X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Polskie Radio Dzieciom

Jak przemawiają do nas dawne baśnie?

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2019 15:00
Przestarzałe czy wciąż aktualne? Bezwartościowe, czy niosące ważne treści? I pytanie zadawane najczęściej: edukują czy są źródłem niewłaściwych wzorców zachowań? Pretekstem do takich rozważań jest spektakl "O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu świata", który od 6. grudnia można obejrzeć w warszawskim teatrze Lalka. 
Audio
  • Jak przemawiają do nas dawne baśnie? (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_8.12.2019.
O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Teatr Lalka w Warszawie.
O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Teatr Lalka w Warszawie.Foto: mat. pras.

Czy należy w imię poprawności ingerować w treść starych baśni czy zostawić je takimi, jakimi są? Zastanawiała się Martyna Chuderska, autorka weekendowej audycji "Kulturalna Strefa” w Polskim Radiu Dzieciom. By znaleźć odpowiedź na to pytanie, udała się z mikrofonem do Teatru Lalka, żeby porozmawiać z twórcami premierowego przedstawienia.


O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Premiera 6.12.19. Teatr Lalka w Warszawie. O Jasiu i łodydze fasoli, o starej wiedźmie i o studni na końcu. Premiera 6.12.19. Teatr Lalka w Warszawie.

- Trudno wystawić bajkę "Stoliczku, nakryj się!" bez kija samobija. Mam nadzieję, że widownia zrozumiała, że nie chcemy promować przemocy - tłumaczył reżyser przedstawienia, Jakub Krofta. - Wierzymy, że powrót do klasycznych baśni, które są praojczyzną nas wszystkich, jest dobrą próbą rozumienia świata - dodał w rozmowie tuż po spektaklu, dyrektor teatru Lalka - Jarosław Kilian

Adaptacji sztuki podjęła się Marta Guśniowska - dramaturg i reżyser, związana z teatrami w Polsce i za granicą. Po wielekroć nagrodzona za spektakl "A niech to gęś kopnie”, jest autorką wielu sztuk teatralnych dla dzieci i młodzieży”. Autorka opowiedziała Martynie Chuderskiej o spektaklu, przyjemności pisania i o powodach dla których zajęła się pisaniem baśni. 

Czy należy w imię poprawności ingerować w treść starych baśni, jakie baśnie powstają dziś i jak przebiega praca teatralna starymi baśniami? O tym w załączonej audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 8.12.2019
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***

Polskie Radio Dzieciom jest całodobową stacją radiową dla dzieci i ich rodziców.
Cotygodniowo Polskie Radio Dzieciom nadaje ponad 130 premierowych audycji dla dzieci i rodziców w tym bajki, audycje kulturalne, edukacyjne, podróżnicze i rozrywkowe. 

jo

Zobacz więcej na temat: strona internetowa
Zobacz także

Czytaj także

Poznaj nową stronę Polskiego Radia Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 10:00
Bajki, animacje, słuchowiska i audycje publicystyczne znalazły swoje nowe miejsce na stronie Polskiego Radia Dzieciom. Od blisko 5 lat, ta całodobowa, cyfrowa stacja Polskiego Radia, nadaje audycje dla dzieci i dla dorosłych. Na nowej stronie odszukanie ich jest dużo bardziej intuicyjne.
rozwiń zwiń