Polskie Radio
Section05
literatura dziecięca

Odkryj magię Krainy Czarów na nowo! Premiera "Alicji w krainie czarów"

"Alicja w Krainie Czarów" w nowym, wyjątkowym tłumaczeniu Pawła Beręsewicza to nie tylko łącząca pokolenia podróż do fantastycznego świata, ale również obcowanie ze słowem w najpiękniejszej formie. Ponadto nieprzeciętne ilustracje młodej, lecz bardzo utalentowanej Mileny Molendy, przenoszą czytelnika w krainę soczyście kolorową, bajeczną, prawdziwie dziecięcą!
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci radio dla dzieci patronatPRD

Jan Brzechwa. "Zrozumiały dla dorosłych, dla dzieci, a nawet dla zwierząt"

– Nie uznaję podziału na literaturę dla dzieci i literaturę dla dorosłych. Uważam, że utwory dla dzieci tylko wtedy są dobre, jeśli dorośli też mają chęć je czytać – mówił Jan Brzechwa w Polskim Radiu w 1962 roku.
Zobacz więcej na temat:  Jan Brzechwa literatura literatura polska KSIĄŻKA książki książki dla dzieci proza poezja dzieci dzieciństwo wiersze satyra Bolesław Leśmian prawo autorskie historia Polski HISTORIA pisarz

XI Rabka Festival – Międzynarodowy Festiwal Literatury Dziecięcej. Do zobaczenia!

Czy wiecie, że książki i marzenia naprawdę zmieniają świat? Przekonacie się o tym podczas tegorocznej edycji Rabka Festival. Zapraszamy na wypełnione dobrymi książkami i świetną zabawą wakacje w jednym z najpiękniejszych polskich uzdrowisk.  Przed wami 50 wydarzeń dla dzieci, młodzieży i dorosłych: wystawy ilustracji, spotkania z ulubionymi autorami, kreatywne warsztaty, gry terenowe i wieczory wspólnego czytania z udziałem znanych aktorów. Patronem medialnym festiwalu jest Polskie Radio Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Rabka Zdrój książki dla dzieci patronatPRD

Festiwal Dwa Teatry: "Za pomocą teatru można opowiadać o wszystkim - dzieciom też"

Jak przyznają twórcy słuchowisk dla dzieci obecni na Festiwalu "Dwa Teatry": "tu nie walczy się o nagrody, ale o uwagę dzieci". - Najważniejsza jest przestrzeń, do której zaprasza się najmłodszych odbiorców - powiedziała Dorota Sokołowska, autorka i reżyserka słuchowiska "Baśń o dziewczynce, która zgubiła niebo". W Sopocie trwa wielkie święto teatru, a słuchowiska dla dzieci to bardzo ważna część tego festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ wyobraźnia spektakle dla dzieci

Premiera książki "Wielcy ludzie na luzie. Uczeni i wynalazcy"

Dawno temu, gdzieś (nie)daleko żyli sobie ludzie, którzy… zostali najsłynniejszymi uczonymi i wynalazcami na świecie! Jedni od dziecka uczyli się świetnie, inni – zupełnie przeciętnie. Miewali różne pomysły i czasem przysparzali kłopotów rodzicom czy wykładowcom, ale łączyło ich jedno – mieli wielkie marzenia, dzięki którym zmienili świat! Chcesz poznać ich historie bez szkolnego, wykładowego nadęcia? Chcesz razem z nami wyobrazić sobie losy największych mózgów globu? Szykuj popcorn, herbatę czy ciastka i… zapraszamy do lektury! W Polskim Radiu Dzieciom gościliśmy autora premierowej książki. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci patronatPRD

Jak wygląda Teatr najnajowy, czyli spektakle dla dzieci do 3 roku życia? Tylko w "Kulturalnej Strefie"

- Cieszę, że aktorzy ruszyli ze mną w tą drogę, bo na co dzień grają w dla widza dorosłego w teatrze, telewizji czy filmie, a nagle schodzą na kolana i są blisko tych najmniejszych widzów, nie boją się ich - powiedziała w "Kulturalnej Strefie" Alicja Morawska-Rubczak opowiadając o idei teatru najnajowego dla widzów do trzeciego roku życia.
Zobacz więcej na temat:  literatura patronatPRD radio dla dzieci książki dla dzieci Martyna Chuderska DAB+ wyobraźnia spektakle dla dzieci niemowlę

Eliza Piotrowska o "Cioci Jadzi i Przylądku Dobrej Nadziei" w niedzielę o 17.00

Życie stawia przed Ciocią Jadzią kolejne wyzwania. Tym razem postanawia zostać wolontariuszką na dziecięcym oddziale onkologicznym. Tu szczególnie potrzebne jest wsparcie, uśmiech i dobra energia, a tego tytułowej bohaterce serii książek Elizy Piotrowskiej nie brak. Misja jest szczególnie ważna i warta zauważenia. Dlatego najbardziej zwariowana Ciocia na świecie w towarzystwie Autorki postanowiły na chwilę opuścić Przylądek Dobrej Nadziei i odwiedzić studio Polskiego Radia Dzieciom.
Zobacz więcej na temat:  Kulturoteka Martyna Chuderska radio dla dzieci kultura dla dzieci

Halo, Wrocław, czy tu straszy? Jeszcze nie? To zaraz zacznie. Festiwal Ojce i Dziatki

Już od 14 czerwca będzie strasznie… ale też  kolorowo, nieszablonowo i na maksa książkowo. A gdzie? Oczywiście na Międzypokoleniowym Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, który już wkracza w kolejną, wrocławską tym razem edycję. A jak wkroczą, to z przytupem. Książkowych alergików wyleczy na Ostrym Dyżurze w Księgarni Hiszpańskiej, a spragnionych wrażeń wyśle w najciemniejsze zakamarki miasta, by zmierzyli się z duchami, zjawami i wszelkimi straszydłami podczas gry terenowej. 
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci Wrocław radio dla dzieci

Katarzyna Kucewicz o premierze swojej książki: "Marcelinka i wakacyjna przygoda na Mazurach"

- Marcelinka jest dziewczynką wysoko wrażliwą i trudno przyzwyczaja się do nowych rzeczy. Tymczasem kończy się rok szkolny, a rozpoczynają wakacje, które ma spędzić na Mazurach... Tak rozpoczyna się kolejna książka z serii "Marcelinka" - powiedziała Katarzyna Kucewicz, która odwiedziła studio Polskiego Radia Dzieciom i zachęciła do poznania najnowszych przygód małej bohaterki.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci radio dla rodziców książki dla dzieci

Premiera książki "Droga do domu" Svena Nordqvista. W PRD rozmowa z tłumaczką

Pewnego dnia mały chłopiec budzi się w środku lasu. Nie wie, gdzie jest ani w którą stronę pójść, ale chce znaleźć drogę do domu. W podróży spotyka różne postaci – niektóre bardzo chcą mu pomóc, niektóre przestraszyć. Mały chłopiec z odwagą wędruje przez różne światy, aby wrócić do domu. To kolejna uczta dla małych i dużych fanów bogatych w szczegóły ilustracji Svena Nordqvista! W "Poranku" Polskiego Radia Dzieciom rozmawialiśmy w tłumaczką "Drogi do domu". Zapraszamy do posłuchania zapisu rozmowy.
Zobacz więcej na temat:  książki dla dzieci Szwecja dzieci radio dla dzieci patronatPRD

"Charlie zmienia się w kurczaka" ‒ światowa prapremiera bestsellerowej powieści Sama Copelanda

Jak byście zareagowali, gdybyście zaczęli niespodziewanie zmieniać się w zwierzęta? W takiej sytuacji znalazł się Charlie, bohater spektaklu, który przygotowuje na Dzień Dziecka Teatr Miniatura. Będzie to pierwsze przedstawienie na podstawie przetłumaczonej na 26 języków powieści.
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci patronatPRD Gdańsk TEATR radio dla dzieci premiery teatralne dla dzieci

Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. 1-4 czerwca w Lublinie

Korowodem Bajki w Dniu Dziecka rozpocznie się Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci ALFABET. Jego druga edycja zbudowana jest wokół literki B – odnosi się do twórczości Jana Brzechwy oraz zjawiska buntu. Wydarzenie odbędzie się od 1 do 4 czerwca w Ogrodzie Saskim. W tym roku w programie pojawią się działania związane z twórczością i biografią Jana Brzechwy. Inspiracją są jego wiersze, głównie te opowiadające o zwierzętach, proza reprezentowana przede wszystkim przez postać Pana Kleksa, a także te książki, które mówią o buncie i o jego znaczeniu w naszym życiu.
Zobacz więcej na temat:  patronatPRD radio dla dzieci dzieci Lublin

"Gapiszon w Lengrenówce" - kolejne pokolenia odkrywają rysunki Bohdana Butenki

Muzeum Karykatury w Warszawie zorganizowało wystawę "Gapiszon w Lengrenówce". Jest to doskonała okazja do tego aby kolejnym pokoleniom przybliżyć twórczość Bohdana Butenki i już nieco zapomnianych, stworzonych przez niego, rysunkowych postaci. Choćby bardzo popularnego kiedyś Gapiszona. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Justyna Grabarz Bohdan Butenko wystawa Muzeum Karykatury w Warszawie KULTURA ilustracja