Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Rekolekcje dla par, małżeństw i rodzin wyznaniowo mieszanych Na początku maja odbyły się w Łodzi pierwsze w Polsce rekolekcje dla par, małżeństw i rodzin wyznaniowo mieszanych. Oprócz konferencji, odbyły się dyskusje i nabożeństwa ekumeniczne z kazaniami abp. Grzegorza Rysia i bp. Jerzego Samca. - Ważniejsze jest to, aby być razem niż to, aby wypełnić obowiązek prawny - zauważył jeden z inicjatorów przedsięwzięcia Andrzej Weigle w kontekście tego jak małżeństwa mieszane powinny spędzać własne święta wyznaniowe.
  • Bartłomiej do młodzieży: polegajcie na Bogu! W trudnym czasie wychodzenia z pandemii patriarcha Bartłomiej I zaapelował do młodych, by nie bali się przyszłości. - Polegajcie na Bogu i nie zapominajcie, że razem możemy zmienić świat” – mówił. Odniósł się również do konieczności radykalnej transformacji naszego stylu życia i odejścia od wyzyskującego sposobu traktowania planety, o czym często przypomina razem z papieżem Franciszkiem.
  • Pierwsza celebracja prawosławna w bazylice św. Piotra na Watykanie W Kaplicy Europy w Grotach Watykańskich po raz pierwszy celebrowano liturgię prawosławną. Wydarzenie odbyło się 24 maja, kiedy to Bułgarski Kościół Prawosławny obchodził uroczystość świętych Cyryla i Metodego. Na uroczystość przybyli prezydenci Bułgarii i Macedonii, którzy następnie zostali przyjęci przez Ojca Świętego.
  • Przesłanie papieża w Wigilię Pięćdziesiątnicy „Jeśli chrześcijańska jedność we wzajemnej miłości zawsze była potrzebna, to dziś jest ona bardziej nagląca niż kiedykolwiek” - powiedział Papież w przesłaniu wideo z okazji Ekumenicznego Czuwania w Wigilię Pięćdziesiątnicy zorganizowanego przez Charis w anglikańskim kościele Chrystusa w Jerozolimie.
  • Prawosławny metropolita Włoch u Papieża „Było to spotkanie syna z umiłowanym ojcem, biskupa ze swym prymasem i patriarchą” – w tych słowach nowy prawosławny metropolita Włoch opisuje swą audiencję u Papieża. Metropolita Polikarp jest we Włoszech przedstawicielem ekumenicznego patriarchy Konstantynopola. Przyznał, że podczas audiencji poprosił Franciszka o papieskie błogosławieństwo dla swej misji w tym kraju.
  • Anglikanie i katolicy pracują nad wspólnym dokumentem o rezeznawaniu moralnym Drugi rok z rzędu, z powodu ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią, nie odbyła się sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Anglikańsko-Katolickiej (ARCIC). Dlatego jej członkowie zebrali się online na dwóch webinarach 10 i 12 maja, by prowadzić prace nad przygotowywanym dokumentem „Kościoły i rozeznawanie moralne: wspierać dialog, by tworzyć komunię”.
Section07
Posłuchaj
04'40 Pięć minut nad Biblią 12 czerwca godz. 07:40
03'18 Pięć minut nad Biblią 5 czerwca godz. 07:41
04'14 Pięć minut nad Biblią 29 maja godz. 07:42
04'02 Pięć minut nad Biblią 22 maja godz. 07:42
04'30 Pięć minut nad Biblią 15 maja godz. 07:40
05'24 Pięć minut nad Biblią 8 maja godz. 07:40
04'44 Pięć minut nad Biblią 1 maja godz. 07:42
04'39 Pięć minut nad Biblią 24 kwietnia godz. 07:42
Section14
Audycje
Section15