Polskie Radio
Section05
literatura dziecięca

Alternatywna Lista Lektur?

Czytanie może być pasją - przekonują pomysłodawcy alternatywnej listy lektur szkolnych. Wśród proponowanych w niej książek można znaleźć zarówno nowości wydawnicze jak i wartościowe klasyki, wyróżniające się poziomem pisarskim, powstałe we współpracy z uznanymi ilustratorami oraz tłumaczami. Każda z tych książek może stanowić początek wspaniałej czytelniczej przygody, która z czasem przekształci się w nawyk codziennej lektury - zapewniają twórcy listy.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+ czytelnictwo czytanie bajek

"Muzyka z planety". Multimedialny projekt dla dzieci

Piosenki o lasach, o narodzinach gwiazdy, czy o przyjaźni kraba z ukwiałem. "Muzyka z planety" to pełne fantazji połączenie filmu animowanego (opracowanego w technice cyfrowej przez Iwonę Golor-Baszun) z piosenkami dla dzieci i rodziców. W jaki sposób tworzona była animacja do każdej z tych piosenek? I jakie jeszcze muzyczno - filmowe historie czekają słuchaczy "Muzyki z planety"? 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+

"Gwiazdkopisanie". Jurorzy konkursu o nagrodzonych pracach

"Świąteczne okruszki" Edyty Rozenfeld to opowieść o tym, że nawet świąteczne resztki z wigilijnego stołu potrafią sprawić radość. "Pierwszy Barszczyk" pióra rodziny państwa Mazurów, historia o wspominanej z nostalgią świątecznej i zabawnej wigilijnej  katastrofie. I historia o Wigilii Agnieszki Kędziory "Wilijo po ślonsku", to tylko niektóre z historii wyróżnionych w tegorocznym "Gwiazdkopisaniu". 
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+

Książki pod choinkę w "Kulturotece". Literackie nominacje polskiej sekcji IBBY 

Jury literackie polskiej sekcji IBBY w składzie Maciej Skowera, Joanna Żygowska i Kamila Kowalczyk, postanowiło nominować do tegorocznej nagrody literackiej "Książka Roku 2020" - dziesięć tytułów. Są to między innymi - dla młodych czytelników "Zielone piórko Zbigniewa",  "Basik, Grysik i Wrony" autorstwa Justyny Bednarek, "Co robią uczucia?"- książka Tiny Oziewicz z pięknymi ilustracjami Aleksandry Zając, albo "Małe licho" -  kolejna książka Marty Kisiel. A dla młodzieży - wspaniałe "Lato na Rodos" - Katarzyny Ryrych, czy choćby  "Orkan. Depresja" - Ewy Nowak.
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca DAB+ dzieci

"Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej z ważną literacką nagrodą!

"Turonie, żandary, herody..." autorstwa Anny Kaźmierak, "Beskid bez kitu" Marii Strzeleckiej i "Widziałem pięknego dzięcioła" Michała Skibińskiego z ilustracjami Ali Bankroft. To tylko niektóre z książek, które w tym roku konkurowały o Nagrodę Imienia Ferdynanda Wspaniałego za najlepszą książkę dla dzieci. W czasie gali finałowej nagrodę przyznano Marii Strzeleckiej za książkę "Beskid bez kitu".
Zobacz więcej na temat:  literatura dziecięca edukacja DAB+