Ekumenia

Uroczystości pogrzebowe królowej Elżbiety II

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 09:21
W Londynie i Windsorze odbyły się 19 września ceremonie pożegnalne królowej Elżbiety II. Najpierw w Opactwie Westminsterskim, a następnie w kaplicy świętego Jerzego.

Około godziny 12:00 czasu polskiego z udziałem rodziny królewskiej i reprezentantów 145 państw w Opactwie Westminsterskim w Londynie odbyło się nabożeństwo pogrzebowe królowej Elżbiety II. W uroczystości udział wzięło dwa tysiące gości, w tym prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Konhauser-Dudą. Następnie procesja pogrzebowa Elżbiety II ruszyła z Opactwa Westminsterskiego na Zamek Windsor. Za trumną z ciałem monarchini podążali król Karol III, królowa małżonka Camila, członkowie rodziny królewskiej oraz żołnierze.
Po krótkim nabożeństwie pogrzebowym w Kaplicy Św. Jerzego na Zamku Windsorze, trumnę z ciałem królowej Elżbiety II złożono do zamkowej krypty. Koronę, kulę i berło - symbole władzy i rządów brytyjskiego monarchy - zdjęto z trumny królowej i umieszczono na ołtarzu.
Królowa Elżbieta II spoczęła w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor. Została złożona u boku ojca Jerzego VI, matki Elżbiety i siostry Małgorzaty. W to samo miejsce zostanie też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.
W trakcie nabożeństwa w Opactwie Westminsterskim fragment z Ewangelii świętego Jana odczytała premier Wielkiej Brytanii Liz Truss.
Monarchinię wspominali Dziekan Opactwa Westminsterskiego ksiądz David Hoyle oraz arcybiskup Canterbury Justin Welby.
Arcybiskup powiedział, że smutek, który odczuwany jest po śmierci królowej Elżbiety II wynika z jej służby pełnej miłości. Podczas kazania w Opactwie Westminsterskim przypomniał moment jej koronacji.
" W roku 1953 królowa rozpoczęła uroczystość koronacyjną od cichej modlitwy przy tym ołtarzu. Jej wierność Bogu była dla niej rzeczą najważniejszą. Służyła tak wielu ludziom, temu narodowi, Wspólnocie i światu. Jednak ta służba miała fundament w jej podążaniu za Chrystusem."- zaznaczył.
Arcybiskup Canterbury dodał, że królowa dla wielu była poruszająca i kochająca. Przypomniał też przemówienie Elżbiety II podczas pandemii COVID-19, które zakończyła zdaniem "na pewno spotkamy się ponownie".
Kondukt przeszedł z Westminsteru przez Horse Guards Parade, The Mall, obok Pałacu Buckingham do Wellington Arch. Tam trumna została przeniesiona do karawanu i przewieziona na Zamek Windsor. Wzdłuż trasy przejazdu królewskiej trumny ustawili się ludzie, chcący wziąć udział w tym historycznym wydarzeniu.
Dziekan kaplicy Św. Jerzego biskup David Conner mówił podczas nabożeństwa, że wiara była dla Elżbiety II bardzo ważna i pozwoliła jej na wiele lat służby.
"W naszym błyskawicznie zmieniającym się i nękanym problemami świecie, jej spokój i dostojna obecność dały nam pewność siebie, abyśmy stawili czoła przyszłości - tak jak ona - z odwagą i nadzieją. Z wdzięcznymi sercami, spoglądamy na to wszystko, co sprawiło, że jej życie było dla nas błogosławieństwem. Modlimy się, że dzięki Bożej łasce, oddamy jej hołd, podążając za jej przykładem"- mówił.
Hołd brytyjskiej królowej oddał także prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W swoim codziennym wystąpieniu ukraiński przywódca podkreślił, że solidarność z Wielką Brytanią w tym trudnym czasie okazali nie tylko ukraińscy liderzy, ale także społeczeństwo.
Uroczystość pogrzebową królowej Elżbiety II transmitowały media z całego świata. Pogrzeb monarchini zakończył dziesięciodniowy okres żałoby narodowej. W Windsorze królową pożegnali nie tylko Brytyjczycy, ale także obywatele Wspólnoty Narodów - pozostałości po brytyjskim imperium.
We Wspólnocie Narodów jest 56 państw. Nie wszystkie są monarchiami.
Elżbieta II jest pierwszą od XVIII wieku brytyjską monarchinią, której nabożeństwo pogrzebowe odprawiono w Opactwie Westminsterskim. Królowa spoczęła w Kaplicy Świętego Jerzego na Zamku Windsor u boku swoich rodziców Jerzego VI i Elżbiety królowej matki oraz siostry Małgorzaty. W to samo miejsce została też przeniesiona trumna z ciałem jej męża księcia Filipa.
Ceremonia złożenia Elżbiety II do grobu będzie pierwszym od 57 lat państwowym pogrzebem w Wielkiej Brytanii. Poprzednio, w 1965 roku, pożegnano w ten sposób byłego premiera Winstona Churchilla.

Elżbieta II z dynastii Windsor, królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, należała do najdłużej panujących monarchów na świecie, a także w historii Wielkiej Brytanii. Jedynie francuski król Ludwik XIV panował dłużej od niej. Czas panowania Elżbiety II określa się czasem mianem "drugiej epoki elżbietańskiej". Następcą Elżbiety II został jej syn Karol, który panuje jako Karol III.
Elżbieta II objęła tron 6 lutego 1952 roku, zaś uroczystość koronacji odbyła się później, 2 czerwca 1953 roku, w Opactwie Westminsterskim. Ceremonię z katedry w Londynie po raz pierwszy w historii transmitowała telewizja. Arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher nałożył na głowę Elżbiety koronę świętego Edwarda, a lordowie zawołali "God save Queen Elizabeth!":
Elżbieta II pełniła przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmowała szefów państw i składała wizyty zagraniczne. Była też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Jej rolę w państwie określał zwrot "The Queen reigns, but not rules", czyli: "Królowa panuje, ale nie rządzi". Faktyczną władzę w Wielkiej Brytanii sprawuje parlament, jednak trzy razy podczas swojego panowania królowa mianowała premiera w czasie kryzysów konstytucyjnych - w 1957, 1963 oraz w 1974 roku. W sumie współpracowała z 14 premierami, a pierwszym z nich był Winston Churchill. Tuż przed śmiercią mianowała jeszcze na szefową rządu Liz Truss, która stała się ostatnim premierem Elżbiety II i pierwszym szefem gabinetu podczas panowania króla Karola III.
Królowa cztery razy wygłosiła nadzwyczajne orędzie do narodu, między innymi w 1997 roku przed pogrzebem tragicznie zmarłej w wypadku (31.08.1997) księżnej Diany. Ostatnie nadzwyczajne orędzie do narodu Elżbieta II wygłosiła 5 kwietnia 2020 roku w związku z pandemią koronawirusa. Podziękowała medykom i wszystkim służącym swoją pracą i poświęceniem w czasie epidemii.
W 1996 roku Elżbieta II gościła w Polsce. Poparła wówczas nasze starania o wejście do Unii Europejskiej. Na przyjęciu na cześć królowej wydanym w Pałacu Prezydenckim przez Aleksandra Kwaśniewskiego monarchini wzniosła toast za pomyślność integracji Polski ze Wspólnotą. W ostatnich latach królowa brała udział tylko w najważniejszych uroczystościach państwowych i zagranicznych. W czerwcu 2019 roku w Portsmouth uczestniczyła w obchodach 75. rocznicy lądowania aliantów w Normandii, w której podczas II wojny światowej uczestniczyli przedstawiciele 15 narodów, w tym Polacy. Dziękując żołnierzom, Elżbieta II podkreśliła, że w licznych przypadkach ludzie ci ponieśli najwyższą ofiarę.
Brytyjska królowa rzadko zabierała publicznie głos, ograniczając się do ogólnych przesłań - po to, by uniknąć wchodzenia w aktualne spory polityczno-społeczne. Jednak w lutym 2021 roku monarchini zachęciła do szczepień przeciw koronawirusowi. Podczas zdalnego spotkania z szefami służby zdrowia Elżbieta II podkreśliła, że przyjęcie zastrzyku to kwestia dbania o innych członków społeczeństwa. Z mężem księciem Filipem, zmarłym 9 kwietnia 2021 roku, królowa przeżyła ponad 73 lata. Po jego odejściu podkreśliła, że zawsze był dla niej wsparciem. Ich ślub, 20 listopada 1947 roku, był wielkim wydarzeniem. Elżbieta II od lat cieszyła się poparciem ponad 80 procent Brytyjczyków. Była symbolem moralności i obyczajów, władczynią kojarzoną z imperium i tradycją, a równocześnie osobą otwartą. 

Zobacz więcej na temat: wiara