X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Największe jezioro Europy. Laatokka

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2020 10:00
Po największych jeziorach Azji, Ameryki Północnej, Południowej i Afryki, przyszedł czas na wyprawę do największych jezior Europy. Przenosimy się więc do północnej części naszego kontynentu. Prym wiodą tu dwa olbrzymie akweny słodkowodne: Ładoga i Onega.
Jezioro Ładoga
Jezioro ŁadogaFoto: Pixabay

Jeziora Ładoga i Onega leżą niedaleko nadbałtyckich wybrzeży Rosji, w pobliżu Zatoki Fińskiej. Blisko przebiega rosyjska granica z Finlandią (i do niedawna Ładoga należała właśnie do niej). 

Posłuchaj
53:25 Dzieci_AAC 2020_11_07-08-58-52.mp3 Największe jezioro Europy. Laatokka (Opowieści ludów świata/Polskie Radio Dzieciom)_7.11.2020.

 
Jezioro Ładoga oddzielone jest od morza jedynie Przesmykiem Karelskim. Fińska nazwa tego największego jeziora Europy brzmi Laatokka. Jest ono tak wielkie, że kiedy płynie się przez jego środek to nie widać brzegu. W południowej części znajdują się trzy duże zatoki: Świrowska, Wołchowska i Szlisselburska. Natomiast w północnej leży większość z 660 wysp jeziora. Największe z nich to Rijekkałansari, Mantsinsari, Kilpolansaari; i Wałaam. Jedną z głównych rzek przepływających przez Ładogę jest Newa (w dawnych czasach tak nazywano również całe jezioro).

W płytszych częściach dno jest muliste, a południowej - głębszej części - jest zbudowane z piasku i z głazów. Na wybrzeżach występują malownicze skały i głazowiska. Brzegi Ładogi porasta przede wszystkim trzcina, która jest dla schronieniem wielu gatunków ptaków wodnych. Trzcinowiska otaczają rośliny bagienne - takie jak skrzyp - o charakterystycznych patyczkowatych listkach i rdest - o delikatnych liliowo- różowych kwiatostanach. Z drzew najczęściej rosną tu sosny, wierzby i olchy. Jednym z unikalnych gatunków ssaków są nerpy czyli foki słodkowodne.
Jezioro Ładoga od wieków było ważnym miejscem na szlakach handlowych dlatego okoliczne państwa zabiegały o wpływy w jego rejonie. Z północnej Rosji przeniesiemy się do południowej Szwecji, gdzie znajduje się trzecie co do wielkości jezioro Europy - Wener. Ziemie wokoło niego są kolebką ludów, z których wywodzą się Szwedzi. Wczesne średniowiecze, to czas początków tego skandynawskiego państwa założonego przez plemiona Swerów i Gotów.
Zapraszamy was na wędrówkę śladami pradawnych legend największych jezior naszego kontynentu.

Audycja: Opowieści ludów świata
Prowadziła: Anna Wójcikiewicz
Data emisji: 07.11.2020
Godzina emisji: 9.00.

Audycja Opowieści ludów świata na antenie cyfrowego, całodobowego Polskiego Radia Dzieciom, w każdą sobotę w godz. 9.00 - 10.00.

Baśnie i legendy od zawsze towarzyszyły człowiekowi. Ludzie przekazywali je sobie z pokolenia na pokolenie, zachowując w nich prastarą mądrość naszych przodków. Tak przetrwały do dziś, a my słuchając ich, możemy przenosić się wyobraźnią w najdalsze i najbardziej tajemnicze zakątki naszej pięknej planety Ziemi, poznając magiczne historie ich mieszkańców.

Polskie Radio Dzieciom - całodobowa stacja radiowa dla dzieci i ich rodziców. Co tydzień Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe.

Codziennie od 7.00 do 21.00 usłyszeć można audycje dla dzieci, wieczorem zaś audycje publicystyczne i muzyczne dla dorosłych z udziałem uznanych ekspertów i wybitnych twórców.

Więcej aktywności stacji można znaleźć w profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.


jo

Zobacz więcej na temat: opowiadanie geografia
Zobacz także

Czytaj także

Największe jeziora świata i ich legendy. Jezioro Kaspijskie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 11:04
Poszukując narodów i plemion mieszkających na brzegach tych olbrzymich śródlądowych zbiorników wodnych. Największe jeziora na kuli ziemskiej są pozostałością pradawnych form, albo mają pochodzenie tektoniczne czyli powstały w wyniku wewnętrznych pęknięć i tarć skorupy ziemskiej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Drugie co do wielkości jezioro świata. Jezioro Górne w Ameryce

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2020 11:53
W tej audycji Polskiego Radia Dzieciom wędrowaliśmy dalej szlakiem największych jezior świata. Drugim co do wielkości po morzu Kaspijskim, ale największym słodkowodnym, jest Jezioro Górne. To najbardziej na północ wysunięte jezioro spośród pięciu Wielkich Jezior Ameryki Północnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzecie największe jezioro świata i jego legendy. Jezioro Wiktorii

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:09
Jezioro Wiktorii to kolejne olbrzymie jezioro, największe na kontynencie afrykańskim i drugie słodkowodne, co do wielkości, po Jeziorze Górnym. Położone jest na wyżynie wschodnio - afrykańskiej, niemal w centrum Afryki, obok dwóch innych wielkich jezior czyli Malawi i Tanganika, oraz wielu mniejszych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Titicaca. Najwyżej położone żeglowne jezioro świata

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2020 16:45
W naszej wędrówce szlakiem największych jezior na ziemi dziś docieramy do Ameryki Południowej. Najpierw odwiedzimy rejon południowo-wschodniej Brazylii.
rozwiń zwiń