Ekumenia
Section05Polskie Radio współpracuje z działającymi w naszym kraju kościołami i wyznaniami mniejszościowymi od 1982 roku. Od początku 2005 roku istnieje Redakcja Audycji Religijnych Polskiego Radia. Redakcja realizuje trzy audycje, nadawane co tydzień, przygotowywane we współpracy z siedmioma Kościołami członkowskimi Polskiej Rady Ekumenicznej: Prawosławnym, Ewangelicko – Augsburskim, Ewangelicko – Reformowanym, Ewangelicko – Metodystycznym, Chrześcijan Baptystów, Starokatolickim Mariawitów i Polskokatolickim, a także z Kościołem Adwentystów Dnia Siódmego.

czytaj więcej »

Section06
Ekumenia wydarzenia
  • Biskup Andrzej Gontarek objął diecezje warszawską W sobotę w katedrze polskokatolickiej pod wezwaniem Świętego Ducha w Warszawie odbył się ingres nowego ordynariusza diecezji warszawskiej biskupa Andrzeja Gontarka, który jednocześnie jest zwierzchnikiem dla wiernych Kościoła Polskokatolickiego w naszym kraju.
  • Tragedia Górskiego Karabachu: trwa masowy exodus Ormian Trwa masowa ucieczka Ormian z Górskiego Karabachu. Ludzie obawiają się czystek etnicznych i dalszych represji ze strony Azerbejdżanu, stąd w Armenii desperacko szukają bezpiecznego schronienia. Jest to reakcja na kolejny azerski atak, który doprowadził do upadku Górskiego Karabachu. „Nie zostawiajcie nas samych. Sytuacja jest przerażająca, trwa ludobójstwo” – alarmuje ormiański biskup. Podkreśla, że uciekający dziś ludzie nigdy już nie będą mogli powrócić na swą ziemię, bo zagarną ją Azerowie.
  • Narodowy Spis Powszechny 2021 – jaki procent Polaków określił się jako wierzący? Główny Urząd Statystyczny podał dane Narodowego Spisu Powszechnego 2021 dotyczące przynależności wyznaniowej. Wynika z nich, że znaczna większość Polaków (91%) identyfikuje się z jakimś Kościołem lub związkiem wyznaniowym, jako bezwyznaniowe określiło się niespełna 9%. Za katolików uważa się 89% (nieco ponad 27,5 mln) spośród tych osób, które uznały się za wierzące. W Polsce żyje także m.in. 151 tys. wiernych Kościoła prawosławnego, 108 tys. Świadków Jehowy i 65 tys. luteran, a Muzułmański Związek Religijny gromadzi 2,2 tys. obywateli naszego kraju.
  • Ingres biskupa Andrzeja Gontarka do katedry w Warszawie 30 września zaplanowano ingres księdza biskupa Andrzeja Gontarka nowego zwierzchnika Kościoła Polskokatolickiego do katedry w Warszawie. Uroczystość rozpocznie się o godzinie 11:00.
  • Spotkanie młodych i modlitwa ekumeniczna przed synodem biskupów w Rzymie w dniach 29 września -1 październik Przed synodem biskupów w Rzymie od 29 września do 1 października br. odbędzie się spotkanie młodzieży "Together". Centralnym punktem będzie ekumeniczna modlitwa z udziałem papieża, przedstawicieli innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich oraz delegatów na XVI Zwyczajne Zgromadzenie Ogólne Synodu Biskupów.
  • Wielka Brytania: po raz pierwszy Polka została biskupem luterańskim Ksiądz radca Paulina Hławiczka-Trotman została w sobotę wybrana na biskupa Luterańskiego Kościoła w Wielkiej Brytanii (LCiGB). Jak poinformował portal ekumenizm.pl, jest ona pierwszą Polką na świecie, która została wybrana biskupem luterańskim i pierwszą polską kobietą-biskupem protestanckim w ogóle.
Section07
Posłuchaj
05'02 Pięć minut nad Biblią 30 września godz. 07:40
04'44 Pięć minut nad Biblią 23 września godz. 07:38
04'43 Pięć minut nad Biblią 16 września godz. 07:39
04'54 Pięć minut nad Biblią 9 września godz. 07:37
04'48 Pięć minut nad Biblią 2 września godz. 07:37
05'03 Pięć minut nad Biblią 26 sierpnia godz. 07:40
05'14 Pięć minut nad Biblią 19 sierpnia godz. 07:39
05'45 Pięć minut nad Biblią 12 sierpnia godz. 07:38
Section14
Audycje
Section15