnią pani Lusi Ogińskiej koniecznie zapoznać, bo baśń ta odpowiada na jedno z ważnych pytań, mianowicie: skąd się krasnoludki biorą?


Krasnalowe drzewo Krasnalowe drzewo

Księga II

W tej Księdze Lusia Ogińska przedstawia dalsze przygody bohaterów, których poznaliśmy w Księdze Pierwszej. Jednym z ważniejszych wydarzeń w tym tomie jest przemiana Baby Jagi na Apolonię. Zmiana charakteru wiedźmy, a także zmiana imienia dokonuje się za sprawą Chrztu Świętego.


Milosierdzie Baby Jagi Milosierdzie Baby Jagi

Księga III

W tomie trzecim Ksiąg Roztoczańskich Krasnali nasi bohaterowie wspólnym wysiłkiem, a także z pomocą leśnych zwierząt walczą z diabłami: Lulkiem i Capcarapcą, którzy wysłani z piekła ukradli dzieciom marzenia.


Skradzione Marzenia - okładka książki Skradzione Marzenia - okładka książki


Księga IV

Księga czwarta jest dramatyczną opowieścią o dawnych czasach, czasach niewoli i wojny o dramatach: krasnali, ludzi i zwierząt w czasie II Wojny Światowej. Głównym bohaterem jest najmłodszy, wydawałoby się płaczliwy i bojaźliwy krasnal Łezka, który wraz ze swoim przyjacielem krasnalem Pacałychą ratują z transportów małe dzieci, dzieci, które niemiecki okupant zabrał ich rodzicom, zabrał by wywieść je daleko do obozów lub w głąb Niemiec.

Wojenna sprawa krasnala łezki Wojenna sprawa krasnala łezki
Książkę poleca: Polskie Radio Dzieciom

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także