Publikujemy tekst apelu Wszechukraińskiej Rady Kościołów i Organizacji Religijnych:
Wojna prowadzona przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie – imperialistyczna i drapieżna w swej naturze – przyniosła narodowi ukraińskiemu niewypowiedziane cierpienie, smutek i straty. Spowodowała zniszczenie miast i infrastruktury cywilnej, brutalne łamanie praw człowieka i wolności na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, w tym prześladowania religijne, zamknięcie miejsc kultu, tortury i zabójstwa duchownych różnych wyznań, przymusową migrację milionów ludzi i rozdzielenie rodzin, uprowadzenia ukraińskich dzieci oraz przerażające traktowanie zarówno wojskowych, jak i cywilnych jeńców.
W ostatnich miesiącach sytuacja stała się szczególnie trudna do zniesienia. Rosyjska agresja wojskowa, ośmielona milczeniem i bezczynnością potężnych globalnych aktorów, znacznie się nasiliła i coraz częściej wymierzona jest w ludność cywilną w miastach i wsiach położonych z dala od linii frontu. Tymczasem społeczność międzynarodowa często odwraca wzrok ze wstydem lub milczeniem od tych okrucieństw – pomimo uznania, w słowach i przekonaniach, że ideologia tak zwanego „rosyjskiego świata”, która napędza tę agresję, stanowi zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale także dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa.
Dlatego my, Ukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych, zwracamy się do światowej społeczności wierzących z rozpaczliwym wołaniem w związku z humanitarną i duchową katastrofą, która ma miejsce w Ukrainie w wyniku agresywnej wojny Federacji Rosyjskiej.
Wzywamy ludzi wiary w demokratycznych krajach i wszystkie osoby dobrej woli, aby podnieśli zjednoczony głos w obronie prawdy i sprawiedliwości. Wzywamy do wykorzystania wszelkich dostępnych środków wpływu, aby położyć kres tej przerażającej wojnie i zapewnić, że zbrodnicze działania agresora zostaną sprawiedliwie potępione, zgodnie z Wyższą Sprawiedliwością.
My, którzy doświadczyliśmy tych okropności z pierwszej ręki, potwierdzamy, że pokój to nie tylko brak wojny – to przywrócenie sprawiedliwości, godności i prawa do samostanowienia. Tylko potępiając zło i odmawiając nagradzania go, możemy ustanowić prawdziwy i trwały pokój.
Niech nasze zjednoczone modlitwy i działania staną się potężnym znakiem solidarności ludzkości w obliczu zła – siły, która zagraża duchowym i moralnym fundamentom cywilizacji.
Wszechukraińska Rada Kościołów i Organizacji Religijnych ma już 26 lat. Jednoczy 16 Kościołów i organizacji religijnych oraz Ukraińskie Towarzystwo Biblijne. Jej praca skupia się trzech obszarach: służba społeczna, relacje i dialog z władzami Ukrainy: Radą Najwyższą, prezydentem i rządem oraz organizacjami społecznymi oraz rodzina.
Rada reprezentuje prawosławnych różnych Kościołów, katolików dwóch obrządków, protestantów wielu nurtów oraz Żydów i muzułmanów, co stanowi ponad 95 proc. ogółu wspólnot religijnych w Ukrainie. Przewodniczącym Rady jest, na zasadzie rotacyjnej, zwierzchnik jednej ze wspólnot członkowskich. Kadencja trwa pół roku. Rada spotyka się mniej więcej raz w miesiącu a jej decyzje podejmowane są jednogłośnie. Jeśli choć jeden członek gremium jest przeciwny, to nie podejmuje się decyzji.
KAI