Polskie Radio Dzieciom

Noc Muzeów 2019 - ciekawe miejsca dla dzieci

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2019 15:00
18 maja ponad 250 instytucji kultury otworzyło swoje drzwi szeroko i zaprosiło do wielogodzinnego zwiedzania. Tego dnia wśród atrakcji znalazły się m.in. pokazy, wykłady, rodzinne gry miejskie, zagadki a także interaktywne zwiedzanie.
Audio
  • Pokaz w Warszawie, Poznaniu i Toruniu "Pamięć jest kluczem", Muzeum Utraconych, w ramach Nocy Muzeów 2019 (Popołudnik/Polskie Radio Dzieciom)_17.05.19.
Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy
Muzeum Wojsk Lądowych w BydgoszczyFoto: mat. prom.

Noc Muzeów jest jednym z największych wydarzeń tego typu w Polsce. Co roku biorą w niej udział muzea, uczelnie, kina, teatry i wiele innych instytucji.

Główną ideą Nocy Muzeów jest popularyzacja zbiorów instytucji kulturalnych, dostępnym nieodpłatnie lub za symboliczną opłatą. 

W Warszawie w Muzeum Pałacu w Wilanowie, gdzie odbyło się wydarzenie "Bajki w Pałacu". Pracownicy muzeum czytali najmłodszym bajki "Pieniek otwiera muzeum" oraz "Gdzie jest wydra?". Najmłodsi mieli okazję dowiedzieć się, co trzeba zrobić, żeby otworzyć własne muzeum, i na czym polega praca muzealnika. Wspólnie z Pupusieńką, Fanfanikiem lub Minionkiem uczestnicy wyruszyli na poszukiwania zaginionej wydry o imieniu Robak.

Miejsce: Muzeum Pałac w Wilanowie, ul. Stanisława Kostki Potockiego 10/16. 

Pałac w Wilanowie Pałac w Wilanowie

We Wrocławiu 32 instytucje przygotowały secjalne wydarzenia. Z myślą o najmłodszych, w Muzeum Etnograficznym, w Oddziale Muzeum Narodowego odbyłuy się warsztaty wokół twórczości Jana Koloczka "Malowane marzenia". Były to zajęcia dla dzieci w wieku 7-12 lat oraz "Deszczownica i grzechotnica" – zabawy z dźwiękiem i zwiedzanie wystawy „Instrumentarium tradycyjne”. Zajęcia dla dzieci w wieku 4-12 lat.

Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu Muzeum Etnograficzne we Wrocławiu

W Łódzi do udziału w tegorocznej Nocy Muzeów zgłosiło się ponad 36 placówek i instytucji kultury. Rodziny z dziećmi mogło zainteresować zwiedzanie zabytkowego kanału "Dętka” - podziemnego, owalnego zbiornika na wodę, wybudowanego w 1926 roku z myślą o płukaniu sieci kanalizacyjnej w centrum miasta. Korytarzem „Dętki” wykonanym z czerwonej cegły można obejść plac Wolności pod ziemią. Ma on ponad 142 metry długości i mieści ok. 300 metrów sześciennych wody. Jest wysoki na 187 centymetrów i szeroki na ok. półtora metra, co sprawia, że bez przeszkód można nim spacerować. W Noc Muzeów można było zwiedzać "Dętkę" w grupach 10-osobowych. Wejścia co 15 min. Pierwsze o 18.00.


Muzeum Kanału "Dętka" Muzeum Kanału "Dętka"

W Poznaniu w Muzeum Etnograficznym, Oddziale Muzeum Narodowego odbyło się wspólne czytanie bajki ”Przygoda koziołka i Bamberki”. To opowieść o koziołku z ratusza poznańskiego.
Muzeum to należy do grona najstarszych placówek muzealnych w kraju prezentujących bogactwo kultury ludowej.

W Lublinie blisko 10 instytucji kultury przygotowało atrakcje na Noc Muzeów. Specjalne wydarzenie dla najmłodszych czekało w Bramie Krakowskiej.
W programie:
”Krzywa wieża w Lublinie"? Podczas spotkania można było poznać tajemnice Bramy Krakowskiej. Odbyły się także warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 8-12 lat, godz. 18.00. Tuż po nich, o godz. 19.30. odbyło się wydarzenie "Znalezisko fałszywych groszy koronnych Zygmunta III Wazy" (1587-1632). Był to wykład z pokazem multimedialnym.

W Bydgoszczy: po raz kolejny przy okazji Nocy Muzeów, swoje siły połączyło 10 bydgoskich instytucji.
W swoje progi jak zawsze zaprosi Muzeum Wojsk Lądowych. Prócz wystaw stałych zaprezentowano także pojazdy z epoki, nie tylko wojskowe. Można było również przebrać się w historyczne mundury i zobaczyć historyczne pojazdy wojskowe, a także zwiedzić wnętrze czołgu T72.

Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy

Szczecińska Noc Muzeów była okazją nie tylko do obcowania z historią, ale także ze sztuką. Swój udział zapowiedziały również liczne galerie. Nie zabrakło w nich także atrakcji dla dzieci. M.in. Muzeum Narodowe wraz ze swoimi oddziałami przygotowało nietypowy konkurs. Zadaniem uczestników było odgadnięcie przeznaczenia pewnego przedmiotu. Eksponat pochodzi z XIX wieku. Na dziedzińcu Muzeum Tradycji Regionalnych goście mogli własnoręcznie wybić monetę wzorowaną na szelągu księcia Bogusława X, z kolei w Muzeum Historii Szczecina można było wypróbować się w łucznictwie. Centrum Dialogu Przełomy przygotowało atrakcje dla całych rodzin – dzieci i opiekunowie wzięli udział w licznych grach i zabawach.


Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie Centrum Dialogu Przełomy w Szczecinie

Tegoroczna Noc Muzeów w Gnieźnie to okazja do przyjrzenia się propozycjom 6 instytucji, które przygotowały bardzo zróżnicowany program. Wydarzenie dla rodzin z dziećmi odbyło się w Parowozowni Gniezno. Od godz. 18.00 trwało zwiedzanie wystawy głównej po której odbyły się warsztaty dla dzieci "Budujemy nasz pociąg".

Na tegoroczną Noc Muzeów w Rzeszowie swoje atrakcje przygotowało 13 instytucji kulturalnych. Program dla dzieci czekał w 4 z nich, m.in. w Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy, gdzie o 19.00 otwarto wystawę stałą pt. "Dobranocki z dawnych lat" zmodernizowaną z okazji jubileuszu 10-lecia powstania muzeum. Na ekspozycji można było obejrzeć kolekcję pamiątek związanych z realizacją filmów animowanych w nowej odsłonie, a także zobaczyć wiele unikatowych eksponatów prezentowanych po raz pierwszy.

Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie Muzeum Dobranocek ze zbiorów Wojciecha Jamy w Rzeszowie

Goście Nocy Muzeów mogli także obejrzeć wystawę czasową "Najpierw była książka", przedstawiającą literackie pierwowzory dobranockowych bohaterów.
20.00 "Muzealne poczytajki" – zajęcia dla dzieci i rodziców z pokazem filmów na przezroczach (sala edukacyjna)
21.00 "Dobranockowe melodie" – prezentacja filmowych kołysanek i utworów z najpopularniejszych animacji dla dzieci z quizem muzycznym. W sali projekcyjnej muzeum goście mogli uczestniczyć w maratonie "Dobranockowy nocnik filmowy" i obejrzeć wiele odcinków popularnych animacji dla dzieci. W programie: "Jacek i Agatka", "Gąska Balbinka", "Bolek i Lolek", "Miś Uszatek", "Reksio", "Koziołek Matołek", "Mały Pingwin Pik-Pok" i inne.

W Katowicach ponad 30 instytucji włączyło się do akcji "Noc Muzeów". Wydarzenie dla najmłodszych uczestników przygotowała m.in. Fabryka Porcelany. Zaplanowano m.in. prezentację kolekcji wyrobów porcelanowych poświęconych 19 wybitnym polskim kompozytorom, warsztaty plastyczne dla dzieci, pokazy wypalania i zdobienia porcelany, ale też zwiedzanie terenu fabryki.
Warsztaty dla dzieci "Skomponuj swoją filiżankę muzyczną" rozpoczęły się o godzinie 17.00.

Podczas tegorocznej Nocy Muzeów, 18 maja w Warszawie, Toruniu oraz Poznaniu odbył się multimedialny pokaz filmu "Pamięć jest kluczem”, w ramach projektu Muzeum Utracone. Produkcja w nowoczesnej formie przedstawiła najważniejsze dzieła, które Polska utraciła podczas II wojny światowej i te które udało się odzyskać.
W tym roku pokazy odbyły się:
W Warszawie w Muzeum Łazienki Królewskie, w Poznaniu - Brama Poznania i w Toruniu w Muzeum Okręgowym.
Więcej o tym pokazie w załączonej rozmowie.


jo

 

 

Zobacz także