Polskie Radio
Section05
literatura dziecięca

"Pisanie wierszy na wiosny dzień pierwszy!" Rozwiązanie literackiego konkursu Polskiego Radia Dzieciom

Wiosny może jeszcze za bardzo nie widzimy, ale przecież ta kalendarzowa właśnie przyszła. I ta literacka wiosna też. Do Polskiego Radia Dzieciom nadeszły bowiem piękne wiersze, nadesłane przez słuchaczy na wiosenny konkurs radiowy. To wiersze krótkie, dłuższe, pisane z ciociami, wujkami, przyjaciółmi i wraz z całymi rodzinami.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci

"Wszystkie Kolory Świata" mówią: masz prawo być sobą! Rozmowa z Joanną Fabicką

Prawo do wychowania w rodzinie, do własnych tajemnic, do własnej tożsamości, do swobody myśli, do szacunku, do godności osobistej… Konwencja Praw Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 20 listopada 1989 r. jasno określa status prawny małego człowieka: dziecko, choć wymaga szczególnej opieki i ochrony prawnej to jest samodzielnym podmiotem i wymaga poszanowania jego tożsamości, godności i prywatności.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca Kulturalna strefa dyskryminacja

Premiera "Dziewczynki z emocjami". Sceniczne spojrzenie na dziecięcą wrażliwość

Wyobraź sobie taką sytuację: masz jeszcze niewiele lat, nie masz rodzeństwa, siedzisz w swoim pokoju i nudzisz się setnie. Zaczynasz wymyślać sobie historię ze znanej bajki. Taka właśnie sytuacja jest kanwą rozmowy o dziecięcych emocjach na deskach teatru im. Hansa Christiana Andersena w Lublinie. Na tej scenie goszczą bowiem nie tylko klasyczne inscenizacje dla dzieci. Obok wystawianych ostatnio przedstawień takich jak "Wilk i trzy świnki" oraz "Leśniczy, co strzeże dziczy", jest tam także miejsce na wydarzenia teatralno-edukacyjne. 19 marca b.r. miała miejsce premiera spektaklu zatytułowanego "Dziewczynka z emocjami".
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci literatura dziecięca Kulturoteka

Najstarszy polski teatr lalek znów otwarty dla widzów

Doczekaliśmy wreszcie miłego czasu, kiedy można znów zasiąść na teatralnej widowni i tak naprawdę - nie on line - podziwiać wystawiane tam spektakle. Dla młodych warszawiaków ten czas jest jeszcze milszy, po kilku latach tułaczki po wielu warszawskich scenach (a nawet po kamienicach)do odnowionej, wyremontowanej przestrzeni najstarszego polskiego teatru lalek przy ulicy Jagiellońskiej, wraca właśnie zespół aktorski teatru Baj.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca spektakl dzieci

Rozmowa z autorami książki "Doba na oceanie. Jak przepłynąć Atlantyk kajakiem?"

Jeśli wśród słuchaczy Polskiego Radia Dzieciom są podróżnicy, to na pewno ucieszy ich ta audycja. Usłyszeliśmy w niej o tym, że można kajakiem przepłynąć ocean. I o człowieku, który tego dokonał. Aleksander Doba, latał szybowcem, skakał na spadochronie, a ocean kajakiem przepłynął aż trzy razy! A na koniec życia zdobył Kilimandżaro - "dach Afryki"!
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca kultura dla dzieci Martyna Chuderska

Premiera spektaklu "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy"

Każdy z nas kojarzy baśń Braci Grimm o Wilku i Trzech Świnkach. Spektakl lalkowy pod tytułem "Wilk i trzy świnki oraz leśniczy, co strzeże dziczy" jest autorską wariacją aktorów naszego teatru na temat dalszych losów trzech świnek i wilka. W błyskotliwy i zabawny sposób tytułowe bohaterki opowiadają własne scenariusze tego, co mogło dziać się z wilkiem po jego tajemniczym zniknięciu, korzystając przy tym z klasycznych Baśni braci Grimm: "Wilk i lis", "Czerwony Kapturek" oraz "Wilk i siedem koźlątek".
Zobacz więcej na temat:  spektakle dla dzieci premiery teatralne dla dzieci literatura dziecięca DAB+

"Maniutka ratuje świat". Rozmowa z autorką książki

Maniutka, Cecylka i Ignaś Ziółko - i inni bohaterowie wyobraźni Joanny Krzyżanek – Muszę uratować świat! - postanawia Maniutka, która słyszała w telewizji, że redaktor Framuga zapowiedział nadciagającą katastrofę klimatyczną, a Cecylka Knedelek i Ignaś Ziółko w zabawnych książkach przygodowo-kucharskich zdradzają czytelnikom przepisy na pyszne potrawy. Znacie tych bohaterów? 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca

"Co budują zwierzęta?". Rozmowa z Emilią Dziubak

W ostatnim dniu stycznia zakończyła się kolejna edycja Lokomotywy 2020 - Plebiscytu Blogerów, o którym  informowaliśmy w poprzednich audycjach "Kulturoteki". W tym roku również przyznano nagrody w sześciu kategoriach, doceniając: całość wydania, fakt, komiks, przekład, fabułę i ilustracje. W tej ostatniej kategorii nagrodzona została, podobnie jak dwa lata temu, Emilia Dziubak, autorka tekstu i ilustracji do książki "Co budują zwierzęta?". 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+ książki dla dzieci

Alternatywna Lista Lektur?

Czytanie może być pasją - przekonują pomysłodawcy alternatywnej listy lektur szkolnych. Wśród proponowanych w niej książek można znaleźć zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem pisarskim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury - zapewniają twórcy listy.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+ czytelnictwo czytanie bajek

"Muzyka z planety". Multimedialny projekt dla dzieci

Piosenki o lasach, o narodzinach gwiazdy, czy o przyjaźni kraba z ukwiałem. "Muzyka z planety" to pełne fantazji połączenie filmu animowanego (opracowanego w technice cyfrowej przez Iwonę Golor-Baszun) z piosenkami dla dzieci i rodziców. W jaki sposób tworzona była animacja do każdej z tych piosenek? I jakie jeszcze muzyczno - filmowe historie czekają słuchaczy "Muzyki z planety"? 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+