Polskie Radio Dzieciom

"Co nam w duszy gra". Małgosia Guthman-Zalewska oraz Gary Guthman

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 23:55
Małgosia opowiada: "W październiku 1992 Gary Guthman napisał cykl wierszy zatytułowanych "The Nine Doors". Artysta kończył wówczas czterdzieści lat, a będąc ciągle w podróżach koncertowych, szukał ukojenia w studiowaniu filozofii i sensu życia. Zainteresował się dawnymi tekstami filozoficznymi związanymi z astronomią i astrologią co w powiązaniu z ciągłymi zmianami kontynentów czy zetknięciu z innymi kręgami kulturowymi popychało go do spisania własnych przemyśleń w grubym brulionie.
Małgosia Guthman-Zalewska i Gary Guthman z autorem audycji
Małgosia Guthman-Zalewska i Gary Guthman z autorem audycjiFoto: Polskie Radio Dzieciom

- Tekst przeleżał na półce przez wiele lat. Kiedy wiosną roku 2020 pandemia zamknęła wszystkich w domach, przypomniałam sobie o tym wierszu i poprosiłam, aby skomponował suitę kameralną na sopran, flet, wiolonczelę i harfę wykorzystując muzycznie tekst w całości. Gary już wcześniej stworzył dla mnie wiele utworów na harfę solo z orkiestrą, lecz brakowało mi utworu, który mogłabym wykonywać na koncertach w składzie kameralnym. Zatytułował tę suitę kameralną składającą się z 13 części "The Traveler". Fragmenty utworu zostały prawykonane w 2021 roku a całość została nagrana obecnie premierowo przez wspaniały zespół naszych serdecznych muzycznych przyjaciół. Kaju, Łukaszu i Tomku - dziękujemy Wam za tę wspaniałą wspólną podróż! - mówiła Małgosia Guthman-Zalewska.

Posłuchaj
62:35 [DAB]Dzieciom (PCM) 27 luty 2023 22_00_05_CDG.mp3 27.02.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Co nam w duszy gra)

Tadeusz Paciorkiewicz był jednym z niewielu kompozytorów w powojennej Polsce, który poszerzał z sukcesem repertuar na harfę. Fascynował go ten instrument i lubił typowe dla harfy efekty dźwiękowe, bowiem już w 1951 roku stworzył "Improwizację na harfę solo" na zamówienie znakomitej harfistki i pedagoga - profesor Janiny Rzeszewicz, która wprowadziła tę pięciominutową miniaturę o formie zbliżonej do ronda do repertuaru pedagogicznego wyższych szkół muzycznych w Łodzi i Warszawie. Środki wyrazowe tego utworu są melodyczne i umiarkowanie inspirowane środkami wyrazu dominującymi w latach pięćdziesiątych. Kompozycja miała także liczne wykonania koncertowe w kraju i za granicą, m.in.: w Paryżu, Nowym Jorku, Petersburgu i Tokio.

W 1975 roku skomponował i zadedykował utwór dla harfistki Ariadny Tugaj zatytułowany "Tryptyk na harfę solo" o częściach: "Elegia", "Preludium i fuga" oraz "Capriccio". Prawykonanie tego utworu odbyło się 27 grudnia 1975 roku w Konserwatorium im. Rimskiego-Korsakowa w Pietrozawodsku. Tadeusz Paciorkiewicz miał już wówczas spore doświadczenie w komponowaniu na harfę, bowiem kontynuując swoją twórczą przygodę w roku 1963, stworzył utwór "Muzyka na harfę, flet obój, róg i fagot" (znany również jako "Muzyka na harfę i 5 instrumentów dętych") w swych aluzjach stylistycznych będący wyrazem hołdu dla impresjonistów francuskich. W roku 1966 na prośbę swojego syna, znakomitego altowiolisty Artura Paciorkiewicza, napisał "Trio na flet, altówkę i harfę", które jest utworem wirtuozowskim i wyrazem fascynacji kompozytora twórczością baroku skomponowanym dla trzech równorzędnie traktowanych instrumentów. Komponując "Tryptyk" wykorzystał ową "harfową" wiedzę kreując interesujące i odmienne wyrazowo części.

Zestawienie tych dwóch odległych od siebie o ponad dwie dekady kompozycji daje możliwość ciekawej obserwacji, jak zmieniał się jego warsztat kompozytorski i jakich brzmień poszukiwał, tworząc solowe utwory na harfę.

Fragmenty owego dzieła wybrzmiały na antenie Polskiego Radia Dzieciom.

Audycję przygotował i prowadził: Adam Dobrzyński

Data emisji: 27.02.2023 

Godz. emisji: 22:00

Premierowa audycja z cyklu "Co nam w duszy gra" w każdy poniedziałek w godz. 22.00 - 23.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: Adam Dobrzyński dzieci
Zobacz także
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Agnieszka Chrzanowska

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2023 23:55
Artystka opowiadała o swoich początkach - w audycji znalazło się wiele wspomnień z jej barwnej biografii, także informacja o reedycji wszystkich płyt piosenkarki oraz zapowiedź najnowszego płytowego dzieła i premiera najnowszej propozycji muzycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Shata QS

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 23:55
"Weda" to jej trzecia płyta, będąca opowieścią o głębokich podróżach w poszukiwaniu siebie pod warstwą swych postaci. Jest pięknym dopełnieniem ciepło przyjętego "Fenix"a, który swą treścią mocno namawiał do podjęcia próby zrzucenia noszonych przez nas kostiumów i powrotu do bycia człowiekiem.
rozwiń zwiń