Polskie Radio Dzieciom

Zosia i lekcje baletu

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 13:00
"Baletnica mała na palcach biegała...". Zosia, jako bardzo ciekawy świata przedszkolak, postanowiła tym razem spróbować swoich sił jako… baletnica.
Audio
  • 22.09.2015 Zosia i lekcje baletu (Pamiętnik Przedszkolaka/Polskie Radio Dzieciom)
Zosia i lekcje baletu
Foto: pixabay.com/domena publiczna

Z wtorkowego  "Pamiętnika Przedszkolaka" nasi słuchacze dowiedzą się, czy taneczne próby Zosi zakończyły się powodzeniem. Przekonamy się,  czy nasza bohaterka zamierza w przyszłości zostać baletnicą, i czy balet to trudna dziedzina sztuki.

A do tego przygotowaliśmy dla słuchaczy garść ciekawostek o balecie; dlaczego nazywany jest tańcem klasycznym? I od jakiego wieku można zacząć się go uczyć? Wszystko wyjaśnimy na antenie, rozwikłamy też pewną zagadkę w „Kąciku spraw niewyjaśnionych”. Pomoże nam w tym gość audycji, ekspert od baletu. Wyjaśni nam, dlaczego buty, w których tańczą baletnice nazywane są pointami, a także jaka jest różnica między nimi a baletkami. A może ktoś z Was uczy się baletu i chciałby podzielić się z Zosią swoimi doświadczeniami?

Czas na zabawę: wykonaj swoją własną paczkę, czyli spódnicę baletnicy. Potrzebne będą: sznurek/gumka, nożyczki i karbowana bibuła w Twoim ulubionym kolorze. Rozłóż bibułę i korzystając z pomocy kogoś dorosłego, na jednym z dłuższych boków zrób delikatnie, za pomocą nożyczek, dziurki, w które następnie włóż gumkę. Na koniec wystarczy ją tylko zawiązać - i zatańczyć. W taki sposób właśnie możecie stworzyć swoją własną, kolorową paczkę.

Potrzebne materiały: bibuła karbowana, sznurek/gumka, nożyczki

O audycji: Główną bohaterką Pamiętnika przedszkolaka jest Zosia. Rezolutna, zabawna, ciekawa wszystkiego, co ją otacza. Wydaje się jej, że dorośli nie do końca rozumieją świat dzieci. Dlatego tłumaczy jego zawiłości na antenie, nierzadko w pomysłowy i dowcipny sposób, a jej przygody są bliskie sercom naszych małych słuchaczy. Wierną towarzyszką Zosi jest Małpka, zwana Przyjaciółkolanką, czyli przyjąciółką-przytulanką, którą już zdążyły polubić słuchające „Pamiętnika przedszkolaka” dzieci. Na audycję, w każdy wtorek i piątek, zaprasza Marta Powałowska.

Zobacz także