Polskie Radio Dzieciom

Premiera spektaklu "Dziewczynka z emocjami"

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 16:45
Tatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie oraz Fundacja Kropka zapraszają na premierę wydarzenia artystyczno – edukacyjnego "Dziewczynka z emocjami". To wydarzenie w którym sztuka teatru łączy się z pedagogiką, a spektakl staje się pretekstem do rozmowy o emocjach.
Premiera spektaklu Dziewczynka z emocjami
Premiera spektaklu "Dziewczynka z emocjami"Foto: Tomasz Tylus

Główną bohaterką jest dziewczynka, która nudząc się w swoim pokoju, zaczyna bawić się i wyobrażać sobie różne światy (inspirowane baśnią Hansa Christiana Andersena "Dziewczynka z zapałkami"). Spotyka więc m.in. złodzieja, policjanta, dziadka, babcię, a każde poznanie sprawia, że bohaterka doświadcza różnych emocji. I to one stają się centrum naszej opowieści – to jak dziewczynka doświadcza emocji, jak je wyraża, komunikuje i wreszcie, jaki jest odbiór i reakcja dorosłych.

Przygody bohaterki można jednak  modyfikować! Narratorka nie tylko pozwala, ale zachęca widzów do zmian sytuacji, wprowadzenia słów w usta bohaterów. Aktorzy na żywo będą improwizować sytuacje teatralne zaproponowane przez widzów i zapraszać wszystkich do próby odpowiedzi na pytania – czy dziecko ma prawo wyrażać swoje emocje, czy należy je tonować i wreszcie jak przyjmować, reagować. 

W spektaklu wystąpili Bogusław Byrski, Gabriela Jaskuła, Kacper Kubiec oraz Adam Organista. Na wiolonczeli zagrała Antonina Byrska a historię poprowadziła Małgorzata Adamczyk, która jest pedagogiem tego teatru. 

W "Kulturalnej Strefie" to właśnie ona oraz Kacper Kubiec opowiedzieli o koncepcji tego wydarzenia. Przedstawienie ma być interaktywne - co znaczy, że jest w nim chwila na to, żeby publiczność mogła wpływać na bieg wydarzeń i aktorzy muszą sobie poradzić z wyzwaniami publiczności. - Chcemy rozmawiać o emocjach, i czy należy je u dziecka tonować, jak je przyjmować - w jaki sposób reagować - to jest dla nas bardzo ważne - mówiła słuchaczom Polskiego Radia Dzieciom Małgorzata Adamczyk. 

Posłuchaj
59:46 2021_03_14 21_00_02_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 14 marca godz. 21:00

"Dziewczynka z emocjami". Tatr im. H. Ch. Andersena w Lublinie 
Reżyseria i obsada:

Babcia: Bogusław Byrski
Dziewczynka: Gabriela Jaskuła
Dziadek i Matka: Kacper Kubiec
Policjant i Złodziej: Adam Organista

Ponadto wystąpią:
Wiolonczela: Antonina Byrska
Narratorka: Małgorzata Adamczyk

Premiera spektaklu "Dziewczynka z emocjami" w Tatrze im. H. Ch. Andersena w Lublinie odbyła się 19 marca br.

Patronem medialnym tego wydarzenia jest Polskie Radio Dzieciom.

Każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam!

Zobacz także