Polskie Radio Dzieciom

"Co nam w duszy gra". Michał Dziadosz i Ryszard Wojciul

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2023 23:55
W audycji pojawi się Michał Dziadosz z solowym projektem Strange Pop. Muzycznie jest to podróż do przełomu lat 70. i 80. XX wieku. Stąd tajemniczy tytuł "1979-1982". Muzyk znów skoncentrował się na klasycznych brzmieniach i tradycyjnych  formach, rozszerzając swój warsztat o bardziej przestrzenne, choć z drugiej strony surowsze obszary  dźwiękowe. Tekstowo to album koncepcyjny o zrywaniu toksycznych relacji.
Michał Dziadosz i Adam Dobrzyński
Michał Dziadosz i Adam Dobrzyński Foto: Polskie Radio Dzieciom

Pod względem gatunkowym możemy liczyć na umiarkowaną alternatywę ze sporą dawką art rocka,  koncentrującą się przede wszystkim na naturalności. W czasach, w których muzyka staje się coraz bardziej  sztuczna, Michał Dziadosz, nieco bezczelnie, odwołuje się do rozwiązań sprzed 40-50 lat, kiedy niedostępna  była jeszcze komputerowa generyczność, a wszystko, co słuchacz dostawał, wynikało z prawdziwych  umiejętności i nieskażonego ducha. Sam artysta podkreśla, że nie ma szans wygrać w wyścigu z kwantyzacją i  strojeniem. Dlatego stawia na nieprzewidywalność i niebezpieczeństwo, jakie wynikają z żywej muzyki.

Ponieważ w poniedziałek zaczyna się w kalendarzu Chrześcijan Wielki Tydzień, odwiedzi nasze studio również Ryszard Wojciul.

Artysta stworzył specjalny projekt Ryszard Wojciul United Orchestra i sięgnął - jak nikt dotąd w Polsce do przepastnego zbioru pieśni wielkanocnych.

Ryszard Wojciul z autorem audycji Ryszard Wojciul z autorem audycji

"Moim celem jest przedstawienie tradycyjnych polskich pieśni Wielkanocnych w formie ze wszech miar współczesnej, a jednocześnie wyraźnie osadzonej w historii. Chcę pokazać tkwiący w nich wielki potencjał artystyczny – w pełni odpowiadający oczekiwaniom estetycznym i duchowym człowieka XXI wieku. Warstwa muzyczna moich interpretacji łączyć będzie estetykę muzyki klasycznej i tradycyjnej z elementami jazzu, popu czy rocka. W warstwie tekstowej pozostaniemy wierni oryginałom – śmiało wykorzystując brzmienie języka polskiego z epoki średniowiecza"- tak o płycie "Zorza prześliczna wynika" opowiada Wojciul.

Do swojej orkiestry zaprosił m.in. Grażynę Auguścik, Dorotę Miśkiewicz, Iwonę Loranc oraz Marię Pomianowską. W audycji szczegółowo opowiadał o doborze pieśni, długim procesie nagrywania oraz przepięknej formie wydania.

Posłuchaj
61:33 Radio_Dzieciom 2023_04_03-22-00-51.mp3 03.04.2023 (Polskie Radio Dzieciom / Co nam w duszy gra)

Audycję przygotował i prowadził: Adam Dobrzyński

Data emisji: 03.04.2023 

Godz. emisji: 22:00

Premierowa audycja z cyklu "Co nam w duszy gra" w każdy poniedziałek w godz. 22.00 - 23.00

***

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 


Zobacz więcej na temat: Adam Dobrzyński dzieci
Zobacz także
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Tomek Kudelski

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2023 23:55
W audycji gościł Tomek Kudelski, który opowiadał o płycie "Call The Distant". To album o wyjątkowym, międzynarodowym rodowodzie. W pracach nad płytą wzięli udział artyści, muzycy i inżynierowie dźwięku pochodzący z Polski, Hiszpanii, Kuby, Wielkiej Brytanii i USA. Nagrania prowadzone były w Polsce oraz USA, jednak główną ich część z towarzyszeniem symfoników Palma de Mallorca zrealizowano na Majorce, stolicy archipelagu Balearów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Co nam w duszy gra". Joanna M.Vorbrodt, Kasia Nova i Piotr Dorosz

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2023 23:55
W audycji Piotr Dorosz opowie o koncercie laureatów konkursu Nasze Muzyczne Źródełko, który odbędzie się w dniu 8 urodzin Polskiego Radia Dzieciom, 1 kwietnia.
rozwiń zwiń