Polskie Radio Dzieciom

„Babcia mówi pa, pa”

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2018 08:00
Czy znacie może spektakl familijny Teatru Rampa p.t.: „Babcia mówi pa, pa” Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej? W Kulturotece mówiliśmy o jego twórcach, trudnej tematyce, która pokazana jest widzom w zupełnie nietuzinkowy sposób, wróciliśmy też do korzeni powstania spektaklu czyli do roku 2012. Gośćmi audycji byli: dyrektor sceny dzieciecej Teatru Rampa Cezary Domagała, Agnieszka Makowska (współtwórca scenariusza i odtwórczyni ról: Owcy Pegaza i Chomika 1) i Michał Karwowski (odtwórca roli Krzysia).
plakat wydarzenia
plakat wydarzeniaFoto: materiały promocyjne

„Babcia mówi pa, pa” Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej to autorski spektakl familijny Teatru Rampa, który w oryginalny i zabawny sposób pomaga dzieciom osobiście odkrywać potrzebę dorastania i oswoić się z tematem przemijania. Krzyś pragnie odnaleźć babcię, która pewnego dnia po prostu zniknęła.  Ani rodzice, ani zabawki nie są w stanie powiedzieć mu, co się z nią stało. Wobec tego to on wyrusza w niezwykłą podróż, podczas której spotyka wiele barwnych postaci: porzucone zabawki, dzieci, które nie chcą dorosnąć i zapomniane mityczne stworzenia. Krzysiowi podczas tej podróży towarzyszy Komandos – ulubiona zabawka, którą dostał od Babci oraz wierny Anioł Stróż, który podpowiada mu co robić. 
Czy Krzyś odnajdzie babcię?

Tęsknota... pragnienie... miłość... 
wspólnota... czas... nie ma... 
smutek...

Co może powstać z takiej słownej rozsypanki? Według jakiego klucza wiążą się powyższe słowa? Mówiła o tym m.in.: Agnieszka Makowska:


Posłuchaj
04:26 Rampa kulturoteka-atmosfera współpracy nad sztuką.mp3 Atmosfera współpracy nad sztuką

 

Sztuka daje pretekst do rozmowy z dziećmi o ważnych etapach życia każdego człowieka. Zdaniem Cezarego Domagały temat odchodzenia osób najbliższych powinien zaistnieć w świadomości dziecka, a dorośli nie powinni od niego uciekać:


Posłuchaj
11:08 Rampa kulturoteka - misja spektaklu.mp3 Misja spektaklu

  


Tekst „Babcia mówi pa, pa” autorstwa Agaty Biziuk i Agnieszki Makowskiej znalazł się w finale 19. Ogólnopolskiego Konkursu na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej w 2013 roku. Spektakl otrzymał również atest stowarzyszenia ASSITEJ jako „świadectwo Wysokiej Jakości i Poziomu Artystycznego za 2012 rok”.

jeśli chcecie śledzić wątki związne ze spektaklem i poznać obsadę i twórców zajrzyjcie tutaj.

W programie również muzealno - czytelnicze inspiracje.


Do wysłuchania rozmowy o pasjach, miłości do pisania i czytelniczych inspiracjach od 16.00 zaprasza Martyna Chuderska.


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Zobacz także