Polskie Radio Dzieciom

Kluczem jest książka, czyli start 6. edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2024 08:03
Czy macie czasem wrażenie, że dzisiejsze dzieci przeniosły się do świata on-line? Czy jest sposób na to, by do nich dotrzeć? A może to po prostu znak czasu? Czy książka tradycyjna wciąż ma szanse skutecznie konkurować o uwagę dzieci? Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki po raz kolejny podejmuje wyzwanie. Polskie Radio Dzieciom już po raz kolejny objęło patronatem medialnym ten festiwal.
Start 6. edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki
Start 6. edycji Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i DziatkiFoto: mat. pras.

Już od 22 maja na dzieci wraz z rodzicami czekać będą liczne atrakcje, które na długo pozostaną w pamięci. To spotkania literackie, turnieje wiedzy, warsztaty artystyczne, spacery przyrodnicze, gry terenowe, konkursy i wystawy, a to wszystko w połączeniu ze znakomitą literaturą.

"W tym roku szczególnie ważne dla nas jest to, by w książkach, które prezentujemy, młodzi ludzie mogli dostrzec pasję. By ich fabuły skierowały uwagę dzieci nie w jedną określoną stronę, ale by pokazały wiele różnych możliwości spędzania czasu. Wierzymy, że dziecko, dla którego nowe technologie są tylko jedną z alternatyw spędzania czasu, nigdy nie zostanie przez nie pochłonięte bez reszty" - tłumaczy dyrektor programowa Agnieszka Karp-Szymańska.


Posłuchaj
59:44 2024_05_12 21_00_09_RadioDzieciom_Kulturalna_Strefa.mp3 Kulturalna Strefa 12 maja godz. 21:00

 

Zapraszamy zatem dzieci na różnorodne warsztaty twórcze, wychodzimy w przestrzeń ogrodów, inspirujemy do kontaktu z przyrodą, zapraszamy do miejsc na co dzień niedostępnych dla dzieci - na co najlepszym przykładem jest inauguracja, która odbędzie się w przestrzeni Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Będziemy tam, wspólnie z Grzegorzem Kasdepke, odkrywać świat ekonomii, udowadniając, że już nie ma tematów „nie dla dzieci” i także do krainy portfela czy budżetu domowego dziecko nie tylko może, ale powinno zaglądać.

Dzieci traktujemy partnersko, ale wiele uwagi poświęcamy również rodzicom. Znamy ich potrzeby i postaramy się przynajmniej na część z nich odpowiedzieć. W wielu przestrzeniach planujemy miejsce, w którym rodzic będzie mógł odetchnąć, przy filiżance kawy lub herbaty.

Duża część wydarzeń jest tak zbudowana, by pod względem formy, treści lub miejsca, w którym się odbywa była atrakcyjna także z perspektywy dobrze spędzonego czasu rodzica.

"Zawsze ważne były dla nas: dobrostan emocjonalny dzieci, budowanie rodzinnych relacji i inspirowanie do wspólnych działań. To, co się zmienia, to nasilenie uwagi skierowanej na dorosłego uczestnika wydarzeń" - zapowiadają organizatorzy.

Festiwal dopiero się rozpędza, ale już w pierwszej edycji - warszawskiej - program tworzy 23 autorów, ilustratorów i przyjaciół książek! To: Grzegorz Kasdepke, Øyvind Torseter, Maciej Szymanowicz, Agnieszka Stelmaszyk, Marco Gervasio, Boguś

Janiszewski, Nikola Kucharska, Agata Romaniuk, Marcin Minor, Majda Koren, Damijan

Stepančič, Urszula Młodnicka, Tomasz Samojlik, Justyna Sokołowska, Łukasz Modelski, Barbara Sadurska, Berenika Kołomycka, Agnieszka Graclik, Marta Guśniowska, Krzysztof Bitdorf, Katarzyna Walentynowicz, Katarzyna Wasilkowska, Monika Wróbel-Lutz.

Kolejne miasta na mapie festiwalu to:

  • Wrocław (14-16.06.2024)
  • Gdynia (19-21.07.2024)
  • Sopot (26-28.07.2024)
  • Katowice (23-25.08.2024)
  • Lublin (12-15.09.2024)

Szczegółowy program znajdziecie na stronie: https://festiwalliteraturydzieciecej.pl/event/festiwal-warszawa/.

Polskie Radio Dzieciom już po raz kolejny objęło patronatem medialnym Międzypokoleniowy Festiwal Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki.

Zapisy: https://ojceidziatki.nakiedy.pl/site/?c[]=7256.

Nie warto czekać. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne, ale zapisy obowiązkowe!

—------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Zobacz także