X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Krótkofalowcy - radiowych sygnałów łowcy

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2018 17:00
Do czego służy radio? Z pewnością do słuchania muzyki, wiadomości czy transmisji meczu. Ale czy na tym kończą się funkcje tego wynalazku?
Audio
  • 18.07.18 Krótkofalowcy (Popołudnik/Polskie Radio Dzieciom)
mat. ilustracyjne
mat. ilustracyjneFoto: Guy Dickinson / flickr / CC BY-SA 2.0

Radia są w taksówkach, karetkach, samolotach czy pociągach. Każde z nich trochę się różni, przede wszystkim używanymi częstotliwościami - wszystkie jednak służą do nazwiązywania kontaktu.

Radia używają też krótkofalowcy. To pasjonaci, którym rola słuchaczy zdecydowanie nie wystarcza. Sami też chcą nadawać! Robią to jednak w całkiem inny sposób, niż dziennikarze w tradycyjnym radiu. Nie mają stałej ramówki, nie grają muzyki, nie emitują reklam. Rozmawiają, jak dobrzy znajomi - nawet jeśli są dla siebie całkiem obcy. Za pomocą specjalnie dobranej anteny i odpowiedniego sprzętu potrafią nawiązać kontakt na bardzo duże odległości, nawet z osobami z zagranicy. Tu barierą jest tylko język.

A o czym mówią krótkofalowcy przez radio? Często o... samym radiu! Chwalą się chociażby sprzętem, dzięki któremu udało im się nawiązać łączność z kolegą lub koleżanką, oddalonymi o setki czy nawet tysiące kilometrów.

Osobna grupa takich pasjonatów to nasłuchowcy. Oni nie wysyłają w świat własnego głosu, lecz zdają się na innych. Fascynuje ich odbiór dalekich sygnałów (z angielskiego "DX-ing"), do którego potrzebny jest bardzo czuły odbiornik.

W audycji "Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom o swojej pasji zechcieli opowiedzieć trzej panowie: Bogdan Zdaniak, Tomasz Wróblewicz i 14-letni Mikołaj. Z pasjonatami krótkofalarstwa rozmawiał Patryk Bedliński.

"Popołudnik" w Polskim Radiu Dzieciom od poniedziałku do piątku od 15.00 do 18.00

data emisji: 06.07.2018

Zobacz więcej na temat: krótkofalarstwo dzieci
Zobacz także