Polskie Radio Dzieciom

W Filharmonii koncert będzie - premiera książeczki

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2018 08:00
Wiolonczele, skrzypce, kontrabasy, puzony i cała reszta symfonicznego składu - instrumenty pędzą na koncert do Filharmonii, ale czy zdążą? Przekonać się mogą o tym czytelnicy książeczki "W Filharmonii koncert będzie ", która pokaże najmłodszym, czym jest orkiestra. 
Audio
  • Posłuchaj rozmowy z Dorotą Gelner (Kulturoteka/Polskie Radio Dzieciom)
W Filharmonii koncert będzie - okładka książki
"W Filharmonii koncert będzie" - okładka książkiFoto: (mat. promocyjne organizatora)

70-lecie Orkiestry Symfonicznej, które świętowane jest w tym sezonie, jest okazją, aby orkiestrę i grające w niej instrumenty przybliżyć także tym, którzy melomanami mają szansę dopiero zostać. Aby uświadomić dzieciom, czym jest orkiestra, zaproszono do współpracy duet uznanych i utytułowanych twórców, którzy stworzyli dla najmłodszych książkę pełną przezabawnych rymowanek o instrumentach spieszących się na koncert. Autorką książeczki jest Dorota Gellner. Pięknymi, malarskimi ilustracjami okrasił ją Maciej Szymanowicz – jeden z najbardziej znanych ilustratorów w Polsce, wielokrotnie nagradzany autor okładek książek dla dzieci. 

Akcja zaczyna się, kiedy w mieście zaczyna być głośno, że w filharmonii będzie koncert. Instrumenty na ilustracjach Szymanowicza biegną do filharmonii, wsiadają do autokaru, do tramwaju, gubiąc po drodze bilety, albo w ostatniej chwili odwołują wyjazd na wakacje, aby tylko zagrać koncert w złotej sali.

Pomimo zabawnej formy językowej i graficznej, książeczka zawiera nazwy oraz rysunki wszystkich instrumentów wchodzących w skład orkiestry symfonicznej. Przedstawia też postać dyrygenta i jego kluczową rolę w czasie koncertu.

Książeczka ma nietypową formę przestrzenną – oprócz stron otwierających się tradycyjnie ma ona dodatkowe strony otwierające się do góry. Dzięki temu pomysłowi, oprócz stymulacji językowo-obrazkowej, wydawnictwo dostarczać będzie także dzieciom dodatkowych doznań manualnych.

Polskie Radio Dzieciom jest patronem medialnym książeczki "W Filharmonii koncert będzie ".

Dorota Gelner była gościem audycji "Kulturoteka" w Polskim Radiu Dzieciom. Rozmawiała z nią Martyna Chuderska. Posłuchaj załączony plik. 

Polskie Radio Dzieciom to całodobowy program radiowy dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, nadawany w Internecie, w systemie DAB+ oraz przez aplikację Polskiego Radia, skierowany do rodzin z dziećmi z miast, mniejszych miejscowości i wsi.

Misją Polskiego Radia Dzieciom jest zachęcanie rodzin do wspólnego spędzania czasu i edukacja przez zabawę.

Stacja emituje program 7 dni w tygodniu przez 24 godziny. Od godz. 7.00 nadawane są audycje dla dzieci, a od godz. 21.00 pasma dla rodziców, w których znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

W audycjach poruszana jest różnorodna tematyka dostosowana w formie i treści do percepcji dzieci oraz pory dnia. W swojej ofercie programowej Polskie Radio Dzieciom ma audycje m.in. o tematyce kulturalnej, artystycznej, przyrodniczej, podróżniczej, sportowej, historycznej i popularnonaukowej. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Polskie Radio Dzieciom, jako jedyne medium na rynku, kierując się misją Polskiego Radia, nie emituje na swojej antenie żadnych reklam. Rodzice mogą zatem czuć się bezpiecznie wiedząc, że ich dzieci nie usłyszą żadnych przekazów podprogowych. 

Duży nacisk jest kładziony na  realizowanie misji edukacyjnej i przestrzeganie poprawności językowej.

Autorzy audycji starają się pomagać rodzicom w poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań w trudnym procesie wychowania dzieci. Poprzez audycje pełne dźwięków wspomagają rozwój dziecięcej wyobraźni i ich kreatywność. Programy pomagają w edukacji dzieci, odnosząc się bezpośrednio, ale również pośrednio do programu nauczania, rozszerzając zakres zdobywanej wiedzy. 
Polskie Radio Dzieciom dba o kulturę słowa i  przekazu. Biorąc pod uwagę fakt, iż radio towarzyszy nam na każdym kroku (samochód/ przedszkole/ praca/ aplikacja), jest to ogromny potencjał do kształtowania postaw i przekazywania wartości, które są bezcenne, zwłaszcza dla dzieci.

Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom starają się być wszędzie tam, gdzie dzieje się coś interesującego i wartościowego dla najmłodszych. Wspierają charytatywne akcje oraz projekty, które niosą ze sobą wartość edukacyjną. Podejmują współpracę patronacką z wartościowymi wydawnictwami, teatrami, kinami, patronatem medialnym obejmowane są również koncerty, wystawy i pokazy. Podczas wydarzeń  dziennikarze przeprowadzają wywiady z organizatorami, przygotowują relacje radiowe, prowadzą animacje na miejscu ( np. w przerwach spektakli dla dzieci).

Polskie Radio Dzieciom ma swoją stronę internetową https://www.polskieradio.pl/18,Radio-Dzieciom i profil na Facebooku https://www.facebook.com/radiodzieciom/ - tam można znaleźć więcej informacji o aktywnościach antenowych i poza antenowych.

jo

 

Zobacz także