Polskie Radio Dzieciom

"Co nam w duszy gra". Krzysia Górniak, Olga Bończyk oraz projekt Soul Friends

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 23:55
W programie pojawiła się Krzysia Górniak, która stworzyła zespół Astrolabe. Zespół został założony przez portugalskiego wokalistę Rui Telesa i polską gitarzystkę Krzysię Górniak. 
Krzysia Górniak i Adam Dobrzyński
Krzysia Górniak i Adam Dobrzyński Foto: Polskie Radio Dzieciom

Pochodzący z północnej części Portugalii Rui Teles swoją muzyczną wrażliwość rozwijał mieszkając blisko 15 lat w Lizbonie. Najwięcej inspiracji chłonął w jej najstarszej dzielnicy - Alfamie, która smakuje zielonym winem, pachnie oceanem, a na jej ulicach nostalgiczne fado miesza się z różnobarwnymi dźwiękami państw Luzofonii. Jednakże 6 lat temu szczęśliwy los zaprowadził Rui’a na drugi kraniec Europy, do małej mazurskiej wioski. Tutaj zakochał się, założył rodzinę i otworzył restaurację portugalską. A także tutaj, przy płonącym ognisku, poznał Krzysię Górniak, która jak co roku żeglowała po mazurskich akwenach. Tej letniej nocy wybrzmiały po raz pierwszy ich wspólne dźwięki i zrodził się pomysł, aby połączyć jazzowe, słowiańskie brzmienie gitary Krzysi z portugalską wrażliwością Rui’a. Od tamtej pory koncertowali już kilkakrotnie na mazurskich scenach, aby w końcu nagrać wspólny materiał.

Zaprosili do współpracy Macieja Wieżyńskiego, pasjonata gitary andaluzyjskiej i świetną sekcję rytmiczną Michała Jarosa i Marcina Jahra. Tak powstał zespół Astrolabe, a ich pierwsza płyta, którą gościnnie uświetniła Olga Barej na drugim wokalu, zawiera zarówno autorskie piosenki, jak i portugalskie klasyki, których nostalgia rezonuje również w polskich duszach.

Nazwa zespołu Astrolabe, pochodzi od gr. ἁστρολάβον astrolabon "chwytający gwiazdy’" Był to pomiarowy przyrząd astronomiczny używany w nawigacji, służący do wyznaczania położenia ciał niebieskich nad horyzontem, podczas rejsów na morzu. Muzyka Astrolabe jest podróżą w odległe krainy, pełne południowego słońca, miłości, nadziei i radości.

W studiu pojawiła się również Olga Bończyk, która przedstawi swój najnowszy utwór, cover z repertuaru Ireny Jarockiej

Olga Bończyk z autorem audycji Olga Bończyk z autorem audycji

Posłuchaj

62:46 Dzieci_AAC 2023_03_13-22-00-45.mp3 13.03.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Co nam w duszy gra)

W drugiej części programu skupiam uwagi słuchaczy na projekcie Soul Friends, który powstał w Warszawie z inicjatywy Marka Gołębiewskiego (Restless) i Mirka Gila (Believe, Mr.Gil, ex-Collage). Niedawno wydana debiutancka płyta jest złożona z autorskich kompozycji Marka Gołębiewskiego, który odpowiada za muzykę, teksty, wszystkie gitary oraz wokale. Sekcja rytmiczna to perkusista Roberta Qba Kubajek (Róże Europy, Hetman, Closterkeller, TrzyCzwarte, AllMyLife Dive, Believe, Mr Gil) i Michał Zawadzki (Restless, Antigama).

Mirek Gil i Adam Dobrzyński Mirek Gil i Adam Dobrzyński

Muzycznie płyta projektu Soul Friends naznaczona jest nieprzemijającą fascynacją Marka amerykańskim południem, muzyką pełną soczystych gitarowych brzmień, emocjonalnych partii solowych, wciągających melodii a przede wszystkim harmonii gitarowych których jest absolutnym fanem m.in. Allman Brothers Band, Lynyrd Skynyrd, The Outlaws, The Black Crowes ale też klasyka amerykańskiego rocka – The Eagles, Bruce Springsteen, Tom Petty, Cinderella, Joe Bonamassa, Kenny Wayne Shephard, Neil Young itp. oraz współczesne amerykańskie country: Garth Brooks, Luke Bryan, Florida Georgia Line I wiele innych.

Tytuł i nazwa projektu odzwierciedla wyjątkowy charakter tych sesji, nie tylko wspólnych godzin nagraniowych ale też wielogodzinnych rozmów i atmosfery jaka im towarzyszyła. Nazwa Soul Friends – to Przyjaciele których łączy podobne rozumienie i czucie muzyki, emocji, pasji i radości czyli w skrócie Wspólna Muzyczna Dusza. Tytuł "Travellin’ High and Low" to zaproszenie do opowieści zawartych w tekstach. Bez zadęcia, bez tzw artyzmu, teksty opowiadają o podstawowych ludzkich emocjach z jakimi każdy z nas boryka się w swoim życiu.

Płyta została nagrana w Gil Studio, producentem oraz autorem miksu jest Mirek Gil. Master został wykonany przez Steve Corrao w Sage Audio Studio w Nashville.

Audycję przygotował i prowadził: Adam Dobrzyński

Data emisji: 13.03.2023 

Godz. emisji: 22:00

Premierowa audycja z cyklu "Co nam w duszy gra" w każdy poniedziałek w godz. 22.00 - 23.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: Adam Dobrzyński dzieci
Zobacz także
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Shata QS

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2023 23:55
"Weda" to jej trzecia płyta, będąca opowieścią o głębokich podróżach w poszukiwaniu siebie pod warstwą swych postaci. Jest pięknym dopełnieniem ciepło przyjętego "Fenix"a, który swą treścią mocno namawiał do podjęcia próby zrzucenia noszonych przez nas kostiumów i powrotu do bycia człowiekiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Dominika Świątek oraz Mietek Jurecki i Jacek Kawalec

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2023 23:55
W audycji gościła Dominika Świątek - pieśniarka, kompozytorka, polonistka. Interpretatorka piosenki poetyckiej. Kierownik muzyczny Teatru Hybrydy Uniwersytetu Warszawskiego. W jej repertuarze znajduje się piosenka francuska, rosyjska, pieśni Jacka Kaczmarskiego, piosenki Agnieszki Osieckiej a także piosenki z repertuaru Ewy Demarczyk. 
rozwiń zwiń