Polskie Radio Dzieciom

Bajkowa terapia. "Bajkowe rozmowy"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2020 22:27
Jak pracować z książką, by poprzez rozmowy, zabawy i prace plastyczne wspierać rozwój dziecka. Jak opowiadać bajki i baśnie, które mają "scenariusz rozmowy" i są związane z terapią?
Grafika ilustracyjna
Grafika ilustracyjnaFoto: shutterstock.com/Andrii_M

"Bajkowe rozmowy" Roksany Kociołek-Kaszyńskiej, gościa "Kulturalnej Strefy" w Polskim Radiu Dzieciom, powstały z potrzeby dzielenia się pomysłami. Są miejscem wymiany doświadczeń dotyczących terapeutycznej pracy z książkami i promują najciekawsze wydarzenia literackie. 

Posłuchaj
56:04 Dzieci_AAC 2020_10_11-20-59-57 (1).mp3 Rozmowa Martyny Chuderskiej z Roksaną Kociołek-Kaszyńską (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_11.10.2020.

Bajki terapeutyczne nie są zwykłymi opowieściami. Mają określony schemat: mają mieć jasny przekaz, powinny skupiać się na jednym problemie, który nie może się w bajce rozwiązać się sam lub "magicznie", przy pomocy wróżek czy czarów. Rozwiązanie go, wymaga podjęcia przez bohatera działania. Czy ktoś bohaterowi baśni doradza? - W takich bajkach pojawia się "ekspert" od poruszanego w nich problemu, ale opowieści te nie mogą "moralizować", nie może być w nich dydaktyzmu, jaki w starych baśniach znajdziemy - tłumaczył gość audycji. 

Jak terapeutycznie pracować z bajkami? Jak w oparciu o takie historie opracować scenariusz spotkania z dzieckiem? Jak "dopasować" opowieść do konkretnej osoby? Zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu rozmowy.

Roksana Kociołek-Kaszyńska jest krakowską biblioterapeutką, autorką scenariuszy do bajek, a także programu edukacyjno-profilaktycznego, rozwijającego u dzieci kompetencje społeczno-emocjonalne.

Audycja: "Kulturalna strefa" 
Prowadzi: Martyna Chuderska
Gość: Roksana Kociołek-Kaszyńska
Data emisji: 11.10.2020
Godzina emisji: 21:00

"Kulturalna strefa" Polskim Radiu Dzieciom to audycja dla dorosłych, poświęcona wydarzeniom kulturalnym i szeroko pojmowanej kulturze, wywiady z artystami, pisarzami, muzykami.

***

Przypomnijmy, że każdego tygodnia Polskie Radio Dzieciom emituje ponad 100 premierowych audycji dla dzieci i rodziców, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty.

jo

Zobacz więcej na temat: literatura dziecięca
Zobacz także
Czytaj także

"Halo tu Ziemia". Festiwal Literatury dla Dzieci. Poznań

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 10:00
Wojciech Widłak, Barbara Gawryluk, Zofia Stanecka, Joanna Olech, Joanna Rusinek i świętujący swój artystyczny jubileusz Józef Wilkoń - to tylko niektórzy artyści biorący w tym roku udział w festiwalu literatury dla dzieci, jaki 30 września rozpoczął się w Poznaniu. Impreza zagości też w Gdańsku i Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Korczak" online! Teatr miejscem dialogu

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2020 15:45
Stworzyć w teatrze przestrzeń szczerości i partnerstwa z młodymi widzami - taka myśl od zawsze przyświecała działaniom Jana i Haliny Machulskich, którzy 40 lat temu założyli w warszawskim Teatrze Ochoty swoje "Ognisko" - miejsce teatralnych dziecięcych spotkań.
rozwiń zwiń