Ekumenia

Kongres Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2019 06:01
Ponad 200 osób z 14 krajów uczestniczyło w Kongresie Międzynarodowej Wspólnoty Ekumenicznej, który odbył się w Krakowie. Wydarzenie odbywało się pod hasłem: "Miłość Chrystusa przynagla nas". Wzięli w nim udział przedstawiciele wielu chrześcijańskich tradycji wyznaniowych.

Do Krakowa przyjechali po to, by wspólnie się modlić i zastanawiać nad istotnymi zagadnieniami dotyczącymi ekumenizmu, chrześcijaństwa, współczesnego człowieka, społeczeństwa i kultury. Krakowski kongres był też okazją do zaprezentowania uczestnikom Polski i Krakowa poprzez spotkanie z historią i kulturą. Zwiedzili oni najważniejsze miejsca w Krakowie i okolicach, spotkali się również z przedstawicielami różnych Kościołów, które w Krakowie działają.

Intencją organizatorów było przybliżenie chrześcijanom z różnych części Europy, że ekumenizm jako idea od dawna istniał w Polsce, która była krajem tolerancji religijnej w czasie, gdy przez większą część kontynentu przetaczały się wojny i prześladowania religijne.

Ceremonia otwarcia kongresu odbyła się w auli bł. Jakuba klasztoru ojców franciszkanów w Krakowie.

Organizatorem wydarzenia była Międzynarodowa Wspólnota Ekumeniczna (International Ecumenical Fellowship), powstała w 1967 roku. Zgodnie z Deklaracją Fryburską, która jest aktem założycielskim organizacji, wspólnota "stara się służyć modlitwą, studiami i działaniem ruchowi dążącemu do widzialnej jedności Kościoła". Dzisiaj składa się z 10 regionów europejskich oraz tzw. oddziału afrykańskiego, reprezentujących różne wyznania: katolicyzm, prawosławie, luteranizm, anglikanizm, wyznania reformowane i metodystów.

Zobacz więcej na temat: wiara