Polskie Radio Dzieciom

Na Islandii cieplej niż w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2019 19:01
Islandia, mimo że nazywana zimną wyspą Europy, znajduje się na granicy amerykańskiej i europejskiej płyty tektonicznej, co skutkuje występowaniem wielu wulkanów. Jaki klimat panuje na wyspie i jak zaplanować podróż by zobaczyć zjawisko zorzy polarnej?
Audio
  • Emiliana Konopka - przewodniczka po Islandii. (Podwieczorek z Filipem i Leopoldem/Polskie Radio Dzieciom)_11.07.19.
Islandia
Islandia Foto: pixabay.com

Klimat wyspy kojarzyć się może z chłodem, chociaż tak naprawdę Islandia znajduje się bliżej Polski niż Północna Norwegia. Odpowiedzialne za to są otwarte, niezalesione przestrzenie dzięki którym wiatr staje się szybszy i silniejszy. Zaskoczyć jednak może fakt, że w okresie zimy temperatura w Rejkiaviku jest wyższa niż w Warszawie. Wynika to z położenia stolicy Islandii nad oceanem, skąd ciepłe prądy morskie niosą nagrzane masy powietrza.

Mówi się, że podczas jednego z wybuchów wulkanicznych na Islandii pył dotarł aż nad Francję, gdzie  opadając, zniszczył  pola uprawne. Brak jedzenia sprawił, że mieszkańcy zaczęli protestować, co doprowadziło do wybuchu Rewolucji Francuskiej.

Planując podróż na Islandię należy pomyśleć nad czym nam zależy. Jeśli pojedziemy w okresie dni polarnych będziemy mieć więcej czasu na zwiedzanie oraz bardziej prawdopodobne będzie spotkanie typowych dla tej wyspy zwierząt - lisów polarnych czy maskonurów. Jeśli wybierzemy się tam w czasie nocy polarnych, będziemy w stanie dostrzec zjawisko zorzy polarnej.

Każda wycieczka jest okazją do zdobycia nowej wiedzy i podzielenia się nią z innymi. Idealnym miejscem na to jest blog podróżniczy. Wie o tym doskonale Emiliana Konopka, przewodniczka po Islandii, absolwentka Skandynawistyki, gość "Podwieczorka z Filipem i Leopoldem" w Polskim Radiu Dzieciom. 

Rozmawiali z nią Filip Karocki Królik I Lew Leopold Grzywa.

Więcej w załączonej audycji.

Data emisji: 11.07.2019. godz. 16:05

Zobacz także